07 Avgust 2026, 8:53 251
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov va “Olmaliq KMK“ AJ boshqaruv raisi, senator Abdulla Xursanov, kombinat mas’ullari va yoshlari ishtirok etishdi.
Uchrashuvni “Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi, Oliy Majlis Senati a’zosi Abdulla Xursanov kirish so‘zi bilan ochib berar ekan, u o‘z nutqida mamlakatimizda Prezidentimiz boshchiligida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtalib, ishlab chiqarish tarmoqlariga innovatsion texnologiyalarni joriy etish korrupsiyaviy xavflarni bartaraf etishning eng samarali omili ekanligini ta’kidladi.
Tadbirda so‘z olgan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi ekanligi, bu jarayonda raqamli transformatsiyaning roli va yoshlarning faolligi nihoyatda muhim ahamiyatga ega ekanligiga alohida to‘xtaldi. Ayniqsa, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islothotlar va o‘zgarishlarning amaldagi ifodasini kombinat misolida ko‘rish mumkiligini ta’kidladi.
Akmal Burxonov tomonidan kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan “Korrupsiyasiz sanoat” loyihasini yo‘lga qo‘yish hamda ushbu maqsad yo‘lida eng yaxshi yechimlarni aniqlovchi maxsus tanlovlar tashkil etishni taklif qildi. Ta’kidlanganidek, mazkur loyiha yoshlar tomonidan beriladigan innovatsion g‘oya va takliflarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri amaliyotga tezkorlik bilan joriy etish imkonini beradi.
Uchrashuvda mamlakatimiz taraqqiyoti, sanoat rivoji va korrupsiyaning oldini olishda raqamli transformatsiya, innovatsiyalar hamda ishlab chiqarish jarayonlarida halollik tamoyillarini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Muloqot davomida kombinatda keng joriy etilayotgan sun’iy intellekt imkoniyatlari, katta hajmdagi raqamli ma’lumotlar bilan ishlash hamda avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Ta’kidlanganidek, mazkur zamonaviy texnologiyalar faqatgina ishlab chiqarish samaradorligini oshirish yoki xarajatlarni optimallashtirishga emas, balki tizimda shaffoflikni ta’minlash va korrupsiyaviy xavflarni bartaraf etishning eng ishonchli vositasi bo‘lib xizmat qilishi qayd etildi.
Samimiy ruhda o‘tgan uchrashuvda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollar, taklif va yangi innovatsion g‘oyalari bilan faol ishtirok etishdi.
Tadbirda Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi ISO 37001 xalqaro standarti talablariga muvofiq maxsus kurslarda tahsil olgan hamda imtihonlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan bir guruh kombinat xodimlariga maxsus sertifikatlar topshirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov va agentlik vakillari “Metallurg” madaniyat saroyidagi muzeylar faoliyati bilan yaqindan tanishishdi. Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlaridagi ishlab chiqarish jarayonlari, Texnologik transport boshqarmasi faoliyati, yangi ishga tushirilgan 3-Mis boyitish fabrikasining ishlab chiqarish quvvatlari ham mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

Digitalization and Innovation – Against Corruption Risks in Production
On August 6, a meeting between management and young people was held at the Metallurg Palace of Culture, themed “Digital Transformation and Innovation: Modern Solutions to Prevent Corruption in Production”.
The event was attended by Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan, Senator Abdulla Khursanov, Chairman of the Board of “Almalyk MMC” JSC, and the Complex management and young specialists.
Opening the meeting, Abdulla Khursanov, Chairman of the Board of “Almalyk MMC” JSC and member of the Senate of the Oliy Majlis, spoke about the reforms being implemented in the country under the leadership of the President and emphasized that the introduction of innovative technologies into production processes is one of the most effective tools for reduction of corruption risks.
Addressing the participants, Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, noted that the fight against corruption is one of the priority areas of state policy. Digital transformation and active participation of young people are of particular importance. According to him, the real results of the reforms and transformations implemented in the country are clearly demonstrated by the example of the Complex.
A.Burkhanov proposed to launch the “Industry Without Corruption” project at AMMC and hold special competitions to select the most effective solutions. As it was noted, this format shall enable the rapid implementation of innovative ideas and proposals receiving immediately from young professionals into production.
The meeting discussed issues of digital transformation, industrial development, innovation, and strengthening the principles of integrity and transparency in production processes.
The special attention was paid to the capabilities of artificial intelligence, actively implemented at the Complex, working with large arrays of digital data and automated control systems. It was emphasized that modern technologies not only improve production efficiency and optimize costs, but also ensure process transparency and reduce corruption risks.
The meeting was held in an open and positive atmosphere. Young workers actively asked questions, shared suggestions, and presented their own innovative ideas. As part of the event, a group of Complex employees who completed special trainings on the requirements of the international standard “ISO 37001” in the field of combating corruption and successfully passed the final exams were awarded the appropriate certificates.
The Director of the Anti-Corruption Agency, Akmal Burkhanov, and agency representatives also toured the museums at the Metallurg Palace of Culture. The guests were greatly impressed by the production processes at the Kalmakyr and Yoshlik I mines, the activities of the technological transport department, and the production capacity of Copper Concentrator No. 3.