“Dolzarb bir oylik“ qizg‘in pallada
“Dolzarb bir oylik” safarbarligi doirasida OKMK rahbariyati biriktirilgan Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanida qizg‘in ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, joriy yilning 14-mart kuni tuman hokimi va korxona-tashkilotlar rahbarlari hamda OKMK mas'ullari ishtirokida tuman mahallalari aholisi uchun sayyor qabul o‘tkazildi.
Sayyor qabulda aholining kommunal, bank, bandlik, ijtimoiy himoya, kadastr, soliq va boshqa sohalar bo‘yicha 60ga yaqin murojaatlari tinglandi. 50 tasi joyida hal etilib, qolganlari tegishli mutasaddilarga o‘rganish uchun yo‘naltirildi.
Bundan tashqari, tuman hokimligi va OKMK mas'ullari tomonidan 14-mart kuni “Qaytmas” va “Burgalik” MFYlarda aholining ichimlik suviga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida suv nasoslari va tarmoqlarini o‘rnatish  bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borildi.
Shuningdek, “Burgalik” MFYda 250 ta xonadonni va “Qaytmas” mahallasi aholisini ichimlik suvi bilan ta'minlash, “Fayziobod” mahallasi, “Saxovat” ko‘chasining 400 metr qismini va shu mahallaning 1200 metr ichki yo‘llarini asfaltlash choralari ko‘rilmoqda.
Bundan tashqari, tumanning “Beshboy”, “Aranshi”, “Ko‘kmo‘yin” va “Do‘stlik” mahallalaridagi 600 ta xonadonni elektr tarmog‘ini yaxshilash uchun zarur tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ayni kunlarda esa oylik doirasida tumanning “Mash'al”, “Mustaqillik”, “Uyg‘ur”, “Ko‘kmo‘yin”, “Fayzobod”, “Oqota” mahallalarida obodonlashtirish va hashar ishlari amalga oshirilmoqda. “Yashil makon” loyihasi doirasida ushbu mahalla hududlarida 85 mingga yaqin manzarali va mevali daraxt ko‘chatlari ekildi.
OKMK boshqaruv raisi, senator Abdulla Xursanov “Dolzarb bir oylik” doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida O‘rta Chirchiq tumanida bo‘lib, belgilangan vazifalarning ijrosi ta'minlash bo‘yicha mutassadilarga tegishli ko‘rsatma va tavsiyalar berdi.
Tuman hokimi Ixtiyor Kasimov senatorni tumanning kelajakdagi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish borasidagi rejalari bilan tanishtirdi.
Eslatib o‘tamiz, Prezidentimizning “Mahallalarda tomorqalardan samarali foydalanishni tashkil etish orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan ishlarni yanada jadallashtirish to‘g‘risida”gi farmoyishiga ko‘ra, OKMKning rahbariyati Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq va Chinoz tumanlari, Nurafshon shahri hamda Farg‘ona viloyati Oltiariq tumaniga biriktirilgan.

«Ударный месяц» – в активной фазе
В рамках инициативы «Ударный месяц» руководство Алмалыкского горно-металлургического комбината активно реализует ряд мероприятий в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
Так, 14 марта при участии хокима района, руководителей предприятий и организаций, а также представителей АГМК состоялся выездной прием граждан.
В ходе приема было рассмотрено около 60 обращений жителей, касающихся коммунальных услуг, банковских вопросов, занятости, социальной защиты, кадастра, налогообложения и других сфер. На месте было решено 50 вопросов, а оставшиеся переданы ответственным специалистам для дальнейшего изучения.
Кроме этого, 14 марта представители хокимията района и АГМК изучили вопросы водоснабжения в махаллях «Қайтмас» и «Бургалик». Были намечены работы по установке насосов и сетей для обеспечения жителей питьевой водой.
В махалле «Бургалик» планируется подключение к водоснабжению 250 домов, а в махалле «Қайтмас» — всей жилой зоны. Также ведутся работы по асфальтированию 400 метров улицы «Саховат» МСГ «Файзиобод» и 1 200 метров внутренних дорог данной махалли.
Дополнительно в махаллях «Бешбой», «Аранши», «Кўкмўйин» и «Дўстлик» ведутся мероприятия по улучшению электроснабжения для 600 домохозяйств.
В настоящее время в рамках месячника проводятся работы по благоустройству в махаллях «Машъал», «Мустақиллик», «Уйғур», «Кўкмўйин», «Файзобод» и «Оқота». В рамках проекта «Зеленый пояс» здесь высажено около 85 тысяч декоративных и плодовых деревьев.
Сегодня председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов посетил Уртачирчикский район, чтобы ознакомиться с ходом работ в рамках месячника. Он дал соответствующие поручения и рекомендации ответственным специалистам.
Хоким района Ихтиёр Касымов ознакомил сенатора с планами, касающимися социально-экономического развития района.
Напомним, согласно распоряжению главы нашего государства, направленному на эффективное использование приусадебных участков, создание рабочих мест и увеличение доходов населения, за руководством АГМК закреплены Уртачирчикский и Чиназский районы Ташкентской области, город Нурафшан, а также Алтыарыкский район Ферганской области.