Piskent tumanida jamoatchilik eshituvi o‘tkazildi
Tadbirda Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishlari inspeksiyasi, Piskent tumani hokimligi va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mas'ullari va mutaxassislari, mahalla raislari va mahalla ahli ishtirok etishdi.
Tadbirda “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Loyiha ofisi direktorining birinchi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Aziz Muratov kombinatda qurilayotgan 4-sonli Mis boyitish fabrikasi va uning siklik oqim texnologiyasi, qoldiqlarni saqlash ombori va  infratuzilma ob'ektlari loyixalari taqdimotini o‘tkazdi.
Jamoatchilik muhokamasida yangi qurilayotgan fabrikaning atrof-muhitga ta'siri, unda qo‘llaniladigan texnologiyalar bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi.
- Bugungi kunda jahon bozorida misga bo‘lgan talab kundan-kun oshib borayotganini hisobga oladigan bo‘lsak 4-sonli MBFning ishga tushirilishi natijasida mis ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshadi. Bu esa misdan yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini yaratadi. Fabrika va uning infratuzilmalarida 3 mingdan ortiq ish o‘rinlari ochiladi. Undan yiliga 60 mln tonna ma'dan qayta ishlanib, 800 ming tonnadan ortiq mis konsentrati ishlab chiqariladi. Bu mamlakatimizning iqtisodiyotini rivojlanishiga turtki beruvchi omillardan biridir. Hozirda mutahassislar tomonidan loyihaoldi ishlari amalga oshirilmoqda.
Ishlab chiqarishda yuqori texnologik, ekologik xavfsiz va tejamkor texnologiyalar qo‘llanishini belgilangan bo‘lib, fabrika va uning qoldiqlarni saqlash omboriga zamonaviy texnologiyalar joriy etiladi. Siklik oqim texnologiyasini joriy etilishi karьerdan keladigan ma'danlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri joyida birlamchi maydalab, ortiqcha shovqin va changlarsiz fabrikaga konveyer yo‘li orqali kelishini ta'minlaydi. Bunda biz temir yo‘li, uning xarajati, xavf-xatari va ortiqcha shovqin va zararlaridan voz kechilishiga erishamiz. Fabrikaning qoldiqlarni saqlash ombori ichki qismi 2 mm qalinlikdagi geomembrana  bilan qoplanadi va uning osti tuproqlari mustahkam zichlashtiriladi. Bu esa omborda to‘planadigan koldiqlar va suvni yer qa'riga singib ketishiga yo‘l qo‘ymaydi.  Yana bir e'tiborli jihat ma'danni yuklash paytida chang tarqalishini oldini olish maqsadida aerasiya, ya'ni  suv sepib chang bostirish tizimi qo‘llaniladi. 4-MBFda flotatsiya qoldiqlarini quyuqlashtirish zamonaviy texnologiyasi joriy etiladi, bu esa yangi suvga bo‘lgan ehtiyojni 3-MBFga nisbatan 50% ga kamaytiradi. Shuningdek, fabrika omborlari atrofi o‘ralib, sexlarning ichida aspirasiya tizimlari joriy etiladi. Dunyoning eng ilg‘or kompaniyalari fabrikada ishlatiladigan zamonaviy jihoz va qurilmalarni biz uchun ishlab chiqarishadi va o‘rnatib ishga tushirib berishadi - deydi Aziz Muratov.
Tadbirda mas'ullar tomonidan loyihaning Piskent tumani hududi rivojida tutgan o‘rni, hudud ekologiyasini yaxshilash borasidagi roli haqida ham to‘liq ma'lumotlar berilib, tarqatma materiallar taqdim qilindi.
Tuman mahallalarning aholisi o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mas'ullardan batafsil javob olishdi.
Hurmatli fuqarolar, Sizlarda loyiha bo‘yicha taklif va e'tirozlaringiz bo‘lsa ularni (+998 70) 619-23-33 telefon raqamiga yoki info@agmk.uz elektron manziliga yuborishingizni so‘rab qolamiz.

13 November 2024, 14:43 2096
In order to assess the environmental impact of this project, public hearings were held in the Murotali makhalla of the Pskent district on November 12 of this year.
The event was attended by representatives of the Inspectorate for Ecology, Environmental protection and climate change of the district region, responsible persons and specialists of the district khokimiyat and the Almalyk mining and metallurgical complex, members of the “Makhalla Seven” and residents of the makhallas.
Acting first deputy director of the project office for the implementation of the investment project “Development of the “Yoshlik I” deposit” Aziz Muratov made a presentation of the new Copper concentrator plant No. 4.
- On October 15 of this year, during the visit of the Head of our state Shavkat Mirziyoyev to the Almalyk mining and metallurgical complex, the construction of Copper concentrator plant No. 4 was launched. As a result of the implementation of this project, the volume of production of non-ferrous and precious metals will increase and more than 3 thousand new jobs will be created. In the future, the youth of our city will work at this plant. Every year, the plant will process 60 million tons of ore and produce more than 800 thousand tons of copper concentrate. The demand for copper on the world market is growing day by day. It is worth noting that the plant will use modern, environmentally friendly and cost-effective technologies. The introduction of cyclic-flow technology allows for the primary crushing of ore from the quarry directly before its transportation to the plant via a conveyor belt without noise and dust. The interior of the plant’s tailings storage facility will be covered with a 2 mm thick geomembrane, and the soil underneath will be compacted. This will prevent water from seeping into the soil. An aeration system will also be used to control dust spread during ore loading – dust suppression by spraying water. In the production process of CCP-4, a modern technology for thickening flotation residues will be introduced, which will reduce the need for water by 50% compared to CCP-3, said Aziz Muratov.
Those present received handouts regarding the project. The responsible persons also provided full information about the role of the project in the development of the Pskent district and improvement of the environment.