Piskent tumanida jamoatchilik eshituvi o‘tkazildi
Tadbirda Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishlari inspeksiyasi, Piskent tumani hokimligi va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mas'ullari va mutaxassislari, mahalla raislari va mahalla ahli ishtirok etishdi.
Tadbirda “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Loyiha ofisi direktorining birinchi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Aziz Muratov kombinatda qurilayotgan 4-sonli Mis boyitish fabrikasi va uning siklik oqim texnologiyasi, qoldiqlarni saqlash ombori va  infratuzilma ob'ektlari loyixalari taqdimotini o‘tkazdi.
Jamoatchilik muhokamasida yangi qurilayotgan fabrikaning atrof-muhitga ta'siri, unda qo‘llaniladigan texnologiyalar bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi.
- Bugungi kunda jahon bozorida misga bo‘lgan talab kundan-kun oshib borayotganini hisobga oladigan bo‘lsak 4-sonli MBFning ishga tushirilishi natijasida mis ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshadi. Bu esa misdan yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini yaratadi. Fabrika va uning infratuzilmalarida 3 mingdan ortiq ish o‘rinlari ochiladi. Undan yiliga 60 mln tonna ma'dan qayta ishlanib, 800 ming tonnadan ortiq mis konsentrati ishlab chiqariladi. Bu mamlakatimizning iqtisodiyotini rivojlanishiga turtki beruvchi omillardan biridir. Hozirda mutahassislar tomonidan loyihaoldi ishlari amalga oshirilmoqda.
Ishlab chiqarishda yuqori texnologik, ekologik xavfsiz va tejamkor texnologiyalar qo‘llanishini belgilangan bo‘lib, fabrika va uning qoldiqlarni saqlash omboriga zamonaviy texnologiyalar joriy etiladi. Siklik oqim texnologiyasini joriy etilishi karьerdan keladigan ma'danlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri joyida birlamchi maydalab, ortiqcha shovqin va changlarsiz fabrikaga konveyer yo‘li orqali kelishini ta'minlaydi. Bunda biz temir yo‘li, uning xarajati, xavf-xatari va ortiqcha shovqin va zararlaridan voz kechilishiga erishamiz. Fabrikaning qoldiqlarni saqlash ombori ichki qismi 2 mm qalinlikdagi geomembrana  bilan qoplanadi va uning osti tuproqlari mustahkam zichlashtiriladi. Bu esa omborda to‘planadigan koldiqlar va suvni yer qa'riga singib ketishiga yo‘l qo‘ymaydi.  Yana bir e'tiborli jihat ma'danni yuklash paytida chang tarqalishini oldini olish maqsadida aerasiya, ya'ni  suv sepib chang bostirish tizimi qo‘llaniladi. 4-MBFda flotatsiya qoldiqlarini quyuqlashtirish zamonaviy texnologiyasi joriy etiladi, bu esa yangi suvga bo‘lgan ehtiyojni 3-MBFga nisbatan 50% ga kamaytiradi. Shuningdek, fabrika omborlari atrofi o‘ralib, sexlarning ichida aspirasiya tizimlari joriy etiladi. Dunyoning eng ilg‘or kompaniyalari fabrikada ishlatiladigan zamonaviy jihoz va qurilmalarni biz uchun ishlab chiqarishadi va o‘rnatib ishga tushirib berishadi - deydi Aziz Muratov.
Tadbirda mas'ullar tomonidan loyihaning Piskent tumani hududi rivojida tutgan o‘rni, hudud ekologiyasini yaxshilash borasidagi roli haqida ham to‘liq ma'lumotlar berilib, tarqatma materiallar taqdim qilindi.
Tuman mahallalarning aholisi o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mas'ullardan batafsil javob olishdi.
Hurmatli fuqarolar, Sizlarda loyiha bo‘yicha taklif va e'tirozlaringiz bo‘lsa ularni (+998 70) 619-23-33 telefon raqamiga yoki info@agmk.uz elektron manziliga yuborishingizni so‘rab qolamiz.

В Пскентском районе провели общественные слушания по строительству МОФ-4
В целях оценки воздействия на окружающую среду данного проекта 12 ноября текущего года в махалле Муротали Пскентского района провели общественные слушания.
В мероприятии приняли участие представители инспекции по экологии и охране окружающей среды и изменению климата Ташкентской области, ответственные лица и специалисты хокимията района и Алмалыкского горно-металлургического комбината, члены «Махаллинской семерки» и жители махаллей.
- 15 октября текущего года в рамках визита Главы нашего государства Шавката Мирзиёева на Алмалыкский горно-металлургический комбинат был дан старт строительству медной обогатительной фабрики №4. В результате реализации данного проекта увеличится объем производства цветных и драгоценных металлов и будет создано более 3 тысяч новых рабочих мест. В дальнейшем на этой фабрике будет трудиться молодежь нашего города. Ежегодно на фабрике будут перерабатываться 60 млн тонн руды и изготавливаться более 800 тыс. тонн медного концентрата. Спрос на медь на мировом рынке растет день ото дня. Стоит отметить, что на фабрике будут использоваться современные, экологически безопасные и экономичные технологии. Внедрение циклично-поточной технологии позволяет осуществлять первичное дробление руды из карьера непосредственно до её транспортировки на фабрику по конвейерной ленте без шума и пыли. Внутренняя часть хвостохранилища фабрики будет покрыта геомембраной толщиной 2 мм, а грунт под ней уплотнен. Это будет предотвращать просачивание воды в грунт. Также для контроля распространения пыли во время загрузки руды будет использоваться система аэрации – подавление пыли путем разбрызгивания воды. В производственном процессе МОФ-4 будет внедрена современная технология сгущения флотационных остатков, что снизит потребность в воде на 50% по сравнению с МОФ-3, - рассказал Азиз Муратов.
Присутствовавшие получили раздаточные материалы касательно проекта. Также ответственные лица представили полную информацию о роли проекта в развитии Пскентского района и улучшении экологии.
Жители махаллей района получили от специалистов подробные ответы на интересующие их вопросы.
Дорогие граждане, если у вас есть предложения и возражения по проекту, звоните по телефону (+998 70) 619-23-33 или пишите на электронную почту по адресу info@agmk.uz .