“Yangi O‘zbekiston yoshlari, birlashaylik!”
Joriy yilning 28-iyun kuni “Moviy tog‘lar” dam olish maskanida “Yangi O‘zbekiston yoshlari, birlashaylik!” shiori ostida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” tashkil etildi.
Tadbirda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi, senator Abdulla Xursanov hamda kombinat tarkibiy bo‘linmalarining faol yoshlari ishtirok etishdi.
Ochiq tabiat qo‘ynida tashkil etilgan uchrashuvda mamlakatimizda yoshlar siyosatiga bo‘lgan e'tibor, ularga yaratilayotgan shart-sharoitlar, belgilangan imtiyozlar haqida ma'lumotlar berildi.
- Bugun kombinatimiz jahonga chiqmoqda. Bizga ko‘plab davlatlarning yetakchi kompaniyalari vakillari kelishmoqda. Xalqaro investitsiya forumida ham ko‘plab davlatlarning rahbarlari, taniqli bank moliya tashkilotlarining vakillari kombinat bilan hamkorlik qilishga katta qiziqish bildirishayapti. Hozirgi kundagi yoshlarga yaratilayotgan sharoitlar avval bo‘lmagan, deydi- Abdulla Xursanov. - Buyuk bobolarimizni bizga qoldirgan boy ma'naviy merosini qancha o‘rgansak shuncha kam. Masalan, Abu Rayxon Beruniy bobomiz misolida qaraydigan bo‘lsak, buyuk bobomiz o‘zi yaratgan globusda belgilangan yerning koordinatlari, meridianlari orqali qanday ma'danlar qayerda joylashganligini aniqlab bergan. Uning 1000 yil oldin yozilgan Mineralshunoslik asarida ma'danlar haqida keng yoritilgan, qimmatli ma'lumotlar berilgan. Beruniy matematik va geometrik hisob-kitoblarga qarab, suv va suvdan keyin quruqlik borligini to‘g‘ri aniqlab bergan. Bugungi yaratilgan sharoitlardan to‘g‘ri va oqilona foydalanib, barcha zarur bilimlarni egallasangiz, o‘ylaymanki, buyuk bobolarimizga munosib avlodlar bo‘lasiz.
Tadbir davomida Mudofaa vazirligi tomonidan tayyorlangan infomobil ko‘chma madaniyat markazi ham namoyish etildi.
Samimiy ruhda o‘tkazilgan uchrashuvda yoshlar o‘zlarining takliflarini bildirishdi. Jumladan, erkin muloqot muhitida yoshlar tomonidan IOB tasarrufidagi MTT uchun yagona elektron platforma yaratish, kombinatdagi mavjud kasblar haqida batafsil ma’lumot beruvchi dastur tuzish, OKMKda umumiy ayollar akademiyasini yoʻlga qoʻyish hamda jamoaviy muhitni shakllantiruvchi koʻrik-tanlovlarni koʻproq oʻtkazish kabi qiziqarli loyihalar taklif etildi.
Rahbariyat yoshlarning har bir fikrini diqqat bilan tinglab, ayrim g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Ochiq muloqot maydoniga aylangan uchrashuv shaxmat-shashka, arqon tortish kabi sport musobaqalari hamda rasm chizish kabi ijodiy tanlovlar bilan davom etdi.
Shuningdek, tadbirda bir guruh faol yoshlar, qimmatbaho sovg‘alar hamda Faxriy yorliqlar bilan rag‘batlantirildi.
Havaskor yoshlar tomonidan yoshlikni tarannum etuvchi qo‘shiqlar ijro etildi.
Ma'lumot uchun: bugungi kunda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida jami yoshlar soni 10 320 nafarni tashkil etib, ularning 1 489 nafari oliy ma'lumotli(128 nafari magistr),  872 nafari esa rahbar va muhandis texnik xodimlardir.

"Youth of New Uzbekistan, Unite!"
On June 28, a meeting under the motto "Youth of New Uzbekistan, Unite!" was held in the recreation area "Sinegorye" in the format of a dialogue between the leadership and the youth.
The event was attended by the Chairman of the Board of JSC Almalyk Mining and Metallurgical Complex, Senator Abdulla Khursanov, as well as active young specialists from various divisions of the plant. The meeting was held outdoors, in a friendly and open atmosphere. The participants were told about the state policy in the field of youth support, the conditions and benefits created for their development.
– Today, our plant is reaching the global level. We are visited by representatives of leading companies from different countries. At the International Investment Forum, heads of state and international financial organizations also showed great interest in cooperation with us, – noted Abdulla Khursanov. – Such opportunities as today's youth have never existed before. We are obliged to study the rich spiritual heritage left to us by our great ancestors. Take, for example, Abu Rayhon Beruni: a thousand years ago, in his work on mineralogy, he described in detail the deposits of minerals, determining their coordinates and meridians. If you are able to take advantage of the opportunities provided and master all the necessary knowledge, then, I am sure, you will become worthy successors to the work of our great ancestors.
The event also featured a mobile cultural platform – an infomobile prepared by the Ministry of Defense.
During the open dialogue, young people actively shared their ideas and suggestions. Among them were the creation of a single electronic platform for all preschool institutions in the structure of AMMC, the development of an information program about the professions existing at the plant, the organization of a women's academy, and team competitions to strengthen the team spirit. The management listened carefully to each proposal and expressed their willingness to support the most promising of them.
After the dialogue, the participants were treated to sports and creative competitions – chess, checkers, tug-of-war, a drawing competition, and other activities.
In addition, a group of active young employees were awarded valuable gifts and certificates of honor.
For reference: today AMMC employs 10,320 young specialists, of which 1,489 have higher education (including 128 masters), and 872 people hold management and engineering and technical positions.