Mehnatni muhofaza qilish sohasidagi siyosati
va mineral xom-ashyo bazasini kengaytirish, shu bilan birga, xodimlarning mehnat sharoitlari va mehnatni muhofaza qilish holatini takomillashtirish, shaxs
va jamiyatning hayotiy muhim manfaatlarini Kombinatning ishlab chiqarish obyektlaridagi avariya va noxush hodisalar hamda ularning oqibatlaridan himoyalanganligini ta’minlash borasida doimiy ravishda ish olib boradi.
Kombinаtning vаzifа vа qаdriyatlаri
Bizning vazifamiz – ishlab chiqarish faoliyatiga nisbatan xodimning hayoti va sog‘lig‘i ustuvorligini ta’minlashdir, chunki Kombinatning asosiy qadriyati - bu uning xodimlari.
Kombinаtning tаmoyillаri
“Olmaliq KMK” AJ o‘z faoliyatda quyidagi tamoyillarga amal qiladi:
• tavakkalchilik va imkoniyatlar tahlilining zamonaviy usullariga asoslangan tizimli
va kompleks yondashuvni qo‘llash;
• mehnatni muhofaza qilish sohasidagi davlat dasturlarini amalga oshirish;
• ishlab chiqarishga xavfsiz texnika, xodimlarni himoya qiluvchi texnologiya
va vositalarning joriy etilishini rag‘batlantirish;
• mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha fan va texnika yutuqlari, hamda ilg‘or milliy
va xorijiy tajribadan foydalanish;
• ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalardan jabrlangan yoki kasb kasalligiga chalingan xodimlarni ijtimoiy himoya qilish;
• xalqaro hamkorlikni amalga oshirish;
• mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha kombinat xodimlarini tayyorgarlikdan
va attestatsiyadan o‘tkazilishini ta’minlash;
• kombinat xodimlarining hayoti va sog‘lig‘ini muhofaza qilish choralarini amalga oshirish.
Kombinаtning mаqsаdlari
Xodimlarning, shuningdek kombinat hududida joylashgan va ishlarni bajarayotgan boshqa tashkilotlar xodimlarining sog‘ligi va mehnat qobiliyatiga salbiy ta’sirni kamaytirish, avariya va boshqa ko‘zda tutilmagan favqulodda vaziyatlarning ro‘y berish xavfini minimallashtirish, bunday oqibatlarning ishlab chiqarishda band bo‘lgan xodimlarning sog‘lig‘i va mehnat qobiliyatiga ta’sirini yumshatish Kombinatning maqsadlaridir.
Kombinаtning mаjburiyatlаri
“Olmaliq KMK” AJning majburiyatlariga quyidagilar kiradi:
• mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasida qonunchilikning amaldagi talablariga, shuningdek manfaatdor tomonlar oldida majburiyatlarga rioya qilish;
• ishlab chiqarishdagi jarohatlanishlar va kasb kasalliklarining oldini olishga qaratilgan xavfsiz va sog‘lom mehnat sharoitlarini ta’minlash;
• ishlab chiqarish faoliyati bilan bog‘liq xavflarni bartaraf etish va tavakkalchiliklarni kamaytirish, jarohatlanish va kasalliklarning oldini olish;
• Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta’minlash menejmenti tizimining samaradorligini ta’minlash va uni doimiy ravishda takomillashtirib borish;
• xodimlar kasaba uyushmalari kengashi va mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha vakillarning faoliyatini qo‘llab-quvvatlash;
• mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasidagi xodimlarning fikr
va takliflarini o‘rganish va zarur choralarni amalga oshirish;
• ishlab chiqarish va kasbiy tavakkalchiliklarni majburiy ravishda hisobga olib, ishlab chiqarish faoliyatini rejalashtirish va amalga oshirish;
• xodimlarni xavfsiz mehnat uslublariga o‘rgatish, ularni ish joylarida xavfsiz
hulq-atvorda bo‘lishini rag‘batlantirish, samarali va sifatli shaxsiy himoya vositalari bilan ta’minlash;
• ishlab chiqarish obyektlarida xizmat ko‘rsatuvchi pudrat va subpudrat korxonalardan mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasidagi standartlar va me’yorlar talablariga rioya etishini talab qilish.

Политика в области безопасного труда
АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» – крупнейший в Республике Узбекистан производитель меди, цинка, кадмия, медной катанки, медных труб, кислоты серной, купороса медного, твёрдосплавных изделий, портландцемента, благородных
и редких металлов, постоянно работающий над повышением эффективности производства, расширением минерально-сырьевой базы и устойчивым развитием производственных мощностей, а также над улучшением условий труда работников, состояния охраны труда
и обеспечением защищенности жизненно важных интересов личности и общества от аварий и инцидентов и их последствий на производственных объектах комбината.
Миссия и ценности комбината
Наша миссия – обеспечение приоритета жизни и здоровья работника по отношению
к производственной деятельности, так как основной ценностью комбината являются его сотрудники.
Принципы комбината
В своей деятельности АО «Алмалыкский ГМК» руководствуется следующими принципами:
• применение системного и комплексного подхода, основанного на современных методах анализа рисков и возможностей;
• реализация государственных программ в области охраны труда;
• стимулирование внедрения в производство безопасной техники, технологии и средств защиты работников;
• использование достижений науки, техники и передового национального
и зарубежного опыта по охране труда;
• социальная защита работников, пострадавших от несчастных случаев на производстве или получивших профессиональные заболевания;
• осуществление международного сотрудничества;
• обеспечение проведения подготовки и аттестации работников комбината по охране труда;
• осуществление мер по защите жизни и здоровья работников комбината.
Цели комбината
Целями комбината являются уменьшение неблагоприятного воздействия
на работоспособность и здоровье работников, а также представителей сторонних организаций, выполняющих работы и находящихся на территории комбината,
и минимизация рисков возникновения аварийных, либо других непредвиденных ситуаций, смягчение воздействия их последствий на здоровье и работоспособность трудящихся при производстве.
Обязательства комбината
Обязательствами АО «Алмалыкский ГМК» являются:
• соблюдать применимые требования законодательства в области охраны труда
и промышленной безопасности, а также другие принятые обязательства перед заинтересованными сторонами;
• обеспечивать безопасные и здоровые условия труда для предотвращения производственных травм и профессиональных заболеваний;
• устранять опасности и снижать риски, предотвращать травмы и заболевания, связанные с производственной деятельностью;
• нести ответственность за результативность и постоянное улучшение системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда;
• поддерживать деятельность совета профсоюзов работников и уполномоченных
по охране труда;
• изучать мнения и предложения работников в области охраны труда и промышленной безопасности и принимать необходимые меры;
• планировать и осуществлять производственную деятельность с обязательным учетом производственных и профессиональных рисков;
• проводить обучения работников методам безопасного труда, мотивировать их
к безопасному поведению на рабочих местах, обеспечивать эффективными и качественными средствами индивидуальной защиты;
• требовать от подрядных и субподрядных организаций, оказывающих услуги
на производственных объектах, соблюдения требований стандартов и норм в области охраны труда и промышленной безопасности.