OKMKning harbiylarga sovgʻasi
Ma’lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Mis kompleksi Mudofaa vazirligi Toifalangan obyektlarni qoʻriqlash qoʻshinlari qoʻmondonligining harbiy qismi harbiylari tomonidan qoʻriqlab kelinadi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan “Yoshlik-1 konini oʻzlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasining ishga tushirilishi bilan fabrika  va uning obyektlarini qoʻriqlash xizmati ham kengayib, oʻz-oʻzidan harbiy xizmatchilarga zarur sharoitlar yaratish ehtiyoji tugʻiladi.
Ushbu omillarni hisobga olgan holda xarbiy xizmatchilarga munosib sharoit yaratish maqsadida ayni paytda kombinat xomiyligida 120 oʻringa moʻljallangan oʻquv xonalari, harbiylarning ish va sport xonalari, kiyinib yechinadigan va  choʻmilish xonalaridan iborat 3 qavatli binoning qurilish ishlari bajarilayapti.
Mazkur bino qurilishi Kapital qurilish boshqarmasi mehnat jamoasi boshchiligida amalga oshirilmoqda. Loyiha ishlari boshqarmasi tomonidan qurilish loyihasi tayyorlangan. Qurilish ishlariga esa “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti safarbar etilgan.
Ushbu 3 qavatli binoning hajmi 73x15 metrdan iborat bo’lib, bino pishgan gʻishtdan terildi. Zilzila bardosh boʻlishi uchun zarur qurilmalar oʻrnatildi.
Binoning tom qismi yogʻoch konstruksiya asosida, profnastil  qoplamasi bilan yopiladi. Binoga zamonaviy eshik va derazalar, oʻrnatiladi.
Shuningdek, binoning yon qismida 20ta maxsus texnikaga moʻjallangan avtoturargoh joylashadigan ayvon ham barpo etiladi.
Hozirgi kunda plitalarni montaj qilish, gipsakarton ishlari, polga beton quyish, elektrika, santexnika  ishlari davom etayapdi.
Binoning qurilishiga jami boʻlib, 14,9 mlrd soʻm mablagʻ yoʻnaltirilgan boʻlib, bino yaqin kunlarda foydalanishga topshirilishi koʻzda tutilgan.

Новое здание для военнослужащих от АГМК
Как известно, военнослужащие воинской части командования войск охраны категорированных объектов Министерства обороны Республики Узбекистан обеспечивают безопасность Медного комплекса Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК).
В связи с реализацией инвестиционного проекта по освоению месторождения «Ёшлик I» и вводом в эксплуатацию новой медной обогатительной фабрики-3, возникла необходимость расширения охранной службы и создания необходимых условий для военнослужащих, несущих службу на объекте.
Учитывая эти потребности, АГМК выступил спонсором строительства трёхэтажного здания для военнослужащих. В нём разместятся учебные классы, помещения для работы и отдыха, спортивный зал, раздевалки и душевые. Всего здание рассчитано на 120 человек.
Работы ведутся под руководством управления капитального строительства. Проект разработан управлением проектных работ, а строительные работы выполняет трест «Олмаликметаллургкурилиш».
Размер здания — 73 на 15 метров. Оно построено из обожжённого кирпича и укомплектовано сейсмостойкими конструкциями. Кровля будет выполнена из профнастила на деревянной основе, установят современные двери и окна.
Рядом с основным зданием будет обустроен навес для парковки 20 единиц спецтехники. В настоящее время продолжаются монтаж плит, работы с гипсокартоном, заливка пола бетоном, а также электромонтажные и сантехнические работы.
На строительство выделено 14,9 миллиарда сумов. Завершение работ и ввод здания в эксплуатацию планируется в ближайшее время.