13 ta g‘oya fabrikada ishlab chiqarish jarayoniga tatbiq etiladi
Bugungi kunda sanoat korxonalarida tabiiy resurslaridan oqilona foydalanish masalasi tobora dolzarb bo‘lib bormoqda. Sababi, ishlab chiqarish jarayonida energiya sarfining yuqoriligi mahsulot tannarxini oshirib, uning raqobatbardoshligiga ham ta’sir ko‘rsatadi. Shu bois OKMK ishchi-xodimlari o‘rtasida energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha ilg‘or g‘oyalarni aniqlash va amaliyotga tatbiq etishga qaratilgan eng yaxshi takliflar tanlovi o‘tkazib kelinmoqda. Mehnatkashlarning intellektual salohiyatini shakllantirish hamda ular orasida sogʻlom raqobat muhitini yaratishga qaratilgan loyihalarning navbatdagi taqdimoti Mis boyitish fabrikasida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda ishlab chiqarish texnologiyasi, mexanika, transport va logistika, energetika hamda raqamlashtirish yoʻnalishlarida taqdim etilgan 20dan ziyod takliflar OKMK bosh muhandisi Sergey Laryonov boshchiligidagi operatsion samaradorlikni oʻrganish boʻyicha ishchi guruh tomonidan ko‘rib chiqildi.
Gʻoyalarni koʻrib chiqish ushun MBF direktori Ravshan Siddiqov boshchiligidagi MBFda operatsion samaradorlikni oʻrganish boʻyicha Ishchi guruh ham jalb etildi.
Saralab olingan 13ta g‘oya fabrikada ishlab chiqarish jarayoniga tatbiq etilishi uchun tasdiqdan o‘tdi.
Innovatsion g‘oya mualliflari taqdimot davomida takliflarining korxonaga nechog‘lik foyda keltirishini aniq hisob-kitoblar bilan asoslab berishdi.
-  Tanlovda 1-pogʼona ishlab chiqarish nazorati qogʼoz jurnalini oʼrniga elektron jurnal joriy qilish taklifi bilan ishtirok etdim. Mazkur gʼoyaning samaradorligi shundaki tizim ish jarayonini soddalashtiradi va unumdorligini oshiradi. Foydalanuvchi tezda eslatmalar kiritishi, muddat belgilashi va qidiruv hamda filьtr orqali kerakli maʼlumotni topishi mumkin. Hisobotlar real vaqtda avtomatik shakllanadi, eslatmalar va xabarnomalar esa vazifalar bajarilishini nazorat qilishga yordam beradi.Tizim MBFda 8 oydan beri muvaffafiyatli ishlab kelmoqda. Mazkur taklifni OKMK miqyosidaa joriy qilmoqchimiz, - deydi 1-toifali dasturchi Kamoliddin Umarov.
Ta’kidlash kerakki, mazkur tanlovda qatnashish jarayoni xodimlarni yangicha fikrlashga, o‘z bilim va tajribasini ishlab chiqarishni takomillashtirishga yo‘naltirishga undaydi. Taklif etilayotgan iqtisodiy samarador g‘oyalar esa kombinatning energiya sarfiga bo‘lgan xarajatlarini kamaytirib, eng qimmatli tabiiy boyliklarning tejalishiga xizmat qiladi.

13 ideas are applied to the production process in the factory
Today, the issue of rational use of natural resources at industrial enterprises is becoming increasingly relevant. The reason is that high energy consumption in the production process increases the cost of products and affects their competitiveness. Therefore, a competition for the best proposals is being held among AMMC employees to identify and implement advanced ideas for increasing energy efficiency. The next presentation of projects aimed at forming the intellectual potential of workers and creating a healthy competitive environment among them was held at the Copper Processing Plant.
At the event, more than 20 proposals presented in the areas of production technology, mechanics, transport and logistics, energy, and digitalization were considered by the working group on the study of operational efficiency headed by the Chief Engineer of AMMC Sergey Laryonov.
The Task Group on the Study of Operational Efficiency at the CPP headed by the Director of the CPP Ravshan Siddikov was also involved in considering the ideas.
The 13 selected ideas were approved for implementation in the factory's production process.
During the presentation, the authors of the innovative ideas justified with precise calculations how much their proposals would benefit the enterprise.
– I participated in the competition with a proposal to introduce an electronic logbook instead of the paper logbook of production control of the 1st stage. The effectiveness of this idea is that the system simplifies the workflow and increases productivity. The user can quickly enter notes, set deadlines, and find the necessary information through search and filters. Reports are automatically generated in real time, and notes and notifications help to monitor the implementation of tasks. The system has been successfully operating in the CPP for 8 months. We plan to implement this proposal at the level of AMMC, – says Cat. 1 Programmer Kamoliddin Umarov.
It should be noted that the process of participating in this competition encourages employees to think in new ways, to direct their knowledge and experience to improving production. The proposed economically efficient ideas will reduce the plant's energy costs and help save the most valuable natural resources.