Bu esa mis ishlab chiqaruvchi davlatlar jumladan, O‘zbekiston uchun katta iqtisodiy imkoniyatlar eshigini ochadi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish borasida amalga oshirib kelinayotgan loyihalar mis ishlab chiqarish hajmini oshishiga zamin yaratadi.
Jumladan, 2-Mis boyitish fabrikasida ma’danlarni qayta ishlash hajmini 5 mln tonnaga oshirish maqsadida barpo etilayotgan boyitish majmuasining ishga tushirilish ham mis ishlab chiqarish hajmini oshishiga xizmat qiladi.
3,1 gektar yer maydonida joylashadigan majmuaning qurish ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirilmoqda. Majmuani loyihasi esa Loyiha ishlar boshqarmasi tomonidan tayyorlandi. Majmuaga o‘rnatiladigan texnologik uskunalarni montaj va o‘rnatish ishlari esa Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi tomonidan bajariladi.
2-MBF Ishlab chiqarish texnik bo‘limi yetakchi muhandis-texnologi Sardor Xasanovning ma’lum qilishicha, loyiha doirasida hozirga qadar yer tayyorlash ishlari bosqichida 29 700 m³ hajmda burg‘ulash-portlatish ishlari, qariyb 80 000 m³ hajmda grunt tashish ishlari bajarilgan.
Ayni paytda hududda qurilish-montaj ishlari faol davom etmoqda. Maydalash bo‘limining mayda maydalash korpusi uchun temir-beton ustunlar va poydevor asoslari barpo etilmoqda. Shuningdek, 4 ta mayda maydalagich o‘rnatilishi rejalashtirilgan poydevorlar qurilishi olib borilmoqda. Hudud bo‘ylab umumiy uzunligi 231 metrni tashkil etuvchi 9 ta tayanch devordan 7 tasi qurib bitkazildi.
Bundan tashqari, yanchish va flotatsiyalash bo‘limlari hamda yordamchi ishlab chiqarish korpuslari uchun maydonlarni tayyorlash ishlari ham parallel ravishda davom ettirilmoqda. Bu esa kelgusida barcha texnologik zanjirlarning uzluksiz va samarali ishlashiga zamin yaratadi.
Yangi boyitish majmuasi yiliga 5 million tonnagacha ma’danni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lib, 74,2 ming tonna konsentrat olinadi. Natijada mis katodi, oltin va kumush kabi qimmatbaho metallarni ishlab chiqarish hajmi oshiriladi.
Loyiha doirasida “Yoshlik-1” koni rudalarini qayta ishlash va ularning tarkibidan qimmatbaho metallarni samarali ajratib olish ko‘zda tutilgan. Qurilish ishlarining birinchi bosqichi 2026-yil oxiri – 2027-yil boshlarida yakunlash rejalashtirilgan bo‘lib, loyiha to‘liq ishga tushirilgach, qo‘shimcha 600 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
E’tiborli jihati majmuaning uskunalari Markaziy ta’mirlash mexanika zavodida tayyorlanmoqda.
Zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlariga ega bo‘lgan majmua maydalash, yanchish, flotatsiya, filtrlash va quyultirish bo‘limlari hamda kompressor stansiyalaridan iborat bo‘ladi.
Mazkur ishlab chiqarish quvvati foydalanishga topshirilgach, 2-mis boyitish fabrikasda ma’danni qayta ishlash hajmi deyarli 10 mln tonnaga yetkaziladi.
Muhim jihati shundaki, ushbu yirik loyiha kombinatning ichki imkoniyatlari va mavjud ishlab chiqarish hamda muhandislik salohiyati asosida amalga oshirilmoqda. Bu esa korxonaning o‘z kuchiga tayangan holda yirik sanoat loyihalarini muvaffaqiyatli bajarish salohiyatini yana bir bor namoyon etadi.
Xulosa qilib aytganda, jahon bozorida mis narxining qulay konyunkturasi va kombinatda yangi quvvatlarning ishga tushirilishi o‘zaro uyg‘unlashib, sanoat rivoji, eksport hajmlarining ortishi hamda mamlakat iqtisodiy barqarorligini mustahkamlashga zamin yaratadi.

+998 71 619 23 33Сегодня медь – это уже не просто цветной металл. Она становится стратегическим ресурсом, который во многом определяет будущее мировой энергетики, высоких технологий и даже геополитики.
Для стран-производителей меди, включая Узбекистан, это открывает широкие экономические перспективы. На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате реализуется ряд проектов, направленных на увеличение производственных мощностей, что позволит существенно нарастить объемы выпуска медной продукции.
Одним из таких проектов является строительство нового обогатительного комплекса на медной обогатительной фабрике-2. Его ввод в эксплуатацию позволит увеличить объем переработки руды на 5 миллионов тонн в год и станет важным шагом на пути к дальнейшему росту производства меди.
Строительство комплекса ведется на территории площадью 3,1 гектара силами треста «Олмаликметаллургкурилиш». Проектная документация разработана управлением проектных работ, а монтаж и установка технологического оборудования будут выполнены управлением специализированных ремонтных работ.
По словам ведущего инженера-технолога производственно-технического отдела МОФ-2 Сардора Хасанова, на этапе подготовки строительной площадки уже выполнены буровзрывные работы объемом 29,7 тысячи кубометров, а также произведена перевозка почти 80 тысяч кубометров грунта.
В настоящее время на объекте активно продолжаются строительно-монтажные работы. Для корпуса мелкого дробления возводятся железобетонные колонны и фундаментные основания. Параллельно ведется строительство фундаментов под четыре дробилки мелкого дробления. Из девяти подпорных стен общей протяженностью 231 метр уже завершено строительство семи.
Одновременно продолжается подготовка площадок для отделений измельчения и флотации, а также вспомогательных производственных корпусов. Это позволит в дальнейшем обеспечить бесперебойную и эффективную работу всей технологической цепочки.
Проектная мощность нового комплекса составит до 5 миллионов тонн переработки руды в год. При этом планируется получать 74,2 тысячи тонн концентрата, что позволит увеличить производство катодной меди, золота, серебра и других драгоценных металлов.
В рамках проекта предусмотрена переработка руд месторождения «Ёшлик I» с эффективным извлечением содержащихся в них ценных компонентов. Завершение первого этапа строительства намечено на конец 2026 года – начало 2027 года. После полного ввода комплекса в эксплуатацию будет создано дополнительно 600 новых рабочих мест.
Особого внимания заслуживает тот факт, что оборудование для нового комплекса изготавливается на центральном ремонтно-механическом заводе комбината. Современный производственный комплекс будет включать отделения дробления, измельчения, флотации, фильтрации и сгущения, а также компрессорные станции.
После ввода объекта в эксплуатацию общий объем переработки руды на МОФ-2 практически достигнет 10 миллионов тонн в год.
Важно отметить, что этот масштабный проект реализуется преимущественно за счет внутренних ресурсов комбината, его производственного потенциала и инженерных компетенций. Это еще раз подтверждает способность предприятия успешно воплощать в жизнь крупные промышленные проекты, опираясь на собственные силы.
В целом благоприятная конъюнктура мирового рынка меди и ввод новых производственных мощностей создают прочную основу для дальнейшего развития промышленности, роста экспортного потенциала и укрепления экономической устойчивости страны.