2-sonli texnologik chiqindi to‘plash ombori foydalanishga topshirildi
O‘zbekiston Respublikasi konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni arafasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bir qator yangi ob'yektlar foydalanishga topshirilmoqda.
Jumladan, 2022-yil 12-may kuni Angren kon boshqarmasi Oltin saralash fabrikasi 2-sonli texnologik chiqindi to‘plash omborining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda OKMK rahbariyati, O‘zbekiston qahramonlari Jonsaid Turdiyev, Saydali Rahmanov, quruvchilar va ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov kombinat tomonidan erishilayotgan yutuqlar haqida to‘xtalib, barchani yaqinlashib kelayotgan kasb ayyomi bilan samimiy muborakbod etdi.
Ob'yekt qurilish ishlarida ishtirok etgan bir guruh bunyodkorlar esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Ochilish marosimida ramziy lenta qirqilib, ob'ekt rasman o‘z faoliyatini boshladi.
Angren kon boshqarmasi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining eng yirik tarkibiy bo‘linmalaridan biri hisoblanadi. Angren kon boshqarmasi konlarida asosan oltin tarkibli ruda qazib olinadi.
So‘nggi yillarda mazkur korxonada bir qator yirik investisiya loyihalari amalga oshirib kelinmoqda. Xususan, “Samarchuq” yangi shaxtasi va foydalanishga topshirilgan 2-sonli texnologik chiqindi to‘plash omborining  bunga misol bo‘la oladi.
Oltin saralash fabrikasining yangi 2-sonli texnologik chiqindilarni to‘plash ombori  chiqindi tashlamalar to‘plab borilishiga mo‘ljallangan. Mazkur inshoot Angren KBning bashorat reja ko‘rsatkichlariga muvofiq holda ishlab chiqarish quvvatlarini  saqlab borish maqsadida bunyod etildi. OKMK Loyiha ishlari boshqarmasi tomonidan loyihalash hujjatlari ishlab chiqilgan bo‘lib, ob'yektning qurilishi 2019-yil may oyida boshlangan.
Qurilish ishlariga “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti va pudrat tashkiloti “SUNLIGHT DREAM” MChJ jalb etilgan. Trest tomonidan umumiy qurilish  ishlari, texnologik quvurlar yotqizish ishlari amalga oshirildi. “SUNLIGHT-DREAM” MChJ tomonidan esa tuproq ishlari, havzani ichiga geomembrana yotqizish (to‘shash) ishlari bajarildi.
Ob'yektning qurilish ishlariga 106,4 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-mart oyidagi "Ichki va tashqi bozorda iste'mol tovarlarini mahalliylashtirish dasturi to‘g‘risida"gi Qaroriga ko‘ra, omborga o‘rnatilgan uskuna va materiallarning 90%i mahalliy hisoblanadi.

New tailing pond No.2 was commissioned
Another facility launched in anticipation of the Mining and Metal Workers Day of the Republic of Uzbekistan at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex was a new tailing pond No. 2 of the gold concentration plant of Angren mine administration.
On May 12 this year, a grand opening event was held at the facility, which was attended by the management of AMMC, Heroes of Uzbekistan Jonsaid Turdiev, Saydali Rakhmanov, as well as employees of the plant.
Opening the event, Abdulla Khursanov, Chairman of the Board of “Almalyk MMC” JSC, in his speech focused on the achievements of the plant and congratulated everyone with the upcoming professional holiday.
There was also an awarding of commemorative gifts to a group of employees who participated in the construction of the facility.
During the event, a symbolic ribbon was cut and the facility was commissioned.
Angren mine administration is one of the largest subdivisions of “Almalyk MMC” JSC. The company specializes mainly in the extraction of gold ore.
A number of large investment projects, such as the construction of the new Samarchuk mine and the construction of a new tailing pond, have been implemented in Angren ore management in recent years.
Construction of the new tailing pond No. 2 of Angren gold concentration plant is intended for storage of tailing deposits, which is implemented in order to maintain the production capacity in accordance with the forecast plans. Construction on the new facility began in May 2019. The Design Department of “Almalyk MMC” JSC developed design documents, according to which the construction work of this facility was carried out.
The “Olmalikmetullurgkurilish” trust division and the “SUNLIGHT DREAM” LLC contractor were involved in the work. “Olmalikmetullurgkurilish” trust performed general construction work, installation of process pipelines, “SUNLIGHT-DREAM” LLC - excavation work, laying the geomembrane.
A total of 106.4 billion UZ Soums were spent on the construction of the new facility.
In accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated March 10, 2020 “On the program of localization of consumer goods in the domestic and foreign markets”, 90% of all installed equipment and materials are of local production.
The crest length of the dam is 1285 m, crest width is 12.25 m, the maximum height is 30.5 m.
The top elevation of the dam is 1003.5 m. In the body of the dam 1 418 166 cubic meters of coarse clastic rubble soil with water soaking was laid layer-by-layer h-30cm with tamping.
The total volume of the dam bowl is 2,337,207 m3 which means that the capacity of the projected tailing pond corresponds to the capacity of the enterprise for 5 years. In the future, work is planned to increase the capacity of the tailing pond.