2-sonli texnologik chiqindi to‘plash ombori foydalanishga topshirildi
O‘zbekiston Respublikasi konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni arafasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bir qator yangi ob'yektlar foydalanishga topshirilmoqda.
Jumladan, 2022-yil 12-may kuni Angren kon boshqarmasi Oltin saralash fabrikasi 2-sonli texnologik chiqindi to‘plash omborining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda OKMK rahbariyati, O‘zbekiston qahramonlari Jonsaid Turdiyev, Saydali Rahmanov, quruvchilar va ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov kombinat tomonidan erishilayotgan yutuqlar haqida to‘xtalib, barchani yaqinlashib kelayotgan kasb ayyomi bilan samimiy muborakbod etdi.
Ob'yekt qurilish ishlarida ishtirok etgan bir guruh bunyodkorlar esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Ochilish marosimida ramziy lenta qirqilib, ob'ekt rasman o‘z faoliyatini boshladi.
Angren kon boshqarmasi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining eng yirik tarkibiy bo‘linmalaridan biri hisoblanadi. Angren kon boshqarmasi konlarida asosan oltin tarkibli ruda qazib olinadi.
So‘nggi yillarda mazkur korxonada bir qator yirik investisiya loyihalari amalga oshirib kelinmoqda. Xususan, “Samarchuq” yangi shaxtasi va foydalanishga topshirilgan 2-sonli texnologik chiqindi to‘plash omborining  bunga misol bo‘la oladi.
Oltin saralash fabrikasining yangi 2-sonli texnologik chiqindilarni to‘plash ombori  chiqindi tashlamalar to‘plab borilishiga mo‘ljallangan. Mazkur inshoot Angren KBning bashorat reja ko‘rsatkichlariga muvofiq holda ishlab chiqarish quvvatlarini  saqlab borish maqsadida bunyod etildi. OKMK Loyiha ishlari boshqarmasi tomonidan loyihalash hujjatlari ishlab chiqilgan bo‘lib, ob'yektning qurilishi 2019-yil may oyida boshlangan.
Qurilish ishlariga “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti va pudrat tashkiloti “SUNLIGHT DREAM” MChJ jalb etilgan. Trest tomonidan umumiy qurilish  ishlari, texnologik quvurlar yotqizish ishlari amalga oshirildi. “SUNLIGHT-DREAM” MChJ tomonidan esa tuproq ishlari, havzani ichiga geomembrana yotqizish (to‘shash) ishlari bajarildi.
Ob'yektning qurilish ishlariga 106,4 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-mart oyidagi "Ichki va tashqi bozorda iste'mol tovarlarini mahalliylashtirish dasturi to‘g‘risida"gi Qaroriga ko‘ra, omborga o‘rnatilgan uskuna va materiallarning 90%i mahalliy hisoblanadi.

+998 71 619 23 33Еще одним объектом, начавшим свою деятельность в преддверии Дня работников горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате, стало новое хвостовое хранилище №2 золотоизвлекательной фабрики Ангренского рудоуправления.
12 мая этого года состоялось торжественное мероприятие по открытию данного объекта, в котором приняли участие руководство АГМК, Герои Узбекистана Жонсаид Турдиев, Сайдали Рахманов, а также работники комбината.
Открывая мероприятие, председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов в своей речи остановился на достижениях комбината и поздравил всех с наступающим профессиональным праздником.
Также состоялось награждение памятными подарками группы работников, принимавших участие в строительстве объекта.
Во время мероприятия перерезали символическую ленту и объект был запущен.
Ангренское рудоуправление является одним из крупнейших подразделений АО «Алмалыкский ГМК». Предприятия специализируется в основном на добыче золотосодержащей руды.
В Ангренском рудоуправлении в последние годы реализуется ряд крупных инвестиционных проектов, таких как строительство новой шахты «Самарчук» и строительство нового хвостохранилища.
Строительство нового хвостохранилища №2 Ангренской ЗИФ предназначено для складирования хвостовых отложений, которое реализуется с целью поддержания производственных мощностей в соответствии с прогнозными планами. К строительству нового объекта приступили в мае 2019 года. Управлением проектных работ АО «Алмалыкский ГМК» были разработаны проектные документы, по которым велись строительные работы данного объекта.
К работам были привлечены подразделение трест «Олмаликметуллургкурилиш» и подрядная организация OOO «SUNLIGHT DREAM». ТОМК выполнил общестроительные работы, прокладку технологических трубопроводов, ООО «SUNLIGHT-DREAM» – земляные работы, укладку геомембраны.
Всего на возведение нового объекта затрачено 106,4 млрд сумов.
В соответствии с постановлением Кабинета министров Республики Узбекистан от 10 марта 2020 года «О программе локализации товаров народного потребления на внутреннем и внешнем рынках» 90% всего установленного оборудования и материалов – местного производства.
Длина плотины (дамбы) по гребню 1285 м, ширина по гребню – 12.25 м, максимальная высота – 30.5 м.
Верхняя отметка дамбы 1003.5 м. В тело дамбы уложена послойно h-30см с утрамбованием 1 418 166 кубометров крупнообломочного щебенистого грунта с замачиванием водой.
Общий объем чаши дамбы составляет 2 337 207 м3 это означает, что вместимость проектируемого хвостохранилища соответствует мощности предприятия на 5 лет. В дальнейшем планируются работы по наращиванию объемов вместимости хвостохранилища.