27 Aprel 2026, 10:48 436
“Yashil makon” umummilliy loyihasi bugun haqiqiy xalq harakatiga aylandi. Ushbu xayrli tashabbusga Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham munosib hissa qo‘shib kelmoqda. Xususan, 3-Mis boyitish fabrikasi hududida olib borilayotgan keng ko‘lamli ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirish ishlari korxonaning nafaqat sanoat salohiyati, balki ekologik barqarorlikka bo‘lgan yuksak e’tiborini ham namoyon etmoqda.
Yil boshidan bugungi kunga qadar boyituvchilar sanoat hududi va unga eltuvchi yo‘l chetlariga 12 xil turdagi daraxt hamda 8 mingdan ortiq gul ko‘chatlarini ekishdi.
3-MBF xo‘jalik uchastkasi boshlig‘i Ixtiyor Do‘sovning aytishicha, ayni damda 3,5 gektar yer maydoniga 20 mingdan oshiq daraxt nihollari ekilayapti. Ularni sugʻorish uchun tomchilatib sug‘orish tizimi oʻrnatilmoqda.
Shuningdek, fabrikaning 40-, 48-, 57-, 34-konturlaridagi 1,5 gektar hududni egallagan tik yon bag‘irlari ko‘kalamzorlashtirilib, 25 mingdan ziyod daraxt ko‘chatlarini ekish rejalashtirilmoqda. Tomchilatib sug‘orish tizimi uchun umumiy uzunligi 10 050 metr bo‘lgan, diametri 20 mmli polietilen quvurlar hamda 5 va 10 tonnalik sig‘imga ega suv idishlari o‘rnatilayapti.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ekilgan nav-niholarni parvarishlash uchun hududga doimiy ishchi-xodimlar biriktirilgan bo‘lib, ular tomonidan ko‘chatlarga muntazam ravishda agrotexnik ishlovlar berib borilmoqda. Tabiiy resurslardan oqilona foydalanish maqsadida 6000 m kv maydonga tomchilatib sug‘orish tizimi hamda hajmi 25 m³ bo‘lgan maxsus suv saqlash sig‘imlari o‘rnatilgan.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, tabiatga bo‘lgan munosabat — bu bizning kelajakka bo‘lgan munosabatimizdir. 3-Mis boyitish fabrikasi jamoasi tomonidan amalga oshirilayotgan bu kabi tizimli ishlar sanoat va ekologiya o‘rtasida ko‘prik vazifasini o‘tamoqda. Zero, bugungi yashil hududlar ertangi avlodning musaffo osmoni va sog‘lom hayoti uchun qo‘yilgan eng mustahkam poydevordir.

+998 71 619 23 33The nationwide “Yashil Makon” (“Green Land”) project has now become a genuine people’s movement. The Almalyk Mining and Metallurgical Complex is also making a significant contribution to this noble initiative.
Specifically, large-scale landscaping and beautification work is underway at Copper Concentrator Plant-3 (CCP-3), demonstrating not only the production potential of the Company but also its high commitment to environmental sustainability.
Since the beginning of the year, the processing plant has planted over 8,000 flower saplings and 12 species of trees along industrial sites and adjacent roads.
According to Ikhtiyor Dusov, the CCP-3 Head of Maintenance, over 20 thousand tree saplings have been planted on an area of 3.5 hectares. A drip irrigation system is being installed to water them.
Additionally, over 25 thousand seedlings are planned to be planted on the steep slopes of contours No. 40, 48, 57, and 34, covering a total area of 1.5 hectares. Over 10 kilometers of 20 mm diameter polyethylene pipes have already been laid for drip irrigation, and water reservoirs with capacities of 5 and 10 tons have been installed.
As part of the project, permanent workers are assigned to care for the seedlings and regularly provide agricultural maintenance. To ensure the rational use of natural resources, drip irrigation systems and special 25-cubic-meter reservoirs have been installed.
The result is clear: our relationship with nature is our relationship with our future. The CCP-3 systematic work becomes a link between industry and the environment. After all, today’s green spaces are a solid foundation for clean skies and healthy lives for future generations.