Fabrika direktorining ishlab chiqarish bo‘yicha o‘rinbosari Sherzod Masidiqovning ma'lum qilishicha, bugungi kunda 3-MBFda qurilish-montaj ishlari yakunlanish arafasida bo‘lib, shu bilan birga texnologik qurilmalar va uchastkalarni bosqichma-bosqich ishga tushirish jarayonlari ham jadal sur'atlarda amalga oshirilmoqda.
Jumladan, “Yoshlik-1” koni yaqinida joylashgan Yirik maydalash sexida jami 3ta Maydalash va qayta yuklash majmualari mavjud bo‘lib, ularning bittasi to‘liq bitkazilgan. Ikkitasida ham qurilish-montaj ishlari yakunlanish arafasida.
Shuningdek, “Yoshlik 1” konida maydalangan ma'danni 3-MBFga yetkazuvchi har birining uzunligi 4200 metrni tashkil qiladigan ikki siklik oqim transporti magistral konveerlaridan biri to‘liq ishga tushirilib, ikkinchisida montaj ishlari yakunlanmoqda.
Bundan tashqari, Yirik maydalangan ruda ombori, Quruq g‘alvirlash korpusi, O‘rta maydalash korpusi, Mayda maydalash korpusi, Suvli g‘alvirlash korpusi, Ruda tayyorlash korpusi, Flotatsiyalash korpusi, Mis-molibden konsentratlarini quyiltirish uchastkasi kabi fabrika obyektlarida qurilish-montaj ishlari yakunlanish arafasida.
Filtrlash korpusi, Bosh pasaytiruvchi podstansiyalar, Ma'muriy va maishiy binolarda ham qurilish-montaj ishlari tugallanmoqda.
Xususan, 3-Maydalash va qayta yuklash majmuasi, 1-Siklik oqim transporti magistral konveyeri, Yirik maydalangan ruda omboridagi plastinali ta'minlagichlar, Quruq va suvli g‘alvirlash korpuslaridagi g‘alvirlagichlar, O‘rta maydalash va mayda maydalash korpuslaridagi maydalagichlar, Ruda tayyorlash korpusidagi tegirmonlar, Flotatsiyalash korpusidagi liniyalar, Mis-molibden konsentratlarini quyiltirish uchastkasidagi quyiltirgichlar, Filtrlash korpusidagi press-filtrlar bosqichma-bosqich ishga tushirilmoqda.
Bo‘tana haydash stansiyasidagi nasoslar, quyiltirgichlar, kompressor stansiyasi, suv sovitish minorasi, texnologik va xom suv haydash stansiyalari, ma'muriy binoda joylashgan dispetcherlik markaziy boshqaruv punkti ham bosqichma-bosqich to‘liq ishga tushirilayapti.
Fabrikada bir necha marotaba o‘tkazilgan yuklama bilan sinovlar ushbu ishga tushirilgan uskunalar orqali amalga oshirilganini alohida ta'kidlash joiz.
E'tiborli jihati joriy yilning 30-mart kuni 3-MBFda birinchi mis konsentrati muvaffaqiyatli olindi va Mis eritish zavodiga yuborildi. Bu tarixiy voqea loyihaning amaliy natijalarining ifodasi sifatida baholanadi. Hozirgi kunda sinov ishlari va to‘liq quvvatda ishlashga o‘tish jarayoni bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
3-Mis boyitish fabrikasi mamlakatimiz sanoati uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, mis, molibden va boshqa qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni oshirish barobarida eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.

Строительно-монтажные работы на МОФ-3 – на завершающей стадии
Строительство медной обогатительной фабрики-3, возводимой в рамках инвестиционного проекта по освоению месторождения «Ёшлик I», выходит на финишную прямую. В настоящее время на объекте активно ведутся пусконаладочные работы поэтапного ввода в эксплуатацию технологических линий и участков.
Как сообщил заместитель директора фабрики по производству Шерзод Масидиков, строительно-монтажные работы практически завершены, а запуск оборудования и производственных участков осуществляется ускоренными темпами. В частности, в расположенном рядом с рудником цехе крупнодробленной руды установлены три комплекса дробления и перегрузки — один из них уже полностью готов, два других находятся на стадии завершения работ.
Один из двух магистральных конвейеров циклично-поточной транспортной системы, каждый из которых имеет протяжённость 4 200 метров и предназначен для доставки измельчённой руды на фабрику, уже введён в эксплуатацию. На втором завершаются монтажные работы.
Также близки к завершению работы на ключевых объектах фабрики: складе крупнодробленой руды, корпусах сухого и мокрого грохочения, среднего и мелкого дробления, рудоподготовки, флотации, участке сгущения медно-молибденовых концентратов, а также в фильтрационном корпусе, главных распределительных подстанциях, административных и бытовых зданиях.
Постепенно вводятся в строй следующие объекты: комплекс дробления и перегрузки №3, магистральный конвейер №1, питатели склада крупнодробленой руды, грохота в корпусах сухого и мокрого грохочения, дробилки в корпусах среднего и мелкого дробления, мельницы в корпусе рудоподготовки, флотационные линии и сгустители на участке сгущения медно-молибденовых концентратов, а также пресс-фильтры в фильтрационном корпусе.
Параллельно вводятся в эксплуатацию насосы и сгустители станции подачи пульпы, компрессорная станция, градирни, станции подачи технической и сырой воды, а также центральный диспетчерский пункт, расположенный в административном здании.
Особо стоит отметить, что запуск оборудования сопровождался проведением многократных испытаний под нагрузкой, подтвердивших его готовность к эксплуатации.
Знаковым событием стало получение первого медного концентрата 30 марта текущего года, который был отправлен на медеплавильный завод для дальнейшей переработки. В настоящее время продолжаются пуско-наладочные работы и постепенный переход к работе на полную мощность.
Медная обогатительная фабрика-3 имеет стратегическое значение для промышленности Узбекистана — она будет способствовать увеличению производства меди, молибдена и других ценных металлов, а также укреплению экспортного потенциала страны.