Fabrika direktorining ishlab chiqarish bo‘yicha o‘rinbosari Sherzod Masidiqovning ma'lum qilishicha, bugungi kunda 3-MBFda qurilish-montaj ishlari yakunlanish arafasida bo‘lib, shu bilan birga texnologik qurilmalar va uchastkalarni bosqichma-bosqich ishga tushirish jarayonlari ham jadal sur'atlarda amalga oshirilmoqda.
Jumladan, “Yoshlik-1” koni yaqinida joylashgan Yirik maydalash sexida jami 3ta Maydalash va qayta yuklash majmualari mavjud bo‘lib, ularning bittasi to‘liq bitkazilgan. Ikkitasida ham qurilish-montaj ishlari yakunlanish arafasida.
Shuningdek, “Yoshlik 1” konida maydalangan ma'danni 3-MBFga yetkazuvchi har birining uzunligi 4200 metrni tashkil qiladigan ikki siklik oqim transporti magistral konveerlaridan biri to‘liq ishga tushirilib, ikkinchisida montaj ishlari yakunlanmoqda.
Bundan tashqari, Yirik maydalangan ruda ombori, Quruq g‘alvirlash korpusi, O‘rta maydalash korpusi, Mayda maydalash korpusi, Suvli g‘alvirlash korpusi, Ruda tayyorlash korpusi, Flotatsiyalash korpusi, Mis-molibden konsentratlarini quyiltirish uchastkasi kabi fabrika obyektlarida qurilish-montaj ishlari yakunlanish arafasida.
Filtrlash korpusi, Bosh pasaytiruvchi podstansiyalar, Ma'muriy va maishiy binolarda ham qurilish-montaj ishlari tugallanmoqda.
Xususan, 3-Maydalash va qayta yuklash majmuasi, 1-Siklik oqim transporti magistral konveyeri, Yirik maydalangan ruda omboridagi plastinali ta'minlagichlar, Quruq va suvli g‘alvirlash korpuslaridagi g‘alvirlagichlar, O‘rta maydalash va mayda maydalash korpuslaridagi maydalagichlar, Ruda tayyorlash korpusidagi tegirmonlar, Flotatsiyalash korpusidagi liniyalar, Mis-molibden konsentratlarini quyiltirish uchastkasidagi quyiltirgichlar, Filtrlash korpusidagi press-filtrlar bosqichma-bosqich ishga tushirilmoqda.
Bo‘tana haydash stansiyasidagi nasoslar, quyiltirgichlar, kompressor stansiyasi, suv sovitish minorasi, texnologik va xom suv haydash stansiyalari, ma'muriy binoda joylashgan dispetcherlik markaziy boshqaruv punkti ham bosqichma-bosqich to‘liq ishga tushirilayapti.
Fabrikada bir necha marotaba o‘tkazilgan yuklama bilan sinovlar ushbu ishga tushirilgan uskunalar orqali amalga oshirilganini alohida ta'kidlash joiz.
E'tiborli jihati joriy yilning 30-mart kuni 3-MBFda birinchi mis konsentrati muvaffaqiyatli olindi va Mis eritish zavodiga yuborildi. Bu tarixiy voqea loyihaning amaliy natijalarining ifodasi sifatida baholanadi. Hozirgi kunda sinov ishlari va to‘liq quvvatda ishlashga o‘tish jarayoni bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
3-Mis boyitish fabrikasi mamlakatimiz sanoati uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, mis, molibden va boshqa qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni oshirish barobarida eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33The construction of Copper Concentrator Plant-3, being built as part of the investment project for the development of the Yoshlik I deposit, is entering the home stretch. Currently, commissioning work is actively underway at the facility for the phased commissioning of process lines and sections.
As reported by Sherzod Masidikov, deputy director of the plant for production, construction and installation work is almost completed, and the launch of equipment and production sites is carried out at an accelerated pace. In particular, three crushing and handling facilities have been installed in the coarse ore workshop located next to the mine - one of them is already completely ready, the other two are at the completion stage.
One of the two main conveyors of the cyclic-flow transport system, each of which is 4,200 meters long and is designed to deliver crushed ore to the plant, has already been put into operation. Installation work is being completed on the second main conveyor.
Work is also close to completion at key facilities of the plant: the coarse crushed ore warehouse, dry and wet screening buildings, medium and fine crushing, ore preparation, flotation, copper-molybdenum concentrate thickening section, as well as in the filtration building, main distribution substations, administrative and utility service buildings.
The following facilities are gradually being put into operation: crushing and handling facility No. 3, main conveyor No. 1, feeders for the coarse crushed ore warehouse, screens in dry and wet screening buildings, crushers in medium and fine crushing buildings, mills in the ore preparation building, flotation lines and thickeners in the copper-molybdenum concentrate thickening section, as well as press filters in the filtration building.
Pumps and thickeners for the pulp feed station, compressor station, cooling towers, process and raw water feed stations, as well as the central control center located in the administrative building are being put into operation at the same time.
It is especially worth noting that the launch of the equipment was accompanied by multiple load tests, which confirmed its readiness for operation.
A landmark event was the obtaining of the first copper concentrate on March 30 of this year, which was sent to the copper smelting plant for further processing. Commissioning work and a gradual transition to full capacity operation are currently ongoing.
Copper Concentrator plant-3 is of strategic importance for the industry of Uzbekistan as it will contribute to increasing the production of copper, molybdenum and other valuable metals, as well as strengthening the country's export potential.