+998 71 619 23 33Soʻnggi yillarda ulkan bunyodkorliklar manziliga aylangan OKMK tom ma’noda Respublika iqtisodining drayver korxonasi sifatida oʻz oʻrnini yanada mustahkamlab kelmoqda. Kombinatda yildan-yilga kengayib borayotgan ishlab chiqarish quvvatlari oʻz-oʻzidan yondosh tarmoqlarning rekonstruksiya va modernizatsiya qilinishiga ham sabab boʻlyapti. Xususan, Loyiha ishlari boshqarmasi tomonidan 2-sonli birlashgan chiqindi to‘plash omboridan birinchi Mis boyitish fabrikasigacha bo‘lgan 4-magistral suv quvuri qurilishi bo‘yicha, loyiha tayyorlanib, oʻrnatish jarayonlari nihoyasiga yetmoqda.
1982-yil foydalanishga topshirilgan 1- va 2- yer ostidagi suv quvurlarining foydalanish muddati oʻtganligi hamda eski chiqindi saqlash ombori ish faoliyatini tugatilganligi sababli, 2023-yil 3-quvur ishga tushirilgan edi. Bugungi kunda yangi chiqindi saqlash omborida tindirilgan suv massasi koʻpayganligi inobatga olinib, navbatdagi 4-suv quvuri oʻrnatilmoqda.
Kapital qurilish boshqarmasi ishlab chiqarish texnik boʻlimi boshligʻi Xurshid Davronovning maʻlum qilishicha, diametri 1220 mm, uzunligi 18200 pogona metr bo‘lgan temir quvurlarni montaj qilish ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirilib, bosqichma-bosqich 4a kamerasigacha bo‘lgan masofada, bosim ostidagi sinov ishlari ketmoqda. 54-nasos qurilmasi orqali birinchi MBFni tindirilgan suv bilan taʼminlash maqsadida chiqindi to‘plash omboridagi suvlarni yoʻnaltirish boʻyicha amalga oshirilayotgan mazkur loyiha quvvatiga asosan suv sarfi – 14000-15000m3/soatni tashkil etadi.
Qiymati 132 mlrd soʻmni tashkil etadigan ushbu loyiha bugungi kunning eng dolzarb masalasi hisoblangan suvdan oqilona foydalanish imkonini yaratib shu orqali iqtisodiy samara keltirishi bilan ham ahamiyatlidir.

+998 71 619 23 33В последние годы Алмалыкский горно-металлургический комбинат, ставший одним из флагманов строительных и производственных преобразований в стране, продолжает укреплять свои позиции в качестве драйвера национальной экономики.
Постоянно растущие производственные мощности предприятия требуют комплексного подхода к модернизации и реконструкции смежной инфраструктуры. В частности, управлением проектных работ завершается реализация проекта строительства IV магистрального водопровода, проходящего от объединённого хвостохранилища №2 до медной обогатительной фабрики.
Необходимость реализации данного проекта обусловлена исчерпанием эксплуатационного ресурса подземных водоводов №1 и №2, введённых в эксплуатацию в 1982 году, а также выводом из эксплуатации старого хвостохранилища. В 2023 году в связи с этим была введена в строй третья водопроводная линия. В настоящее время, с учётом увеличения объёма отстаиваемой воды в новом хвостохранилище, ведутся монтажные работы по прокладке четвёртой водопроводной магистрали.
Как сообщил начальник производственно-технического отдела управления капитального строительства Хуршид Давронов, монтаж стальных труб диаметром 1 220 мм и общей протяжённостью 18 200 погонных метров выполняется силами треста «Олмаликметаллургкурилиш». Работы ведутся поэтапно с проведением гидравлических испытаний под давлением вплоть до камеры 4а. Через насосную станцию №54 предусмотрена подача отстоявшейся воды из хвостохранилища на медную обогатительную фабрику. Пропускная способность системы составит 14 000-15 000 кубометров воды в час.
Стоимость проекта составляет 132 млрд сумов. Он имеет стратегическое значение, так как решает одну из ключевых задач сегодняшнего дня — обеспечение рационального и эффективного водопользования, что, в свою очередь, способствует повышению общей производственной и экологической эффективности.