Tashrif davomida delegatsiya a'zolari hamda MTTU “MISiS” rektori Alevtina Chernikova Milliy tadqiqot texnologik universiteti "MISiS"ning Olmaliq shahridagi filialida ham bo‘lishdi.
Mehmonlar filialning o‘quv va ilmiy faoliyati bilan tanishdilar. Talabalarning o‘qishi va hordiq chiqarishi uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rganib chiqishdi. Delegatsiya o‘quv laboratoriyalari, auditoriyalarda bo‘lib, talabalar va professor-o‘qituvchilar bilan suhbatlashdilar.
V.Falkov va boshqa mehmonlar Filialning o‘quv jarayoni yuqori darajada tashkil etilganligini ta'kidlab, talabalar va o‘qituvchilarga muvaffaqiyatlar tilashdi.
- "Biz filialni muvafaqiyatli loyiha sifatida amalga oshganini, u samarali va uyg‘un rivojlanayotganini ko‘rdik. Bu yerda yuqori sifatli oliy ta'lim olish, yoshlarni Rossiya va O‘zbekiston madaniyati va tarixining xilma—xilligi, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik dinamikasiga mos qilib tarbiyalash uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan", - deydi V.Falkov.
Mehmonlar ishtirokida filialda “Tog‘ jinslarining fizik-mexanik xossalari” laboratoriyasining ochilish tadbiri ham o‘tkazildi.
Tashrif yakunida vazir Olmaliq filiali hududida daraxt ekish tadbirida ham ishtirok etdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati va mehmonlar o‘rtasida tashkil etilgan uchrashuvda ta'lim dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirishda ish beruvchilarning rolini kuchaytirish, amaliyot hajmini oshirish, talabalarni dolzarb ishlab chiqarish vazifalarini hal etishga jalb qilish kabi keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi.
- MTTU “MISIS” ning Olmaliq shahridagi filiali 2018-yilda tashkil etilgan. Bu vaqt ichida biz yuqori malakali professor-o‘qituvchilar tarkibini shakllantirishga muvaffaq bo‘ldik. Biznes hamkorlar bilan birgalikda biz ilmiy-tadqiqot ishlarini olib boramiz, ta'lim dasturlarini ishlab chiqamiz, talabalar uchun amaliyot dasturlarini tashkil qilamiz, infratuzilma va ijtimoiy loyihalarni amalga oshiramiz. MTTU “MISiS” ning Olmaliq filiali talabalarining olgan bilim, ko‘nikma va malakalari muvaffaqiyatli kasb yo‘lini barpo etishda mustahkam poydevor bo‘lmoqda. 2023-yilning ko‘plab bitiruvchilari o‘qish davomida ishga taklif olishdi va O‘zbekistonning yetakchi korxonalari “Olmaliq KMK” AJ, “O‘zmetkombinat” AJ, “Navoiy KMK” AJ, Toshkent metallurgiya zavodi, Toshkent quvur zavodi va boshqalarda ishlamoqda. Ishonchim komilki, yosh mutaxassislar Respublika sanoatini rivojlantirishga, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga katta hissa qo‘shadilar", - deydi MTTU “MISIS” rektori Alevtina Chernikova.
Filial infratuzilmasi metallurgiya va tog‘-kon sanoati sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borish imkonini beradi: filialda zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan 20 dan ortiq ixtisoslashtirilgan laboratoriya va markazlar mavjud.
Filialda Respublikamizning turli nuqtalaridan kelib tahsil olayotgan 850 dan ortiq talabalar bor. 2022-yilda birinchi bitiruvchilar chiqqan bo‘lib ularning 85 foizi O‘zbekistonning yetakchi kon-metallurgiya korxonalarida ish bilan ta'minlandi, qolganlari “MISiS” universitetining magistraturasida o‘qishni davom ettirdilar.
2024-2025 o‘quv yilidan boshlab mavjud "Konchilik ishi", "Metallurgiya" va "Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish" yo‘nalishlariga ikkita "Iqtisodiyot" va "Axborot tizimlari va texnologiyalari" bakalavr dasturlari qo‘shiladi.

АФ НИТУ «МИСиС» – успешный проект для промышленных предприятий
На фоне динамичного развития сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, в частности научно-образовательной сфере, 2 мая нашу страну посетила делегация из Российской Федерации во главе с Министром науки и высшего образования РФ Валерием Фальковым.
В рамках визита делегация в сопровождении первого заместителя министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Шохруха Далиева и ректора НИТУ «МИСиС» Алевтины Черниковой посетили Алмалыкский филиал данного высшего образовательного учреждения.
Гости ознакомились с учебной и научной деятельностью Алмалыкского филиала, осмотрели созданные для учёбы и досуга студентов условия. Делегация посетила учебные лаборатории, аудитории, побеседовали со студентами и профессорско-преподавательским составом.
В. Фальков и другие гости отметили высокую организацию учебного процесса Филиала и пожелали успехов студентам и преподавателям.
«Мы видим, что филиал как проект состоялся, он активно и гармонично развивается. Здесь созданы все возможности для получения качественного высшего образования, воспитания молодежи с пониманием всего многообразия культуры и истории России и Узбекистана, всей динамики дружбы между нашими странами», — сказал В. Фальков.
Также при участии гостей состоялось открытие лаборатории физико-механических свойств горных пород.
В завершение визита Министр принял участие в церемонии посадки деревьев на территории Алмалыкского филиала.
В рамках круглого стола с представителями бизнес-сообщества Республики Узбекистан обсудили широкий спектр вопросов, среди которых – усиление роли работодателей в разработке и реализации образовательных программ, увеличение объема производственных практик и стажировок, привлечение студентов к решению реальных производственных задач.
«Филиал Университета «МИСиС» в городе Алмалык Республики Узбекистан был создан в 2018 году. За это время нам удалось сформировать высокопрофессиональный профессорско-преподавательский коллектив. Совместно с бизнес-партнерами мы ведем научно-исследовательскую деятельность, разрабатываем образовательные программы, организуем практики и стажировки для обучающихся, реализуем инфраструктурные и социальные проекты. Знания, навыки и компетенции, приобретенные студентами Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС», являются прочным фундаментом для построения успешного профессионального пути. Многие выпускники 2023 года еще в процессе обучения получили предложения о трудоустройстве и уже работают в ведущих компаниях Узбекистана: АО «Алмалыкский ГМК», АО «Узметкомбинат», АО «Навоийский ГМК», Ташкентский металлургический завод, Ташкентский трубный завод и др. Уверена, молодые специалисты внесут значимый вклад в развитие промышленности Республики, укрепление связей между нашими странами», — отметила Алевтина Черникова, ректор НИТУ «МИСиС».
Для справки: инфраструктура филиала позволяет проводить исследования в области металлургии и горного дела: в филиале функционирует более 20 специализированных лабораторий и центров, оснащённых современным оборудованием. В филиале обучается более 850 человек из всех уголков республики. В 2022 году состоялся первый выпуск — 85% уже бывших студентов трудоустроены на ведущие горно-металлургические предприятия Узбекистана, остальные продолжили обучение в магистратуре Университета МИСИС. В 2024 году к уже действующим направлениям «Горное дело», «Металлургия» и «Автоматизация технологических процессов» добавятся две программы бакалавриата: «Экономика» и «Информационные системы и технологии».