+998 71 619 23 33O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari doirasida ko‘plab sohalarda samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida ayni kunlarda Afg‘oniston Tog‘-kon sanoati va neft vazirligining texnik delegatsiyasi konchilik sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida O‘zbekistonda bo‘lib turishibdi.
O‘zbekiston tog‘-kon va geologiya sohasida katta tajribaga ega bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik doirasida afg‘on mutaxassislari 28 kunlik malaka oshirish kursida ishtirok etishadi.
Dastur “Geologiya-qidiruv va konchilik sanoatida laboratoriya va analitik tadqiqotlar” mavzusiga bag‘ishlangan bo‘lib, “Uzbek Overseas Geology Company” homiyligida Geologiya fanlari universiteti huzuridagi “Tog‘-kon va geologiya sohasi xodimlari malakasini oshirish instituti”da o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Malaka oshirish dasturi doirasida afg‘on mutaxassislari joriy yilning 13-yanvar kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bo‘lishdi. Ular dunyodagi eng yirik konlardan biri bo‘lgan Qalmoqqir konidagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdilar.
Shuningdek, mehmonlar istiqbolli kon sifatida e’tirof etilayotgan “Yoshlik-1” koniga ham borishib, kondagi jarayonni ko‘zdan kechirishdi.

Афганские горнодобывающие специалисты посетили АГМК
В рамках взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном последовательно реализуются совместные проекты в различных сферах.
В эти дни в Узбекистане находится техническая делегация Министерства горнодобывающей промышленности и нефти Афганистана. Цель визита – повышение профессиональных знаний и практических навыков афганских специалистов в области горного дела.
Узбекистан обладает значительным опытом в сфере горнодобывающей промышленности и геологии. В рамках двустороннего сотрудничества афганские специалисты проходят 28-дневные курсы повышения квалификации.
Образовательная программа посвящена теме «Лабораторные и аналитические исследования в геологоразведке и горнодобывающей промышленности» и реализуется при поддержке компании «Uzbek Overseas Geology Company» на базе Института повышения квалификации работников горно-геологической отрасли при Университете геологических наук.
В рамках программы 13 января текущего года афганские специалисты посетили Алмалыкский горно-металлургический комбинат. Гости ознакомились с технологическими процессами на руднике «Кальмакыр» –  одном из крупнейших месторождений в мире.
Кроме того, делегация побывала на перспективном месторождении «Ёшлик I», где также изучила ход производственных работ.