+998 71 619 23 33O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari doirasida ko‘plab sohalarda samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida ayni kunlarda Afg‘oniston Tog‘-kon sanoati va neft vazirligining texnik delegatsiyasi konchilik sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida O‘zbekistonda bo‘lib turishibdi.
O‘zbekiston tog‘-kon va geologiya sohasida katta tajribaga ega bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik doirasida afg‘on mutaxassislari 28 kunlik malaka oshirish kursida ishtirok etishadi.
Dastur “Geologiya-qidiruv va konchilik sanoatida laboratoriya va analitik tadqiqotlar” mavzusiga bag‘ishlangan bo‘lib, “Uzbek Overseas Geology Company” homiyligida Geologiya fanlari universiteti huzuridagi “Tog‘-kon va geologiya sohasi xodimlari malakasini oshirish instituti”da o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Malaka oshirish dasturi doirasida afg‘on mutaxassislari joriy yilning 13-yanvar kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bo‘lishdi. Ular dunyodagi eng yirik konlardan biri bo‘lgan Qalmoqqir konidagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdilar.
Shuningdek, mehmonlar istiqbolli kon sifatida e’tirof etilayotgan “Yoshlik-1” koniga ham borishib, kondagi jarayonni ko‘zdan kechirishdi.

+998 71 619 23 33As part of the mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Afghanistan, joint projects in various fields are being consistently implemented.
A technical delegation from the Ministry of Mining and Petroleum of Afghanistan is currently visiting Uzbekistan. The purpose of the visit is to enhance the professional knowledge and practical skills of Afghan mining specialists.
Uzbekistan has significant experience in mining and geology. As part of bilateral cooperation, Afghan specialists are undergoing a 28-day advanced training course.
The educational program, titled “Laboratory and Analytical Research in Geological Exploration and Mining”, is being implemented with the support of the Uzbek Overseas Geology Company at the Institute for Advanced Training of Mining and Geological Workers at the University of Geological Sciences.
As part of the program, Afghan specialists visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex on January 13 current year. The guests were introduced to the technological processes at the Kalmakyr mine, one of the largest deposits in the world.