OKMKda murojaatlar bilan ishlash tizimli yo‘lga qo‘yilgan
“Olmaliq KMK” AJga kelib tushgan murojaatlar O‘zbekiston Respublikasi “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi qonuni hamda kombinatning ichki me'yoriy hujjatlari asosida ko‘rib chiqilmoqda.
Xususan, o‘tgan 2021-yil yakuni bo‘yicha murojaatlarni tahlil etadigan bo‘lsak, kombinatga turli xil mazmunda 3971ta murojaatlar kelib tushgan. Virtual qabulxona orqali esa 1324ta murojaatlar kelgan.
Shundan, 328tasi og‘zaki, 2044tasi yozma bo‘lib, 275ta murojaat elektr pochta orqali kelgan.
Murojaatlarning 489tasi qanoatlantirilib, 2001tasiga tushuntirish berilgan. 44tasi esa ko‘rmasdan qoldirilib, 4tasi rad etilgan.
Kombinat mas'ullari ishtirokida o‘tkazilgan sayyor qabullarda 99 nafar, xalq qabulxonalarida esa 12 nafar fuqaro qabul qilingan.
25 ta murojaat tegishliligi bo‘yicha boshqa tashkilotlarga yuborilgan. 84tasi hozirda o‘rganish jarayonida.
Virtual qabulxona orqali kelib tushgan 1324 ta murojaatlarningn 659tasi qanoatlantirilgan. 550tasiga tushuntirish berilgan. 47tasi ko‘rmasdan qoldirilib, 3tasi rad etilgan va 65tasi o‘rganish jarayonida.
"Olmaliq KMK" AJ tomonidan 2021- yil davomida murojaatlarni ko‘rib chiqishda kamchilik yo‘l qo‘ygan 2 nafar mas'ul xodim javobgarlikka tortilgan.
OKMK tomonidan 2021-yil davomida murojaatlar bilan ishlash tizimini yaxshilash, tizimli muammolarni hal etish bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, quyi tashkilotlarda murojaatlar bilan ishlash yuzasidan 38ta o‘rganishlar o‘tkazilib, 25ta kamchilik aniqlangan.
Aniqlangan kamchiliklar asosan bo‘linmalardagi ish yurituvchilar murojaatchilarga yuborilgan javob xatlarini o‘z vaqtida ijro apparatiga taqdim etishmaganligi, murojaatni ko‘rib chiqayotgan korxona tomonidan javob xati murojaatchiga yuborilgan bo‘lsada, ular bilan og‘zaki tushuntirish ishlarini olib borish yetarli darajada emasligidan iborat  bo‘ldi.
2021-yilning har choragida "Olmaliq KMK" AJ boshqaruv raisi raisligida murojaatlar bo‘yicha yig‘ilishlar tashkil etilib, ko‘p ko‘tarilayotgan masalalar va takroriy murojaatlar bo‘yicha tahlil o‘tkazildi. Murojaatlar bilan ishlash holati tanqidiy muhokama etildi. Tahlillar natijasi bo‘yicha tegishli idoralarga yuborilgan takliflar yuborildi.
Kelib tushayotgan murojaatlarni tahlil etadigan bo‘lsak aksariyat murojaatlar ish bilan ta'minlash ekanligini kuzatishimiz mumkin.
Ushbu masalaning kelib chiqish sabablarini o‘rganadigan bo‘lsak oliy ta'lim muassasalari va kollej bitiruvchilari sonining ortishi, oliy ta'lim muassasalari va kollejlarda o‘qitiladigan mutaxassisliklarning hududlar va iqtisodiyot tarmoqlarining ehtiyojlari bilan nomutanosibligini kuzatishimiz mumkin.
Muammoni yechish, murojaatlar sonini kamaytirish bo‘yicha 2021-yilning boshidan aholini ish bilan ta'minlash va bo‘sh ish o‘rinlarini to‘ldirish, shuningdek, oliy ta'lim muassasalari va "Olmaliq KMK" AJga biriktirilgan kollej bitiruvchilarining bandligini ta'minlash maqsadida 30 dan ortiq ishga qabullar o‘tkazilib, unda 1380 nafardan ortiq fuqarolar ish bilan ta'minlangan.
Shu jumladan, Olmaliq shahar hokimligi va mehnat birjasi yo‘llanmalari orqali 388 nafar kam ta'minlangan, nogironligi bor, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar a'zolari va yoshlar ishga joylashtirildi.
Murojaatchilarga og‘zaki ravishda, shuningdek, OAV orqali "Olmaliq KMK" AJga ishga kirish tartibi, bo‘sh ish o‘rinlari to‘g‘risida ma'lumotlar va tegishli tushuntirish ishlari muntazam ravishda olib borilmoqda.

АГМК: итоги работы с обращениями за 2021 год
Службой по контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц исполнительного аппарата АО «Алмалыкский ГМК» проанализированы обращения граждан, поступившие за 2021 год.
Следует отметить, что обращения, поступающие в АО «Алмалыкский ГМК», рассматриваются на основании Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» и внутренних нормативных актов комбината.
В частности, по итогам прошедшего 2021 года, в службу по контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц поступило в общей сложности 3 971 обращение различного содержания. Через виртуальную приемную поступило 1 324 обращения.
Из них 328 – устные, 2044 – письменные, 275 обращений получено по электронной почте.
489 обращений из них удовлетворены, на 2001 обращение даны разъяснения, 4 – отклонены.
На выездных приемах с участием ответственных лиц комбината приняты и выслушаны обращения 99 человек, в народных приемных – 12 граждан. 25 обращений направлены в другие организации по принадлежности, 84 обращения в настоящее время находятся в процессе изучения.
Удовлетворены 659 обращений из 1324, поступивших через виртуальную приемную. Разъяснений дано по 550 обращениям. 47 обращений оставлены без рассмотрения, 3 – отклонены и 65 – в процессе изучения.
2 работника, ответственные за рассмотрение обращений, привлечены к ответственности за недостатки, выявленные в их работе в течение 2021 года.
За отчетный период проведена эффективная работа по совершенствованию системы работы с обращениями, решению системных проблем.
Каждый квартал 2021 года под руководством председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» были организованы посвященные обращениям собрания, проведен анализ актуальных проблем, вопросов и повторных обращений. В критическом духе обсуждено состояние работы с обращениями. По результатам анализов были направлены предложения в соответствующие органы.
Анализ поступивших обращений показывает, что большинство из них связаны с вопросами трудоустройства.
Причины возникновения данной проблемы – увеличение числа выпускников высших образовательных учреждений и колледжей, несоразмерность количества преподаваемых в них специальностей с потребностями в кадрах регионов и отраслей экономики.
В целях обеспечения занятости населения и заполнения вакантных рабочих мест, а также трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений и колледжей, закрепленных за АГМК, с начала 2021 года проведено более 30 приемов на работу, в результате которых трудоустроено более 1380 человек.
В частности, по направлению Алмалыкского городского хокимията и биржи труда трудоустроено 388 человек из малообеспеченных, имеющих инвалидность, нуждающихся в социальной защите семей и молодежи.
Информация о вакансиях и порядке трудоустройства на АГМК, регулярно предоставляется через средства массовой информации комбината, проводится соответствующая разъяснительная работа с соискателями работы в устной форме.