"An'analar va yangilanishlar – barqaror kelajak kafolati!"
Joriy yilning 4-aprel kuni Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamkorligida “Milliy qadriyatlar va islohotlar: an'analar va yangilanishlar” mavzusida forum o‘tkazildi.
"An'analar va yangilanishlar – barqaror kelajak kafolati!" shiori ostida o‘tkazilgan forumda Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi bo‘lim boshlig‘i Begmat Ochilov, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, Qoraqalpog‘iston xalq shoiri, o‘zbek xalqining sevimli shoiri, Ma'rifat targ‘ibotchilari jamiyati a'zosi Rustam Musurmon, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a'zosi Zohidjon Olov ishtirok etishdi.
Dastlab, forum ishtirokchilari kombinatda megaloyiha doirasida barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni bilan tanishdilar.
Ma'lumot uchun: Ayni paytda  yiliga 60 mln. tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi ham jadal sur'atlarda davom ettirilmoqda va parallel ravishda texnologik uskunalarni o‘rnatish  ishlari olib borilmoqda.  Mazkur fabrika 196 gektar yer maydonida barpo etilib umumiy ishlab chiqarish maydoni 136 gektarni tashkil etadi. Fabrika to‘liq avtomatlashtirilgan bo‘lib, eng zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlanmoqda. Uning ishga tushishi natijasida yiliga 60 mln.tonna mis-molibden ma'danlarini qayta ishlanib, qo‘shimcha 894 ming tonna mis konsentrati, shundan 167 ming tonna mis katodi va boshqa qimmatbaho metallarni ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi. Bu yirik loyiha turdosh sanoat tarmoqlarining rivojlanishiga ham turtki berdi. Masalan, fabrika qurilishiga metall konstruksiyalar yetkazib berish uchun 6 ta zavod ishga tushirildi.
Yana bir e'tiborli jihat joriy yilning 29-mart kuni 3-MBFning ilk konsentrati olindi. Shu kunlarda 3-Mis boyitish fabrikasida ishlab chiqarish bo‘linmalarini, texnologik liniyalarini va avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimini bosqichma-bosqich ishga tushirish ishlari jadal amalga oshirilmoqda.
Forum mehmonlari e'tiboriga 3-Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi tomonidan tayyorlangan milliy qadriyatlarimizni tarannum etuvchi ko‘rgazmalar namoyish etildi. Milliy urf-odatlarimizni aks ettiruvchi sahnat ko‘rinishlari havola etildi.
Mehmonlar 3-Mis boyitish fabrikasidagi islohotlardan, bo‘layotgan o‘zgarishlardan ilhomlanib, o‘z ijod namunalari bilan mehnat jamoasiga yuqori kayfiyat ulashdi.
Shuningdek, “Metallurg” MS ijodiy jamoalari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi ham barchaga manzur bo‘ldi.
Tadbir davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilib kelayotgan iste'dodli xotin-qizlar o‘rtasida o‘tkazilgan “Kombinat gavharlari” ko‘rik-tanlovining g‘olib jamoalari rag‘batlantirildi.
Forum ishtirokchilarining navbatdagi manzili Piskent tumanidagi “Qirqqiz ota” ziyoratgohi bo‘ldi. Mehmonlar va ishtirokchilar ziyoratgoh hududiga ezgu niyatlar bilan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida daraxt ko‘chatlarini ekishdi.
Forum mehmonlari shuningdek, Ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasi mehnat jamoasidagi ma'naviy-ma'rifiy ishlarning samaradorligini, korxonada bu borada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirishdi. Boshqarmada barpo etilgan “Ma'naviyat xiyoboni” bilan tanishdilar. Ushbu mo‘'jaz majmua ta'mirlash boshqarmasi ishchi-xodimlari tomonidan o‘ziga xos dizaynda barpo etilgan bo‘lib, e'tibor tortmasdan iloj yo‘q. Tushlik vaqtida mehnat jamoasi “Ma'naviyat xiyoboni”da hordiq oladilar, shaxmat-shashka o‘ynashlari, turli kitob, jurnallar o‘qishlari mumkin, eng muhimi “Mutolaa” loyihasi orqali audiokitob eshitishlari yo‘lga qo‘yilgan.
Forum yakunida mehmonlar tomonidan OKMKda ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuqori baholandi.

«Традиции и обновление — залог устойчивого будущего!»
4 апреля этого года в сотрудничестве с Республиканским центром духовности и просветительства и Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом прошёл форум на тему: «Национальные ценности и реформы: традиции и обновления».
Мероприятие прошло под девизом «Традиции и обновления — залог устойчивого будущего!». В форуме приняли участие начальник отдела Республиканского центра духовности Бегмат Очилов, заслуженный работник культуры Узбекистана, народный поэт Каракалпакстана, любимый поэт узбекского народа, член Общества пропагандистов просвещения Рустам Мусурмон, а также член Союза писателей Узбекистана Зохиджон Олов.
Сперва участники форума ознакомились с ходом строительства медной обогатительной фабрики-3, возводимой в рамках масштабного инвестиционного проекта.
Для справки: В настоящее время активно продолжается строительство нового перерабатывающего комплекса с проектной мощностью до 60 миллионов тонн медной руды в год. Параллельно ведётся установка технологического оборудования. Общая площадь стройки — 196 гектаров, из которых 136 гектаров занимает производственная зона. Фабрика будет полностью автоматизирована и оснащена передовыми технологиями. Этот амбициозный проект дал мощный толчок и для развития смежных отраслей — например, для обеспечения строительства металлическими конструкциями были запущены 6 новых заводов. Особо стоит отметить, что уже 29 марта с фабрики был получен первый концентрат. Сейчас ведётся активный поэтапный запуск производственных линий, технологических участков и автоматизированной системы управления.
В рамках форума для гостей была организована выставка, подготовленная сотрудниками фабрики, где демонстрировались элементы национальной культуры. Также были представлены сценические постановки, отражающие традиции и обычаи узбекского народа. Вдохновлённые масштабными преобразованиями на предприятии, гости форума поделились с коллективом своими творческими произведениями. Яркой частью мероприятия стал концерт, подготовленный коллективами художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».
В рамках форума были награждены победительницы конкурса «Комбинат гавҳарлари» («Жемчужины комбината»), проводившегося среди талантливых женщин, работающих в структурных подразделениях АГМК.
Следующим пунктом программы стало посещение священного места — места паломничества «Кирккиз ота», расположенного в Пскентском районе. В рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёный край») гости и участники посадили саженцы деревьев, выразив тем самым свои добрые намерения и уважение к окружающей среде.
Участники также ознакомились с духовно-просветительской деятельностью в управлении специализированных ремонтных работ. Они посетили «Аллею духовности», созданное работниками предприятия в уникальном стиле. Здесь коллектив отдыхает во время перерывов, играет в шахматы и шашки, читает книги и журналы, а также слушает аудиокниги в рамках проекта «Мутолаа».
В завершение форума гости высоко оценили духовно-просветительскую работу, которая ведётся Алмалыкском горно-металлургическом комбинате, отметив её значимость и эффективность.