Oliy Majis Senati devoni bo‘lim mudiri Abdurashid Altiyev va Xalq deputalari Toshkent viloyati kengashi raisi Sayyora Fayziyeva hamrohligida Xalq deputatlari Andijon viloyati Kengashi deputatlaridan iborat deputatlar Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham bo‘lishdi. Ularni kombinat rahbari, senator Abdulla Xursanov kutib oldi.
Muhtasham “Metallurg” MS kiraverishida musavvir mahorati ila buyuk ajdodlarimiz tasviriga uyg‘unlashgan kamalak rang katta panno, arxeologik muzeydagi asori atiqalar va ulkan kombinatning zabardast ishlab chiqarish zanjiri bilan yaqindan, batafsil tanishgan mehmonlar yurt iqtisodiyoti ustunlaridan biri bo‘lgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati haqida tasavvurga ega bo‘lishdi.
Shundan so‘ng, deputatlar Qalmoqqir kon boshqarmasining kuzatuv maydonidan turib, gigant ekskovatorlar kovshlaridagi toshlarni dumpkar va BelAZlarga ortayotgani, kengligi jihatidan dunyodagi katta konlar bilan bellashadigan Qalmoqqir konida qaynayotgan hayotni kuzatishdi.
So‘ng 3-mis boyitish fabrikasining kuzatuv maydonidan zamonaviy ishlab chiqarish fabrikasining qad tiklayotganiga guvoh bo‘lishib, o‘zlarida cheksiz havas, iftixor va hayrat tuydilar.
Muhandislar maktabida bo‘lgan deputatalar muhandislar malakasini qayta oshirib kelayotgan maktabdagi ilg‘or ta'lim jarayonlari bilan bevosita tanishib, laboratoriyalarda, payvandlash poligonida va texnologik sexda bo‘lishdi.

Депутаты из Андижана побывали на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате
Делегация из 20 депутатов Кенгаша народных депутатов Андижанской области посетила город Алмалык Ташкентской области, где ознакомилась с работой местного городского Кенгаша народных депутатов.
В сопровождении заведующего отделом Аппарата Сената Олий Мажлиса Абдурашида Алтиева и председателя Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов Сайёры Файзиевой андижанские депутаты также побывали на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. Гостей встретил председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов.
Экскурсия началась во Дворце культуры «Металлург». Уже у входа внимание гостей привлекло большое панно, на котором с тонким художественным вкусом изображены великие предки нашего народа. Позже, осматривая экспонаты археологического музея и знакомясь с мощной производственной цепочкой комбината, они получили более полное представление об АГМК — одном из ключевых предприятий отечественной экономики.
С обзорной площадки рудника «Кальмакыр» депутаты наблюдали за работой гигантских экскаваторов, загружающих руду в самосвалы. Они воочию увидели, насколько масштабной и интенсивной является деятельность на руднике.
Позже они посетили строительную площадку медной обогатительной фабрики-3.
Завершилась поездка визитом в инженерную школу, где депутаты ознакомились с современными методами повышения квалификации специалистов. Они посетили лаборатории, сварочный полигон и технологический цех, где смогли оценить уровень подготовки будущих инженеров.