20 May 2025, 8:20 1247
Rasmiy delegatsiya tarkibida senatorlar, shtatning tabiiy resurslar departamenti, tog‘-kon sanoati uyushmasi va yetakchi kompaniyalar rahbarlari hamda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari bo‘lib, mehmonlar dastlab, Qalmoqqir konida bo‘lishdi. AQShlik mehmonlar dunyodagi eng yirik konlardan biri sanalgan Qalmoqqir koni haqida to‘liq ma'lumotga ega bo‘lishi, kondagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdilar.
2017-yil davlatimiz rahbari tomonidan qurilishiga start berilgan “Yoshlik-1” koni mehmonlarning nabatdagi manzili bo‘ldi. Konning zahirasi, istiqboli haqida mehmonlar to‘liq xabardor etildi.
Yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega, zamonaviy texnologik uskunalar bilan jihozlanayotgan 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishi ham mehmonlarga tanishtirildi.
Delegatsiyaga Yuta shtatida ro‘yxatdan o‘tgan va 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishida texnologik uskunalarni yetkazib berayotgan “FLS” kompaniyasi vakillari hamrohlik qilishdi.
Tashrif davomida OKMK rahbariyati va mehmonlar o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida Yuta shtati mis konlarida qo‘llanilayotgan texnikalar va texnologiyalar hamda ularni transfer qilish imkoniyatlarini o‘rganish, muhim texnologik metallarni qazib olish va qayta ishlash sohasida investitsiyaviy hamkorlikni o‘rnatish, jumladan qo‘shma loyihalarga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish masalalari muhokama etildi.
Shuningdek, tomonlar EP Systems va Cambell Companies vakillari bilan karyerlarni energiya ta'minotining intellektual tizimlarini ishlab chiqish va joriy etish, “FLS” kompaniyasi bilan amaldagi loyihalar doirasida texnik muzokaralarni o‘tkazish va keyingi hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilish bo‘yicha muzokaralar olib borishdi.
Yuta tabiiy resurslar departamenti ijrochi direktori Joel Ferri ta'lim sohasidagi hamkorlikka, jumladan, AQShdagi eng yaxshi universitetlardan biri bo‘lgan Yuta universitetining metallurgiya fakulteti bilan talabalar almashinuviga alohida qiziqish bildirdi.
Mazkur tashrifdan asosiy ko‘zlangan maqsad respublikaning tog‘-kon sanoati salohiyati bilan tanishish, jumladan, muhim metallar sohasida hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganish va qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va yangi texnologiyalarni joriy etish masalalarini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi. Shuningdek, Toshkent viloyati va Yuta shtati o‘rtasida hududiy hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga ham e'tibor qaratilmoqda.
Ma'lumot uchun: Yuta shtati poytaxsti Solt-Leyk-Siti shahri (3,4 mln aholi). Gubernator – Spenser Dj. Koks. Iqtisodiyotining asosiy tarmoqlari: tog‘-kon sanoati, energetika, aerokosmik va mudofaa sanoati, axborot texnologiyalari, biotexnologiya va qishloq xo‘jaligi sanaladi. Eng ko‘p tabiiy resurslari: mis, molibden, oltin, kumush, uran, ko‘mir va litiy. Eng katta mis koni – Bingem-Kanon. 1863-yildan buyon ma'dan qazib olinadi. Hozirda Rio Tinto Britaniya xoldingiga tegishli.

+998 71 619 23 3316 мая текущего года делегация американского штата Юта прибыла с официальным визитом на Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
В состав делегации вошли сенаторы, представители Департамента природных ресурсов Юты, руководители горнодобывающих ассоциаций и крупных компаний, а также сотрудники Посольства США в Узбекистане. В первую очередь гости посетили смотровую площадку рудника «Кальмакыр», где им была представлена подробная информация о месторождении и продемонстрирован технологический процесс добычи и переработки сырья.
Следующим пунктом визита стал рудник «Ёшлик I», строительство которого было начато в 2017 году по инициативе Президента Узбекистана. Делегация ознакомилась с его ресурсным потенциалом и перспективами развития.
Гостям также представили проект строительства медной обогатительной фабрики-3, оснащённой современным технологическим оборудованием, с мощностью переработки 60 миллионов тонн руды в год.
Во время визита делегацию сопровождали представители компании «FLS», зарегистрированной в штате Юта, которая поставляет технологическое оборудование для новой фабрики.
В рамках визита состоялась встреча между руководством АГМК и американскими гостями. Стороны обсудили возможности переноса технологий, используемых на медных рудниках Юты, сотрудничество в области добычи и переработки стратегических металлов, а также привлечение иностранных инвестиций в совместные проекты.
Кроме того, обсуждались перспективы сотрудничества с компаниями «EP Systems» и «Cambell Companies» по внедрению интеллектуальных систем энергоснабжения в карьерах, а также проведение технических переговоров с «FLS» в рамках текущих проектов и будущих направлений партнёрства.
Исполнительный директор Департамента природных ресурсов Юты Джоэл Ферри также выразил заинтересованность в образовательном сотрудничестве, особенно в рамках обмена студентами между Университетом Юты (одним из ведущих вузов США) и узбекскими образовательными учреждениями.
Главной целью визита было ознакомление с потенциалом горнодобывающей отрасли Узбекистана, изучение возможностей сотрудничества в сфере добычи и переработки стратегически важных металлов, реализация совместных инвестиционных проектов и внедрение современных технологий. Также внимание уделяется укреплению региональных связей между Ташкентской областью и штатом Юта.
Для справки: столица штата Юта — Солт-Лейк-Сити, население — 3,4 млн человек. Губернатор — Спенсер Дж. Кокс. Основные отрасли экономики: горнодобывающая промышленность, энергетика, аэрокосмическая и оборонная промышленность, информационные технологии, биотехнологии и сельское хозяйство. Основные природные ресурсы: медь, молибден, золото, серебро, уран, уголь и литий. Крупнейшее медное месторождение — рудник Бингем-Каньон, эксплуатируется с 1863 года и в настоящее время принадлежит британскому холдингу «Rio Tinto».