Axborot texnologiyalari - taraqqiyot garovi
Sir emas, texnika asrida dunyoning rivojlangan mamlakatlarida davlat va jamiyat boshqaruvi, iqtisodiyot, sanoat, ijtimoiy himoya, ta'lim, tibbiyot, bandlik, qishloq ho‘jaligi, mudofaa, xavfsizlik, turizm va boshqa sohalarda zamonaviy axborot texnologiyalari va sun'iy intellekt imkoniyatlaridan keng foydalanish tobora rivojlanib bormoqda.
O‘zbekistonda ham axborotlashtirish va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish orqali 2030-yilga qadar innovatsion taraqqiy etgan yetakchi davlatlar qatoridan o‘rin egallash ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Buning uchun esa bir qator me'yoriy huquqiy normativ hujjatlar qabul qilinib, aynan axborot texnologiyalarini qo‘llab-quvvatlashga katta e'tibor qaratilayapti.
OKMK rahbariyatining tashabbusi bilan “Metallurg” madaniyat saroyida tashkil etilgan seminar treningda ham yoshlar o‘rtasida IT sohasini o‘rnini yuksaltirish va ommalashtirish maqsad qilindi.
Tadbirda ishtirok etgan O‘zbekiston IT Hamjamiyati rahbari Shavkat Karimov hamda School 21 direktori Zarina Luxmanova axborot texnologiyalarining bugungi kundagi o‘rni, uning jamiyat rivojida ahamiyati bo‘yicha qimmatli ma'lumotlarni berishdi.
Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruv raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari v.b. Ravshan Maksumov kombinat faoliyatida axborot texnologiyalarining tutgan o‘rni, so‘nggi yillarda sohada erishilgan yutuqlar, kombinatda raqamlashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi.
Seminar trening spikerlari interaktiv o‘yinlari orqali axborot texnologiyalari bo‘yicha ma'lumotlarni yoshlarga yetkazishdi.
Tadbir davomida yoshlar IT sohasi bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi.
Ma'lumot uchun: Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida raqamli transformatsiya doirasida samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan, 2024-yilda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan chora-tadbirlar umumiy soni 37 ta bo‘lib, joriy yilning 6 oyi davomida esa 16 loyiha amalga oshirilgan.

Развитие сферы ИТ — требование времени
В рамках реализации мероприятий по повышению роли и популяризации информационных технологий среди молодежи 18 июля текущего года во Дворце культуры «Металлург» провели семинар-тренинг с участием главы IT сообщества Узбекистана – Шавката Каримова и директора «Sсhool 21» – Зарины Лухмановой.
На семинар были приглашены специалисты АГМК, работающие в сфере IT, а также молодежь, проявляющая интерес к данной отрасли.
В ходе мероприятия спикеры поделились с участниками встречи секретами своего успеха, которые позволили им проложить собственный путь к IT-вершинам. Также гости семинар-тренинга узнали о сфере IT в мире и Узбекистане, о том, как пройти обучение и найти работу в IT, о собеседованиях в крупных мировых компаниях, карьере IT в эпоху искусственного интеллекта и многом другом.
Кроме этого, на мероприятии выступил и.о. заместителя председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по цифровизации Равшан Максумов, рассказав о роли информационных технологий в деятельности комбината, достижениях в данной отрасли за последние годы, а также о внедрении цифровизации в производственные процессы АГМК.
Стоит отметить, что гости мероприятия смогли получить от экспертов подробные ответы на интересующие их вопросы.
Для справки: на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате осуществляется значительный объем работ в рамках цифровой трансформации. В частности, количество мероприятий, намеченных к реализации в текущем году, составляет 37. За период с января по июнь 2024 года реализовано 16 проектов.