“Ayollarning oiladagi va jamiyatdagi o‘rni”
“Olmaliq KMK” AJ tarkibiy bo‘linmalarida xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish hamda oilalarda sog‘lom muhitni mustahkamlashga qaratilgan ma’naviy-ma'rifiy tadbirlar izchil davom ettirilmoqda. Ana shunday tadbirlardan biri — Issiqlik elektr markazida “Ayollarning oiladagi va jamiyatdagi o‘rni” mavzusida tashkil etildi.
Mazkur tadbirda OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining ijtimoiy-maishiy va psixoanalitik masalalar bo‘yicha bosh mutaxassisi Viloyat Davletova, “Metallurg” madaniyat saroyi ma’naviyatchisi Ra’no Appakxo‘jayeva hamda kutubxonachi Gulbahor O‘rozboyeva ishtirok etib, korxonada mehnat qilayotgan ayollar bilan ochiq muloqot olib borishdi.
Uchrashuvda oila — jamiyatning eng kichik, lekin eng muhim bo‘g‘ini ekanligi alohida ta’kidlandi. Zero, oila mustahkam va tinch bo‘lsa, jamiyat ham barqaror rivojlanadi. Oilaning xotirjamligi va fayzi esa, shubhasiz, ko‘p jihatdan ayol zakovatati, sabri va mehriga bog‘liqdir. Ayol — nafaqat sevimli uy bekasi, balki kelajak avlodga hayotning ilk saboqlarini beruvchi, ularning dunyoqarashi, go‘zal axloqi va milliy qadriyatlarini shakllantiruvchi muqaddas onadir. Ona tarbiyasi orqali millat va kelajak poydevori kamol topadi.
Shuningdek, suhbat davomida bugungi kunda mamlakatimizda xotin-qizlar uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ijtimoiy faolligini oshirish hamda kasbiy rivojlanishiga ko‘maklashish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangani qayd etildi. Bu esa xotin-qizlarning nafaqat oilada, balki yirik sanoat korxonalari va jamiyat hayotidagi rolini yana-da mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Kutubxona va ma’naviyat sohasi vakillari ayollar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish, ruhiy barqarorlik va stress holatlarini yengish bo‘yicha foydali tavsiyalar berishdi. Savol-javob va qizg‘in fikr almashinuvlar tarzida o‘tgan uchrashuv ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.

+998 71 619 23 33The structural divisions of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex proceed spiritual and educational events aimed at comprehensive support of women, increasing their social activism, and fostering a healthy family atmosphere. One such event took place at a combined heat and power plant and was dedicated to the topic “The Role of Women in the Family and Society.”
The meeting was attended by Viloyat Davletova, chief specialist for social, domestic, and psychological issues at the AMMC Workers’ Trade Union Council, Rano Appakhodjaeva, a specialist in spiritual and educational work at the Metallurg Palace of Culture, and librarian Gulbakhor Urozboeva. They held an open discussion with women working at the company.
During the meeting, it was noted that the family is the smallest, but at the same time the most important element in society. The well-being and stability of society largely depend on a strong and happy family. Particular attention was paid to the role of women, whose wisdom, patience and care largely determine the atmosphere of home comfort and mutual understanding. It was emphasized that a woman is not only the homekeeper, but also a mother who, from the first years of life, shapes the child’s worldview, instills in them moral qualities and respect for national traditions and values.
The meeting participants also discussed measures taken in our country to support women. It was noted that protection of their rights and legitimate interests, creation of conditions for professional growth and expansion of participation in public life are among the priority areas of state policy. This contributes to strengthening the role of women not only in the family, but also in the activities of large industrial enterprises, as well as in the life of society as a whole.
Representatives from the library and the spiritual and educational community provided participants helpful advices on development of a reading culture, maintenance of emotional balance, and overcoming of stressful situations. The meeting, held in form of an open dialogue and questions and answers, generated keen interest among the participants and left them with the most positive impressions.