“Ayollarning oiladagi va jamiyatdagi o‘rni”
“Olmaliq KMK” AJ tarkibiy bo‘linmalarida xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish hamda oilalarda sog‘lom muhitni mustahkamlashga qaratilgan ma’naviy-ma'rifiy tadbirlar izchil davom ettirilmoqda. Ana shunday tadbirlardan biri — Issiqlik elektr markazida “Ayollarning oiladagi va jamiyatdagi o‘rni” mavzusida tashkil etildi.
Mazkur tadbirda OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining ijtimoiy-maishiy va psixoanalitik masalalar bo‘yicha bosh mutaxassisi Viloyat Davletova, “Metallurg” madaniyat saroyi ma’naviyatchisi Ra’no Appakxo‘jayeva hamda kutubxonachi Gulbahor O‘rozboyeva ishtirok etib, korxonada mehnat qilayotgan ayollar bilan ochiq muloqot olib borishdi.
Uchrashuvda oila — jamiyatning eng kichik, lekin eng muhim bo‘g‘ini ekanligi alohida ta’kidlandi. Zero, oila mustahkam va tinch bo‘lsa, jamiyat ham barqaror rivojlanadi. Oilaning xotirjamligi va fayzi esa, shubhasiz, ko‘p jihatdan ayol zakovatati, sabri va mehriga bog‘liqdir. Ayol — nafaqat sevimli uy bekasi, balki kelajak avlodga hayotning ilk saboqlarini beruvchi, ularning dunyoqarashi, go‘zal axloqi va milliy qadriyatlarini shakllantiruvchi muqaddas onadir. Ona tarbiyasi orqali millat va kelajak poydevori kamol topadi.
Shuningdek, suhbat davomida bugungi kunda mamlakatimizda xotin-qizlar uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ijtimoiy faolligini oshirish hamda kasbiy rivojlanishiga ko‘maklashish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangani qayd etildi. Bu esa xotin-qizlarning nafaqat oilada, balki yirik sanoat korxonalari va jamiyat hayotidagi rolini yana-da mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Kutubxona va ma’naviyat sohasi vakillari ayollar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish, ruhiy barqarorlik va stress holatlarini yengish bo‘yicha foydali tavsiyalar berishdi. Savol-javob va qizg‘in fikr almashinuvlar tarzida o‘tgan uchrashuv ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.

+998 71 619 23 33В структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината продолжается проведение духовно-просветительских мероприятий, направленных на всестороннюю поддержку женщин, повышение их общественной активности и укрепление здоровой атмосферы в семьях. Одно из таких мероприятий прошло в теплоэлектроцентрали и было посвящено теме «Роль женщины в семье и обществе».
Во встрече приняли участие главный специалист Совета профсоюза работников АГМК по социально-бытовым и психологическим вопросам Вилоят Давлетова, специалист по духовно-просветительской работе Дворца культуры «Металлург» Раъно Аппакходжаева и библиотекарь Гульбахор Урозбоева. Они провели открытую беседу с женщинами, работающими на предприятии.
В ходе встречи было отмечено, что семья является самым малым, но вместе с тем важнейшим звеном общества. Благополучие и стабильность общества во многом зависят от крепкой и счастливой семьи. Особое внимание было уделено роли женщины, чья мудрость, терпение и забота во многом определяют атмосферу домашнего уюта и взаимопонимания. Подчеркивалось, что женщина – это не только хранительница семейного очага, но и мать, которая с первых лет жизни формирует мировоззрение ребенка, воспитывает в нем нравственные качества и уважение к национальным традициям и ценностям.
Участники встречи также обсудили меры, принимаемые в нашей стране для поддержки женщин. Было отмечено, что защита их прав и законных интересов, создание условий для профессионального роста и расширения участия в общественной жизни являются одними из приоритетных направлений государственной политики. Это способствует укреплению роли женщин не только в семье, но и в деятельности крупных промышленных предприятий, а также в жизни общества в целом.
Представители библиотеки и сферы духовно-просветительской работы дали участницам полезные рекомендации по развитию культуры чтения, сохранению эмоционального равновесия и преодолению стрессовых ситуаций. Встреча, прошедшая в формате открытого диалога, вопросов и ответов, вызвала живой интерес у участниц и оставила у них самые положительные впечатления.