Belarus Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi OKMKda bo‘ldi
O‘zbekiston va Belarus davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik so‘nggi yillarda izchil rivojlanib sanoat, ilm-fan, investitsiya va ta’lim yo‘nalishlarida yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Ikki mamlakatning samarali sheriklik munosabatlari - yirik ishlab chiqarish loyihalari, ilg‘or innovatsion tashabbuslar hamda tajriba almashinuvi orqali tobora mustahkamlanib boryapti.
Xususan, shu yo‘nalishda kuni kecha Belarus Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Aleksandr Ogorodnikov boshchiligidagi delegatsiya Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyati bilan yaqindan tanishish maqsadida tashrif buyurdi.
Dastavval mehmonlar Qalmoqqir konida ma’danlarni qazish hamda ularni ulkan kon transportlari yordamida tashish jarayonlarini ko‘zdan kechirishdi.
Navbatdagi manzil Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi bo‘ldi. Delegatsiya a’zolari korxonada amalga oshirilayotgan ta’mirlash va modernizatsiya ishlari, yuqori aniqlikga ega uskunalar faoliyati bilan tanishishdi.
Mega loyiha doirasida barpo etilgan 3-Mis boyitish fabrikasining ishlab chiqarish quvvatlari mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Aleksandr Ogorodnikov, Belarus Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi: - Bilasizmi, men bu yerga birinchi marta kelayotganim yo‘q. Har safar tashrif buyurganimda OKMKning ko‘lami, investitsiyalar salohiyati meni yana-da hayratga soladi. Buni ko‘rib chin dildan quvonaman. Yarim yil avval ham shahringizga kelib, 3-mis boyitish fabrikasining qurilish ishlari yakunlanish arafasida ekanini ko‘rgan edim. Bugun esa uning ishlayotganiga guvoh bo‘lyapman. Bu kabi yirik ishlab chiqarish korxonasi har qanday mamlakatning texnologik darajasini belgilaydi. Bu yerda nafaqat ishlab chiqarish, balki geologik izlanishlar va asosiy jarayonlarga xizmat qiluvchi yordamchi tizimlar ham uyg‘un holda faoliyat yuritmoqda. Eng muhimi, bu jarayonlar orqali yuqori qo‘shimcha qiymat yaratilmoqda. Ammo eng katta boylik — bu yerda mehnat qilayotgan insonlardir. Aynan ularning salohiyati va fidoyiligi tufayli eng murakkab vazifalar ham yuksak natijalarga aylanmoqda.
Mehmonlar tashrif doirasida MTTU MISiS Olmaliq filialida ham bo‘lishib, oliygohda talabalarga yaratilgan zamonaviy sharoitlar, o‘quv jarayonidagi innovatsion yondashuvlar hamda ilmiy-tadqiqot imkoniyatlari bilan tanishdilar.
Tashrif so‘ngida tomonlar o‘rtasida davra suhbati tashkil etilib, unda Aleksandr Ogorodnikov boshchiligidagi delegatsiya a’zolari o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga OKMK mutaxassislaridan batafsil javoblar olishdi.
Xulosa o‘rnida ta’kidlash joizki, uchrashuv ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish, yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish hamda o‘zaro tajriba almashinuvini chuqurlashtirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

The Ambassador of the Republic of Belarus Visited AMMC
In recent years, the mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Belarus has been steadily developing, reaching a qualitatively new level in areas such as industry, science, investment, and education. The partnerships between the two countries are strengthening through the implementation of major production projects, the introduction of cutting-edge innovations, and the active exchange of experience.
In this context, the delegation led by Alexander Ogorodnikov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to Uzbekistan, recently visited Almalyk Mining and Metallurgical Complex to get acquainted with its operations.
During the visit, the guests visited the “Qalmaqqir” mine's observation deck, where they learned about ore extraction and transportation processes using large-capacity mining equipment.
The delegation then visited the Central Repair and Mechanical Plant. There, they were shown ongoing equipment repair and modernization work, as well as the operation of high-precision production units.
The guests were particularly interested in the production abilities of the Copper Processing Plant No. 3 built as part of a large-scale investment project.
Alexander Ogorodnikov noted:
- This isn't my first time here. Every time I come here, I'm once again convinced of the scale of AMMC and its investment potential – it's truly impressive. Six months ago, I was already in your town and saw that the construction of MOF-3 was nearing completion. Today, I'm witnessing its successful operation. Large production complexes like this largely determine the technological level of a country. They harmoniously integrate not only production processes but also geological exploration and the auxiliary systems that support the core activity. And most importantly, they create products with high added value. However, the greatest asset remains the people working here. It is their professionalism and dedication that enable us to achieve outstanding results, even in the most challenging tasks.
During the visit, the delegation also visited the Almalyk branch of NUST MISIS, where they learned about modern teaching conditions, innovative approaches to the educational process, and opportunities for scientific research.
The visit concluded with the roundtable discussion, during which the delegation, led by Alexander Ogorodnikov, received comprehensive answers to all their questions from the plant's specialists.
Overall, the meeting was an important step toward further expanding bilateral cooperation, promoting new joint projects, and deepening the exchange of experience.