Belarus Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi OKMKda bo‘ldi
O‘zbekiston va Belarus davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik so‘nggi yillarda izchil rivojlanib sanoat, ilm-fan, investitsiya va ta’lim yo‘nalishlarida yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Ikki mamlakatning samarali sheriklik munosabatlari - yirik ishlab chiqarish loyihalari, ilg‘or innovatsion tashabbuslar hamda tajriba almashinuvi orqali tobora mustahkamlanib boryapti.
Xususan, shu yo‘nalishda kuni kecha Belarus Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Aleksandr Ogorodnikov boshchiligidagi delegatsiya Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyati bilan yaqindan tanishish maqsadida tashrif buyurdi.
Dastavval mehmonlar Qalmoqqir konida ma’danlarni qazish hamda ularni ulkan kon transportlari yordamida tashish jarayonlarini ko‘zdan kechirishdi.
Navbatdagi manzil Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi bo‘ldi. Delegatsiya a’zolari korxonada amalga oshirilayotgan ta’mirlash va modernizatsiya ishlari, yuqori aniqlikga ega uskunalar faoliyati bilan tanishishdi.
Mega loyiha doirasida barpo etilgan 3-Mis boyitish fabrikasining ishlab chiqarish quvvatlari mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Aleksandr Ogorodnikov, Belarus Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi: - Bilasizmi, men bu yerga birinchi marta kelayotganim yo‘q. Har safar tashrif buyurganimda OKMKning ko‘lami, investitsiyalar salohiyati meni yana-da hayratga soladi. Buni ko‘rib chin dildan quvonaman. Yarim yil avval ham shahringizga kelib, 3-mis boyitish fabrikasining qurilish ishlari yakunlanish arafasida ekanini ko‘rgan edim. Bugun esa uning ishlayotganiga guvoh bo‘lyapman. Bu kabi yirik ishlab chiqarish korxonasi har qanday mamlakatning texnologik darajasini belgilaydi. Bu yerda nafaqat ishlab chiqarish, balki geologik izlanishlar va asosiy jarayonlarga xizmat qiluvchi yordamchi tizimlar ham uyg‘un holda faoliyat yuritmoqda. Eng muhimi, bu jarayonlar orqali yuqori qo‘shimcha qiymat yaratilmoqda. Ammo eng katta boylik — bu yerda mehnat qilayotgan insonlardir. Aynan ularning salohiyati va fidoyiligi tufayli eng murakkab vazifalar ham yuksak natijalarga aylanmoqda.
Mehmonlar tashrif doirasida MTTU MISiS Olmaliq filialida ham bo‘lishib, oliygohda talabalarga yaratilgan zamonaviy sharoitlar, o‘quv jarayonidagi innovatsion yondashuvlar hamda ilmiy-tadqiqot imkoniyatlari bilan tanishdilar.
Tashrif so‘ngida tomonlar o‘rtasida davra suhbati tashkil etilib, unda Aleksandr Ogorodnikov boshchiligidagi delegatsiya a’zolari o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga OKMK mutaxassislaridan batafsil javoblar olishdi.
Xulosa o‘rnida ta’kidlash joizki, uchrashuv ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish, yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish hamda o‘zaro tajriba almashinuvini chuqurlashtirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Посол Республики Беларусь посетил АГМК
В последние годы взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Беларусью последовательно развивается, выходя на качественно новый уровень в таких сферах, как промышленность, наука, инвестиции и образование. Партнёрские отношения между двумя странами укрепляются за счёт реализации крупных производственных проектов, внедрения передовых инноваций и активного обмена опытом.
В этом контексте на днях делегация во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Беларусь в Узбекистане Александром Огородниковым посетила Алмалыкский горно-металлургический комбинат с целью ознакомления с его деятельностью.
В рамках визита гости побывали на смотровой площадке рудника «Кальмакыр», где ознакомились с процессами добычи руды и её транспортировки с использованием крупнотоннажной горной техники.
Затем делегация посетила центральный ремонтно-механический завод. Здесь им продемонстрировали проводимые работы по ремонту и модернизации оборудования, а также функционирование высокоточных производственных установок.
Особый интерес у гостей вызвали мощности медной обогатительной фабрики-3, построенной в рамках масштабного инвестиционного проекта.
Александр Огородников отметил:
- Я здесь не впервые. Каждый раз, приезжая, вновь убеждаюсь в масштабах АГМК и его инвестиционном потенциале – это действительно впечатляет. Полгода назад я уже был в вашем городе и видел, что строительство МОФ-3 близится к завершению. Сегодня же я наблюдаю, как она успешно функционирует. Подобные крупные производственные комплексы во многом определяют технологический уровень страны. Здесь гармонично сочетаются не только производственные процессы, но и геологоразведка, а также вспомогательные системы, обеспечивающие основную деятельность. И самое важное – создаётся продукция с высокой добавленной стоимостью. Однако главным богатством остаются люди, работающие здесь. Именно их профессионализм и преданность делу позволяют добиваться высоких результатов даже в самых сложных задачах.
В ходе визита делегация также посетила Алмалыкский филиал НИТУ «МИСИС», где ознакомилась с современными условиями обучения, инновационными подходами в образовательном процессе и возможностями для научных исследований.
Завершился визит круглым столом, в ходе которого представители делегации во главе с Александром Огородниковым получили исчерпывающие ответы на все интересующие их вопросы от специалистов комбината.
В целом встреча стала важным шагом на пути дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества, продвижения новых совместных проектов и углубления обмена опытом.