+998 71 619 23 33Har bir korxona tashkilot ravnaqi yo‘lida reja topshiriqlarining ortig‘i bilan bajarish muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu ko‘rsatkichlarning o‘z vaqtida uddalanishi negizida esa ishchi-xodimlarning mehnat samarasi yotadi.
OKMKning qator korxonalarida ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari yuqori natijalarni qayd etdi. Xususan, kombinat tasarrufidagi Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi ham shular jumlasidandir.
Mehnat jamoasi tomonidan, tovar mahsulotlari ishlab chiqarish vazifasi 196,6 foizga bajarilgan.
566,1 tonna molibden 3 oksidi ishlab chiqarilib, reja 111,6 % udalangan.
Molibden shtabigi va briketi ishlab chiqarish esa 377,2 tonnaga yetkazilgan.
Olovbardoshli keramik buyumlar ishlab chiqarish bo‘yicha 505,4 tonnalik natija qayd etilib, reja 129,3 foizga, o‘tgan yilga nisbatan o‘sish sur'ati esa 125,6 foizni qayd etgan.
Ishlab chiqarish quvvatlaridan foydalangan holda molibden metallini ishlab chiqarish 110,3 foizga bajarilgan.
Umumiy hisobda Birlashma ishchilari sa'y-harakati bilan 205 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan.
Bundan tashqari, birlashma tomonidan eksport rejasi 384%ga foizga bajarilib, 18 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilgan.
Mahalliylashtirish dasturi asosida jami 109 mlrd so‘mlik 42 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Takidlab o‘tish joizki, 2022 – 2024 yillarga mo‘ljallangan “Olmaliq KMK” AJning “Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi”ni rivojlantirish va yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish dasturi ishlab chiqilgan.
Dasturga muvofiq, mazkur korxonada 4 ta yo‘nalish bo‘yicha jami qiymati 82,35 million dollar bo‘lgan 33 ta loyiha amalga oshirish rejalashtirilgan.
Natijada 2024 yilga kelib qo‘shimcha 3,9 trillion so‘m tovar mahsuloti ishlab chiqariladi, 300 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Hozirda, yo‘nalishlar kesimida 33 % ishlar bajarildi, xususan, 5 ta loyiha deyarli to‘liq yakunlanib, foydalanishga topshirildi.
Bundan tashqari, birlashmada elektr energiya tajamkorligiga ham erishilgan. 6 oy mobaynida 2,8 milrd so‘m energiya iqtisod qilinib, 2021 yilning yanvar-iyun oylariga nisbatan 144,5 foizlik o‘sish sur'ati kuzatildi.
Birlashma sexlaridagi amalga oshirilgan rekonsturuksiya ishlari, yangi kompressor va qozonlarning o‘rnatilishi elektr energiyasi tejamkorligiga erishishda muhim ahamiyat kasb etdi.
Shuningdek, eng ko‘p elektr energiyasi ishlatiladigan vodorod uchastkasida maksimum soatdan minimum soatga tamoyili qo‘llanildi.
2022 yilning yakuniga qadar mehnat jamoasi o‘z oldiga yuksak marralarni qo‘ygan. Xususan, mis sanoati klasteri doirasida, birlashmada bir qator yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilmoqda. Muxtasar aytganda, yangi mahsulotlarning o‘zlashtirilishi, yana bir yo‘nalishning rivojlanishiga xizmat qiladi.

НПО ПРМиТС: за I-полугодие достигнуты значительные результаты
По итогам первого полугодия 2022 года во всех подразделениях АО «Алмалыкский ГМК» зафиксированы высокие планово-экономические показатели.
В том числе на научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов, действующем в Чирчике Ташкентской области.
План по производству товарной продукции с января по июнь трудовой коллектив НПО выполнил на 196,6%.
К примеру, трехокиси молибдена произведено 566,1 тонны. План выполнен на 111,6%.
Производство молибдена в штабиках и брикетах увеличено до 377,2 тонн. План выполнен на 113,1%
Высокий результат зафиксирован и по выпуску огнеупорных керамических изделий. 505,4 тонны. Что составило 129,3% от плана. Темп роста 125,6%.
Кроме того, процент использования производственных мощностей при выпуске молибдена металлического составил 110,3.
Всего усилиями коллектива НПО за шесть месяцев текущего года произведено продукции на сумму 205 миллиардов сумов.
Кроме этого, коллективом объединения выполнен экспортный план на 384%, осуществлен экспорт продукции на сумму 18 млн долларов США.
В рамках Программы локализации реализуются 42 проекта на общую сумму 109 млрд сумов.
Следует отметить, что в настоящее время в Научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов успешно реализовывается программа развития НПО и освоения новых видов продукции, рассчитанная на 2022-2024 годы.
Согласно программе, в цехах НПО планируется реализовать 33 проекта по 4 направлениям на сумму 82,35 миллиона долларов США.
К июлю текущего года выполнено 33% намеченных работ, в частности, сданы в эксплуатацию 5 объектов.
Таким образом в НПО к 2024 году будет дополнительно произведено продукции на сумму 3,9 трлн сумов, создано 300 новых рабочих мест.
Отметим, что в цехах НПО ведется работа по снижению себестоимости выпускаемой продукции. В том числе в сфере энергосбережения и энергоэффективности производства. За 6 месяцев текущего года сэкономлено энергии на сумму 2,8 миллиарда сумов, в данном направлении наблюдается темп роста в 144,5% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года.
Коллектив научно-производственного объединения по производству редких металлов и твердых сплавов поставил перед собой высокие цели. В частности, в рамках кластера медной промышленности в объединении планируется освоение новых видов продукции и выполнения всех прогнозных планово-экономических показателей по итогам 2022 года.