+998 71 619 23 33Har bir korxona tashkilot ravnaqi yo‘lida reja topshiriqlarining ortig‘i bilan bajarish muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu ko‘rsatkichlarning o‘z vaqtida uddalanishi negizida esa ishchi-xodimlarning mehnat samarasi yotadi.
OKMKning qator korxonalarida ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari yuqori natijalarni qayd etdi. Xususan, kombinat tasarrufidagi Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi ham shular jumlasidandir.
Mehnat jamoasi tomonidan, tovar mahsulotlari ishlab chiqarish vazifasi 196,6 foizga bajarilgan.
566,1 tonna molibden 3 oksidi ishlab chiqarilib, reja 111,6 % udalangan.
Molibden shtabigi va briketi ishlab chiqarish esa 377,2 tonnaga yetkazilgan.
Olovbardoshli keramik buyumlar ishlab chiqarish bo‘yicha 505,4 tonnalik natija qayd etilib, reja 129,3 foizga, o‘tgan yilga nisbatan o‘sish sur'ati esa 125,6 foizni qayd etgan.
Ishlab chiqarish quvvatlaridan foydalangan holda molibden metallini ishlab chiqarish 110,3 foizga bajarilgan.
Umumiy hisobda Birlashma ishchilari sa'y-harakati bilan 205 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan.
Bundan tashqari, birlashma tomonidan eksport rejasi 384%ga foizga bajarilib, 18 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilgan.
Mahalliylashtirish dasturi asosida jami 109 mlrd so‘mlik 42 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Takidlab o‘tish joizki, 2022 – 2024 yillarga mo‘ljallangan “Olmaliq KMK” AJning “Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi”ni rivojlantirish va yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish dasturi ishlab chiqilgan.
Dasturga muvofiq, mazkur korxonada 4 ta yo‘nalish bo‘yicha jami qiymati 82,35 million dollar bo‘lgan 33 ta loyiha amalga oshirish rejalashtirilgan.
Natijada 2024 yilga kelib qo‘shimcha 3,9 trillion so‘m tovar mahsuloti ishlab chiqariladi, 300 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Hozirda, yo‘nalishlar kesimida 33 % ishlar bajarildi, xususan, 5 ta loyiha deyarli to‘liq yakunlanib, foydalanishga topshirildi.
Bundan tashqari, birlashmada elektr energiya tajamkorligiga ham erishilgan. 6 oy mobaynida 2,8 milrd so‘m energiya iqtisod qilinib, 2021 yilning yanvar-iyun oylariga nisbatan 144,5 foizlik o‘sish sur'ati kuzatildi.
Birlashma sexlaridagi amalga oshirilgan rekonsturuksiya ishlari, yangi kompressor va qozonlarning o‘rnatilishi elektr energiyasi tejamkorligiga erishishda muhim ahamiyat kasb etdi.
Shuningdek, eng ko‘p elektr energiyasi ishlatiladigan vodorod uchastkasida maksimum soatdan minimum soatga tamoyili qo‘llanildi.
2022 yilning yakuniga qadar mehnat jamoasi o‘z oldiga yuksak marralarni qo‘ygan. Xususan, mis sanoati klasteri doirasida, birlashmada bir qator yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilmoqda. Muxtasar aytganda, yangi mahsulotlarning o‘zlashtirilishi, yana bir yo‘nalishning rivojlanishiga xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33For the development of every enterprise, it is very important to fulfill the tasks of the plan. The basis of timely achievement of these indicators is the labor efficiency of employees.
Production indicators in a number of enterprises of Almalyk Mining and Metallurgical Complex recorded high results. In particular, the scientific-production association for the production of rare metals and hard alloys under the control of the complex is one of them.
By the labor team, the task of production of goods was fulfilled by 196.6 percent.
566.1 tons of molybdenum 3 oxide were produced, and the plan was completed by 111.6 percent.
Production of molybdenum rods and briquettes reached 377.2 tons.
The result of production of refractory ceramic products was 505.4 tons, 129.3 percent of the plan, and 125.6 percent growth compared to last year.
Production of molybdenum metal using the production capacities was completed by 110.3 percent.
In total, products worth 205 billion soums were produced by the efforts of Union workers.
In addition, the association fulfilled the export plan by 384 percent and exported products worth 18 million dollars.
Based on the localization program, 42 projects worth 109 billion soums are being implemented.
It is worth noting that the program for the development of the "Union of scientific production of rare metals and hard alloys" and the development of new products of "Almalyk Mining and Metallurgical Complex " JSC for 2022-2024 has been developed.
According to the program, it is planned to implement 33 projects with a total value of 82.35 million dollars in 4 directions at this enterprise.
As a result, by 2024, an additional 3.9 trillion soums of goods will be produced, 300 new jobs will be created.
Currently, 33 percent of the works in the section of the routes have been completed, in particular, 5 projects have been almost completely completed and commissioned.
In addition, electricity efficiency has also been achieved in the union. During 6 months, 2.8 billion soums of energy were saved, and compared to January-June 2021, a growth rate of 144.5 percent was observed.
Reconstruction works in joint workshops, installation of new compressors and boilers became important in achieving electricity savings.
Also, the maximum hour to minimum hour principle was applied in the hydrogen section, where the most electricity is used.
By the end of 2022, the labor team has set high goals. In particular, it is planned to produce a number of new types of products within the framework of the copper industry cluster. In short, the adoption of new products serves the development of another direction.