15 Aprel 2024, 10:53 2177
Ushbu maskan nafaqat Olmaliq shahri balki Toshkent viloyati va Respublikada eng ko‘zga ko‘ringan madaniyat saroylaridan biri hisoblanadi.
Jumladan, “Metallurg” madaniyat saroyi o‘z ishini O‘zbekistonning siyosiy va madaniy taraqqiyotiga asoslanib, jahon madaniyatining eng yaxshi an’analariga va mamlakatimizning ko‘p millatli madaniyatiga tayanib, yoshlarga bo‘lgan e’tiborni yanada kuchaytirish, ularni madaniyat, san’at va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ‘ib qilish masalalarini olib borishni o‘z oldiga maqsad qilgan.
“Metallurg” madaniyat saroyida faoliyat yuritayotgan badiiy havaskorlik jamoalari madaniyat saroyida, shahrimizda, kombinat sex va bo‘limlarida o‘tkazilayotgan barcha bayram tadbirlarida faol ishtirok etib kelishadi. Bundan tashqari, ular shahrimizda, Toshkent viloyati va Respublika miqyosida o‘tkazilayotgan tadbir va ko‘rik-tanlovlarda muntazam ishtirok etib kelishmoqda.
Hozirda “Metallurg” madaniyat saroyida 25 ta badiiy havaskorlik jamoalari faoliyat yuritib kelishayapti.
“Metallurg” MS badiiy havaskorlik jamoalariga qatnashuvchi bolalar soni 550 nafardan ziyodni tashkil etadi.
Xususan, kattalar uchun “Sitora” namunali milliy raqs ansambli, “Bahor” o‘zbek raqs jamoasi, “Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli, “Edelveys” xalq raqs ansambli, “Shodiyona” raqs jamoasi, “Raduga” xalq sirk jamoasi, “Nihol” vokal jamoasi, “Prestij” vokal jamoasi, “Dutorchi qizlar” ansambli, “ Qurama” folklor etnografik jamoasi, “Teatr pesni” studiyasi, “Navo” maqom toʻgaragi faoliyatini olib borayapti.
Bolalar uchun esa “Sitora” milliy badiiy raqs ansambli, “Gulg‘uncha” bolalar raqs ansambli, “Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli, “Syurpriz” bolalar raqs ansambli, “Edelveys” xalq raqs ansambli, “Zarb” doirachilar ansambli, “Tarona” namunali bolalar vokal guruhi, “Kamalak” bolalar havaskorlik drama to‘garagi, “Shodlik” bolalar raqs ansambli, “Kolibri” bolalar vokal guruhi, “Tantana” bolalar raqs ansambli, “Raduga” xalq sirk jamoasi kabi havaskorlik jamoalarining faoliyati ham yoʻlga qoʻyilgan.
“Sitora” katta guruhi, “Gulgʻuncha” kichik guruhi, “Zarb” doirachilar ansambli, “Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli, “Syurpriz” bolalar raqs ansambli, Edelveys” xalq raqs ansambli oʻrta va kichik guruhlari, “Raduga” xalq sirk jamoalari Respublika miqyosidagi tanlovlarda sovrindor boʻlishgan.
“Edelveys” xalq raqs ansambli, “Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli, “Raduga” xalq sirk jamoarining koʻplab xalqaro tanlovlarda muvaffaqiyatlarga erishayotganliklarini alohida ta’kidlash joiz.
2018-yilda OKMK rahbariyati tashabbusi bilan “Metallurg” madaniyat saroyi toʻliq rekonstruksiya qilinib, zamonaviy qiyofaga keltirildi.
Bugungi kunda “Metallurg” madaniyat saroyi Olmaliq shahar, Toshkent viloyati va mamlakat miqyosidagi ko’plab nufuzli tadbirlarga mezbonlik qilib kelmoqda.
“Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli baletmeysteri, xoreograf Yuliya Koldakova OKMKning 70 yilligi munosabati bilan “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan.
“Metallurg” madaniyat saroyi qoshida faoliyat yuritayotgan kutubxona ham kombinat ishchi-xodimlari uchun xizmat qiladi. Kutubxona fondi ham yildan – yilga mustaqillik yillarida chop etilayotgan adabiyotlar bilan to‘ldirib kelinmoqda. Kutubxona xodimlari milliy gʻoya targʻiboti va ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini, ularning hayotiyligi va ta’sirchanligini yanada oshirish borasida kombinat sex va boʻlinmalarida turli mavzularda “Ma’naviyat soatlari”ni tashkil qilib kelishmoqda.  Bugungi kunda kutubxonada 24 500 dona badiiy kitoblar mavjud. Kutubxona shuningdek, yozgi bolalar dam olish oromgohlarini ham badiiy kitoblar bilan ta’minlaydi.
“Metallurg” madaniyat saroyida xizmat koʻrsatib kelayotgan Ijtimoiy ob’yektlar boshqarmasining 45 nafar texnik xodimlarining mehnatlarini ham alohida ta’kidlash joiz.
Fursatdan foydalanib, barcha kombinat mehnat jamoasi nomidan yaxshi kunlarimizda bizga quvonch bagʻishlab kelayotgan madaniyat va san’at xodimlarini kasb bayramlari bilan qutlab qolamiz.

Today is the day of “Culture and Art Workers”
Every year, April 15 is widely celebrated in our country as "Culture and Art Workers' Day". Representatives of the industry also work at the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, which is considered a large industrial enterprise.
In particular, representatives of the industry are working in the "Metallurg" palace of culture and in pre-school educational organizations under the management of the Department of Social Facilities.
The Palace of Culture "Metallurg" under the management of JSC "Almalyk Mining and Metallurgical Combine" was completed from 1952 to 1964 and put into use in November 1964.
This place is considered one of the most prominent cultural palaces not only in the city of Almalyk, but also in the Tashkent region and the Republic.
In particular, the "Metallurg" palace of culture bases its work on the political and cultural development of Uzbekistan, relying on the best traditions of world culture and the multi-ethnic culture of our country, to further strengthen the attention to young people, to educate them in culture, aims to raise and promote reading and reading culture.
Artistic amateur teams operating in the "Metallurg" palace of culture actively participate in all festive events held in the palace of culture, in our city, in the workshops and departments of the combine. In addition, they regularly participate in events and competitions held in our city, Tashkent region and the Republic.
Currently, 25 artistic amateur teams are working in the "Metallurg" palace of culture.
The number of children participating in artistic amateur teams of "Metallurg" MS is more than 550.
In particular, the exemplary national dance ensemble "Sitora" for adults, the Uzbek dance team "Bahor", the folk dance ensemble "Kaleidoscope", the folk dance ensemble "Edelweiss", the dance team "Shodiyona", the folk circus team "Raduga", "Nihol" ” vocal group, “Prestige” vocal group, “Dutorchi girls” ensemble, “Kurama” folklore ethnographic group, “Teatr pesni” studio, “Navo” status club are working.
There are the national artistic dance ensemble "Sitora", "Gulguncha" children's dance ensemble, "Kaleidoscope" folk dance ensemble, "Surprise" children's dance ensemble, "Edelweiss" folk dance ensemble, "Zarb" dance ensemble, "Tarona" the activities of amateur groups such as exemplary children's vocal group, "Rainbow" children's amateur drama group, "Shodlik" children's dance ensemble, "Kolibri" children's vocal group, "Tantana" children's dance ensemble, "Raduga" folk circus group for children.
"Sitora" large group, "Gulguncha" small group, "Zarb" circle ensemble, "Kaleidoscope" folk dance ensemble, "Surprise" children's dance ensemble, "Edelweiss" folk dance ensemble medium and small groups, "Raduga" folk circus ensembles of the Republic won prizes in competitions.
It is worth noting that "Edelweiss" folk dance ensemble, "Kaleidoscope" folk dance ensemble, and "Raduga" folk circus teams are successful in many international competitions.
In 2018, the "Metallurg" palace of culture was completely reconstructed and brought to a modern look at the initiative of the leadership of AMMC.
Today, the "Metallurg" palace of culture hosts many prestigious events in the city of Almalyk, Tashkent region and the country.
Yulia Koldakova, ballet master and choreographer of the "Kaleidoscope" folk dance ensemble, was awarded the "Fame" medal on the occasion of the 70th anniversary of AMMC.
The library operating under the Palace of Culture "Metallurg" also serves the workers of the combine. The fund of the library is being replenished every year with literature published during the years of independence. The library staff has been organizing "Spiritual Hours" on various topics in the combined workshop and departments in order to further increase the effectiveness, vitality and effectiveness of the promotion of the national idea and spiritual-educational work. Today, the library has 24,500 art books. The library also supplies children's summer camps with art books.
It is worth noting the work of 45 technical staff of the Department of Social Facilities, who have been providing services at the "Metallurg" Palace of Culture.
We would like to take this opportunity to congratulate the employees of culture and art, who have been giving us joy on our good days, with professional holidays on behalf of the entire collective labor team.