+998 71 619 23 33Ma'lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati “Dolzarb bir oylik” safarbarligi doirasida Toshkent viloyati Chinoz tumaniga ham biriktirilgan bo‘lib, mazkur tumanda salmoqli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, kombinat rahbariyatining tuman aholisi bilan tashkil etilgan uchrashuvlardan birida tumandagi 15- hamda 16- sonli umumta'lim maktablarining o‘quvchilari tomonidan kombinat bilan yaqindan tanishish maqsadida sanoat ekskursiyasini o‘tkazish bo‘yicha taklif bildirilgan edi.
Mazkur taklif kombinat rahbariyati tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, joriy yilning 4 aprelь kuni tumandagi 15- va 16-sonli umumta'lim maktablarining 46 nafar o‘quvchi yoshlari va o‘qituvchilari uchun OKMKga sanoat ekskursiyasi tashkil etildi.
Dastlab, chinozliklar yoshlar “Metallurg” MSda bo‘lishib, kombinat muzeyi bilan tanishdilar. Muzeyda kombinatning tashkil topganligidan to hozirgi kundagi faoliyati bo‘yicha yoshlarga to‘liq ma'lumot berildi.
Yoshlarning navbatdagi manzili dunyodagi eng yirik konlardan biri Qalmoqqir koni bo‘ldi. Kondagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni yoshlarda katta taassurot qoldirdi.
OKMKda megaloyiha sifatida e'tirof etilayotgan, bugungi kunda jadal sur'atlarda kon ishlari olib borilayotgan “Yoshlik-1” koni ham chinozlik yoshlarning kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalar bo‘yicha ishlardan xabardor bo‘lishiga imkon yaratdi.
Ayniqsa, megaloyiha doirasida barpo etilayotgan, yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishi, uning yurtimiz iqtisodiyotida tutgan o‘rni haqidagi ma'lumotlar yoshlarning kombinatga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirdi.
Bugungi kunda kombinat va boshqa sanoat korxonalariga yetuk oliy ma'lumotli mutaxassislar yetkazib berayotgan MTTU MISiS Olmaliq filialidagi talabalarga yaratilgan sharoitlar chinozlik maktab o‘quvchilarini hayratlantirdi.
Sanoat ekskursiyasi davomida Chinoz tumani o‘quvchi yoshlari kombinat haqida boy tasavvurga ega bo‘lishdi.

Школьники из Чиназского района посетили АГМК
В рамках инициативы «Ударный месячник» руководство Алмалыкского горно-металлургического комбината закреплено за Чиназским районом Ташкентской области, где последовательно реализуются масштабные мероприятия.
В ходе одной из встреч представителей комбината с жителями района учащиеся общеобразовательных школ №15 и №16 выступили с предложением организовать промышленную экскурсию на комбинат с целью ознакомления с его деятельностью.
Инициатива была поддержана руководством комбината, и 4 апреля текущего года для 46 учащихся и преподавателей этих школ была организована экскурсия на производственные объекты АГМК.
Первым пунктом программы стало посещение Дворца культуры «Металлург», где участники ознакомились с музейной экспозицией комбината. В ходе экскурсии учащимся была представлена подробная информация об истории предприятия и его текущей деятельности.
Следующим этапом стала поездка на одно из крупнейших открытых медно-порфировых месторождений в мире — рудник «Кальмакыр», где технологический процесс добычи произвёл на школьников большое впечатление.
Также молодёжь побывала на смотровой площадке месторождения «Ёшлик I», освоение которого входит в число крупнейших инвестиционных проектов АГМК. Здесь участникам рассказали о реализуемых инициативах и масштабах проводимых работ.
Особый интерес вызвало строительство медной обогатительной фабрики-3, рассчитанной на переработку до 60 миллионов тонн руды в год. Экскурсанты получили информацию о значении данного объекта для экономики страны.
Последний пунктом визита школьников стал Алмалыкский филиал Национального исследовательского технологического университета «МИСиС», где ведётся подготовка квалифицированных кадров для ОКМК и других промышленных предприятий. Они ознакомились с созданными здесь для студентов условиями.
В ходе экскурсии учащиеся Чиназского района получили всестороннее представление о производственной деятельности крупного промышленного предприятия.