+998 71 619 23 33Ma'lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati “Dolzarb bir oylik” safarbarligi doirasida Toshkent viloyati Chinoz tumaniga ham biriktirilgan bo‘lib, mazkur tumanda salmoqli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, kombinat rahbariyatining tuman aholisi bilan tashkil etilgan uchrashuvlardan birida tumandagi 15- hamda 16- sonli umumta'lim maktablarining o‘quvchilari tomonidan kombinat bilan yaqindan tanishish maqsadida sanoat ekskursiyasini o‘tkazish bo‘yicha taklif bildirilgan edi.
Mazkur taklif kombinat rahbariyati tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, joriy yilning 4 aprelь kuni tumandagi 15- va 16-sonli umumta'lim maktablarining 46 nafar o‘quvchi yoshlari va o‘qituvchilari uchun OKMKga sanoat ekskursiyasi tashkil etildi.
Dastlab, chinozliklar yoshlar “Metallurg” MSda bo‘lishib, kombinat muzeyi bilan tanishdilar. Muzeyda kombinatning tashkil topganligidan to hozirgi kundagi faoliyati bo‘yicha yoshlarga to‘liq ma'lumot berildi.
Yoshlarning navbatdagi manzili dunyodagi eng yirik konlardan biri Qalmoqqir koni bo‘ldi. Kondagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni yoshlarda katta taassurot qoldirdi.
OKMKda megaloyiha sifatida e'tirof etilayotgan, bugungi kunda jadal sur'atlarda kon ishlari olib borilayotgan “Yoshlik-1” koni ham chinozlik yoshlarning kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalar bo‘yicha ishlardan xabardor bo‘lishiga imkon yaratdi.
Ayniqsa, megaloyiha doirasida barpo etilayotgan, yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishi, uning yurtimiz iqtisodiyotida tutgan o‘rni haqidagi ma'lumotlar yoshlarning kombinatga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirdi.
Bugungi kunda kombinat va boshqa sanoat korxonalariga yetuk oliy ma'lumotli mutaxassislar yetkazib berayotgan MTTU MISiS Olmaliq filialidagi talabalarga yaratilgan sharoitlar chinozlik maktab o‘quvchilarini hayratlantirdi.
Sanoat ekskursiyasi davomida Chinoz tumani o‘quvchi yoshlari kombinat haqida boy tasavvurga ega bo‘lishdi.

Schoolchildren from Chinaz district visited AMMC
As part of the "Impact Month" initiative, the management of Almalyk mining and metallurgical complex is assigned to the Chinaz district of the Tashkent region, where large-scale events are consistently implemented.
During one of the meetings of the Complex's representatives with residents of the district, the children from general education schools No. 15 and No. 16 proposed organizing an industrial excursion to the enterprise to familiarize themselves with its activities.
The initiative was supported by the management of the Complex, and on 4 April of this year, an excursion to the production facilities of Almalyk Mining and Metallurgical Complex was organized for 46 students and teachers of these schools.
The first item on the program was a visit to the “Metallurg” Palace of Culture, where the participants got acquainted with the museum exposition of the plant. During the excursion, the students were given detailed information about the history of the enterprise and its current activities.
The next stage was a trip to one of the largest open copper-porphyry deposits in the world – the Qalmaqqir mine, where the schoolchildren were greatly impressed by the mining process.
The young people also visited the observation deck of the Yoshlik I deposit, the development of which is one of the largest investment projects of the AMMC. Here, the participants were told about the initiatives being implemented and the scale of the work being carried out.
Of particular interest was the construction of the Copper concentrator plant-3, designed to process up to 60 million tons of ore per year. The excursionists received information about the importance of this facility for the country's economy.
The last point of the schoolchildren's visit was the Almalyk branch of the National research technological university "MISiS", where qualified personnel are trained for AMMC and other industrial enterprises. They got acquainted with the conditions created here for students.
During the excursion, the schoolchildren from the Chinaz district received a comprehensive understanding of the production activities of a large industrial enterprise.