Chiqit saqlash omborining rekonstruksiya ishlari qizg‘in pallada
Chodak kon boshqarmasining Oltin saralash fabrikasiga qarashli 2-sonli chiqit saqlash omborining 5-bosqich rekonstruksiya qilish ishlari qizg‘in pallaga kirdi.
Kapital qurilish boshqarmasi tog‘-kon kapital qurilishi bo‘yicha yetakchi muhandis Ulug‘bek Tashaliyevning ma'lumotiga ko‘ra, mazkur obyektda qurilish-montaj ishlari 2024-yil dekabr oyida boshlangan bo‘lib, qurilish ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirilmoqda.
Kapital qurilish boshqarmasining buyurtmasiga asosan amalga oshirilayotgan rekonstruksiya ishlariga shuningdek, Texnologik transport boshqarmasi va Avtomobil transport boshqarmasidan 10 dona maxsus texnikalar safarbar etilgan.
Trest ish boshqaruvchisi Xislat Abdulhamidovning ma'lum qilishicha, mazkur chiqit saqlash omborida yer ishlari asosida 227,33 ming metr kub mahalliy tuproqdan to‘g‘on devorini ko‘tarish belgilangan. Bugungi kunga kelib 129 ming metr kub to‘g‘on devori ko‘tarilgan. Hozirda to‘g‘onning tayanch qismiga shuningdek, 70 ming metr kub tuproq ko‘tarish ishlari amalga oshirilayapti. Chiqindixonaning 912,75 sathidan 915,75 sathiga mahalliy tuproqdan to‘g‘on hosil qilingan.
Bundan tashqari, chiqindixonadan ishlab chiqarishda to‘xtovsiz foydalanish barobarida qurilish-montaj ishlari ham parallel ravishda olib borilmoqda. Xususan, diametri 219 mm bo‘lgan temir quvurlarni demontaj va montaj qilish ishlari amalga oshirilayapti. Shu kungacha 912,75 sathdagi 2078 pogonometr diametri 219 mm temir quvurlar demontaj qilinib, diametri 219 mm bo‘lgan 2000 pogonmetr temir quvurlar 915,75 sathga montaj qilindi.
Hozirgi kunga qadar loyihaga asosan yer ishlari 59%ga bajarildi.
Ma'lumot uchun: Mazkur to‘g‘onnning umumiy maydoni 50 gektar bo‘lib, foydali yuzasi 28 gektarni tashkil etadi. Sutkasiga ushbu chiqindi to‘plash omboriga 2400 tonna texnogen chiqindilar to‘kiladi. Rekonstruksiya ishlariga jami bo‘lib 19,9 milliard so‘m mablag‘ sarflanishini belgilangan. Ushbu chiqindixonaning kengayishi ko‘proq texnogen chiqindilarni saqlash imkonini beradi.

Reconstruction of the tailings storage facility is in full swing
In the division of the gold recovery plant of the Chadak mining administration of AMMC, work is actively continuing on the reconstruction of Tailings storage facility No. 2 as part of the fifth stage of a large-scale project.
According to the information of the leading engineer for mining and capital construction of the capital construction department Ulugbek Tashaliyev, construction and installation began in December 2024. The contractor is the “Olmalikmetallurgqurilish” trust.
The implementation of the project, the customer of which is the UKS, also involves 10 units of specialized equipment from the technological and automobile transport departments.
According to the head of the trust section Khislat Abdukhamidov, as part of the reconstruction, it is planned to build a dam from 227.33 thousand cubic meters of local soil. To date, 129 thousand cubic meters of earthworks have been completed, and the strengthening of the load-bearing part of the dam is underway: an additional 70 thousand cubic meters of soil have been laid. The embankment level has been raised from 912.75 to 915.75 meters.
Construction and installation work continues in parallel with the operation of the facility: dismantling and replacing metal pipes with a diameter of 219 mm. At the moment, 2,078 linear meters of pipes have been dismantled, and 2,000 linear meters of new pipes have already been installed at the updated height.
As of today, the total volume of excavation work is 59% complete.
For reference: the total area of ​​the dam is 50 hectares, of which 28 hectares are useful. The tailings storage facility is designed to receive up to 2,400 tons of man-made waste per day. The total budget of the project is 19.9 billion UZS. The expansion of the facility will ensure stable storage of a larger volume of waste, which is critical for the stable operation of the enterprise.