01 Iyul 2025, 14:44 1487
Joriy yilning 23-iyun kuni Chodak kon boshqarmasida Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Sh. Jo‘rayev raisligida navbatdagi profilaktik tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Olmaliq kon texnika inspeksiyasi mutaxassislari, Chodak kon boshqarmasi rahbariyati va bosh mutaxassislari, kasaba uyushma qo‘mitasi raisi, Pirmirob va Guzaksoy shaxtasi, Oltin saralash fabrikasi muhandis-texnik xodimlari, mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillar ishtirok etishdi.
Mazkur yig‘ilishda joriy yilning 20-iyun kuni Chodak kon boshqarmasi Guzaksoy shaxtasida bodir bo‘lgan oqibati guruhiy baxtsiz hodisa tafsilotlari va dastlabki sabablari muhokama etildi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda baxtsiz hodisaning sabablari tahlil etildi. Mas'ullar tomonidan har bir muhandis-texnik xodim o‘z ishini vijdonan bajarishi, baxtsiz hodisalarni oldini olishga qaratilgan barcha chora-tadbirlarni ko‘rishi, ishchi-xodimlarga o‘z kasblari bo‘yicha qiladigan ishlari haqida to‘g‘ri tushuncha va yo‘nalishlar berishi, har qanday ishlarni xavfsizlik qoidalariga rioya qilgan holda bajarilishi kerak ekanligi aytib o‘tildi.
Kun tartibidagi masalalar atroflicha muhokama qilinib, baxtsiz hodisalarni oldini olish, kon lahmlari kesishmalari holati, kesishmalarga mustahkamlagichlar o‘rnatish bo‘yicha tuzilgan chora-tadbirlarning ijrosi ta'minlash bo‘yicha mas'ullarga vazifalar berildi.
Shuningdek, mutasaddilarga kon lahmlari kesishmasini mustahkamlash bo‘yicha mustahkamlash pasportlarini ishlab chiqilishi va tegishli ishlarni tashkillashtirish loyihalarida ko‘rsatilishi va geologlar tomonidan taqdim etilgan kon jinsining tasnifiga alohida e'tibor qaratilishi bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bundan tashqari, konning har bir rahbariga mustahkamlash bo‘yicha zaruriy choralar ko‘rilishi mehnat muhofazasi sohasidagi ishlarni yanada takomillashtirish, tizimlashtirish bo‘yicha vazifalar yuklatildi.

+998 71 619 23 3323 июня текущего года в Чадакском рудоуправлении АГМК состоялось очередное профилактическое мероприятие под председательством начальника отдела охраны труда и промышленной безопасности Центрального аппарата Ш. Жураева.
В мероприятии приняли участие специалисты Алмалыкской горнотехнической инспекции, руководство и ведущие специалисты, председатель профсоюзного комитета Чадакского рудоуправления, инженерно-технические работники шахт «Пирмираб» и «Гузаксай», а также представители по охране труда.
На встрече были рассмотрены обстоятельства и предварительные причины группового несчастного случая, произошедшего 20 июня текущего года в шахте «Гузаксай» рудоуправления.
Заседание прошло в критическом ключе: был проведён анализ причин несчастного случая. Ответственные лица подчеркнули, что каждый инженерно-технический работник должен добросовестно исполнять свои обязанности, предпринимать все необходимые меры по предотвращению несчастных случаев, предоставлять работникам чёткие инструкции и разъяснения относительно их профессиональных обязанностей, а также строго соблюдать требования техники безопасности при выполнении любых работ.
Вопросы, включённые в повестку дня, были всесторонне обсуждены. Ответственным лицам даны поручения по выполнению мероприятий, направленных на предотвращение несчастных случаев, улучшение состояния выработок шахты и установку креплений в соответствии с разработанными мерами.
Также было поручено разработать паспорта креплений для выработок шахты и отразить их в соответствующих производственных проектах, при этом было отмечено, что необходимо уделить особое внимание классификации горных пород, представленной геологами.
Кроме того, каждому руководителю шахты были даны конкретные задания по принятию необходимых мер укрепления, усовершенствованию и систематизации работ в области охраны труда.