01 Iyul 2025, 14:44 1487
Joriy yilning 23-iyun kuni Chodak kon boshqarmasida Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Sh. Jo‘rayev raisligida navbatdagi profilaktik tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Olmaliq kon texnika inspeksiyasi mutaxassislari, Chodak kon boshqarmasi rahbariyati va bosh mutaxassislari, kasaba uyushma qo‘mitasi raisi, Pirmirob va Guzaksoy shaxtasi, Oltin saralash fabrikasi muhandis-texnik xodimlari, mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillar ishtirok etishdi.
Mazkur yig‘ilishda joriy yilning 20-iyun kuni Chodak kon boshqarmasi Guzaksoy shaxtasida bodir bo‘lgan oqibati guruhiy baxtsiz hodisa tafsilotlari va dastlabki sabablari muhokama etildi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda baxtsiz hodisaning sabablari tahlil etildi. Mas'ullar tomonidan har bir muhandis-texnik xodim o‘z ishini vijdonan bajarishi, baxtsiz hodisalarni oldini olishga qaratilgan barcha chora-tadbirlarni ko‘rishi, ishchi-xodimlarga o‘z kasblari bo‘yicha qiladigan ishlari haqida to‘g‘ri tushuncha va yo‘nalishlar berishi, har qanday ishlarni xavfsizlik qoidalariga rioya qilgan holda bajarilishi kerak ekanligi aytib o‘tildi.
Kun tartibidagi masalalar atroflicha muhokama qilinib, baxtsiz hodisalarni oldini olish, kon lahmlari kesishmalari holati, kesishmalarga mustahkamlagichlar o‘rnatish bo‘yicha tuzilgan chora-tadbirlarning ijrosi ta'minlash bo‘yicha mas'ullarga vazifalar berildi.
Shuningdek, mutasaddilarga kon lahmlari kesishmasini mustahkamlash bo‘yicha mustahkamlash pasportlarini ishlab chiqilishi va tegishli ishlarni tashkillashtirish loyihalarida ko‘rsatilishi va geologlar tomonidan taqdim etilgan kon jinsining tasnifiga alohida e'tibor qaratilishi bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bundan tashqari, konning har bir rahbariga mustahkamlash bo‘yicha zaruriy choralar ko‘rilishi mehnat muhofazasi sohasidagi ishlarni yanada takomillashtirish, tizimlashtirish bo‘yicha vazifalar yuklatildi.

Preventive Activity at the Chadak Mine Administration
On 23 June this year, another preventive event was held at the Chadak Mine Administration of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex under the chairmanship of the Head of the Occupational Safety Department of the Central Office S. Juraev.
The event was attended by specialists from the Almalyk Mining Technical Inspection, management and leading specialists, the chairman of the trade union committee of the Chadak Mine Administration, engineering and technical workers of the Pirmirab and Guzaksay mines, as well as labor protection representatives.
The meeting considered the circumstances and preliminary causes of the group accident that occurred on June 20 of this year in the “Guzaksay” mine of the Mine Administration.
The meeting was held in a critical manner: an analysis of the causes of the accident was carried out. The responsible persons emphasized that each engineering and technical worker must conscientiously fulfill their duties, take all necessary measures to prevent accidents, provide workers with clear instructions and explanations regarding their professional duties, and strictly comply with safety requirements when performing any work.
The issues included in the agenda were discussed in detail. The responsible persons were given instructions to implement measures aimed at preventing accidents, improving the condition of the mine workings and installing supports in accordance with the developed measures.
It was also instructed to develop support passports for the mine workings and reflect them in the relevant production projects, while it was noted that special attention must be paid to the classification of rocks presented by geologists.
In addition, each mine manager was given specific tasks to take the necessary measures to strengthen, improve and systematize work in the field of labor protection.