“Chotqol” madaniyat markazi Parkentliklarga sovg‘a
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi hukumatining topshirig‘i bilan "Olmaliq KMK" AJ homiylik mablag‘lari hisobidan joriy yilning aprel oyida Parkent tumani, Qiziltog‘ shaharchasi, "Fayzobod" mahallasida joylashgan "Chotqol" madaniyat markazi binosini mukammal ta'mirlash ishlari boshlangan edi.
Qisqa muddatda ushbu bino zamonaviy qiyofaga keltirilib, joriy yilning 23-sentyabr kuni madaniyat markazi binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov, Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev, OKMK boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov, O‘zbekiston xalq artisti Yodgor Sa'diyev va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan mas'ullar yurtimizda olib borilayotgan islohotlar zamirida inson manfaatlari mujassam ekanligini, ushbu madaniyat markazi ham hudud aholisiga xizmat qilishini ta'kidlashdi.
Tadbir davomida markaz qurilish ishlarida faol bo‘lgan bir guruh quruvchi va mutasaddilar qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Tadbirda ramziy lenta qirqilib, ramziy kalit madaniyat markazi rahbariga topshirildi va maskan rasman foydalanishga topshirildi.
Quruvchilar tomonidan binoning hovlisiga ajoyib favvora o‘rnatilgan.
Obyektning tom qismidagi shiferlar profnastilga almashtirilgan. Fasad qismi va xonalar suvoqdan chiqarilib, pardoz ishlari amalga oshirilgan. Eski turdagi oynalar o‘rniga plastik romli oynalar o‘rnatilib, isitish tizimi ham to‘liq yangilangan. Binoning tungi yoritish tizimi iqtisodiy tejamkor chiroqlar bilan jihozlandi.
Madaniyat saroyida 1 ta katta tomoshalar zali bo‘lib, u 350 o‘ringa mo‘ljallangan. Shuningdek, 4000 dona badiiy adabiyotlarga ega zamonaviy kutubxona, badiiy to‘garaklar uchun xonalar mavjud.
Madaniyat maskani musiqa asboblari, musiqiy markazlar hamda ko‘chma sahnalar bilan ham ta'minlandi.
Ikkinchi qavat esa Hi-Tech usulida bezatildi.
Mazkur binoning ta'mirlash ishlari va jihozlashga jami bo‘lib 12 mlrd so‘mlik mablag‘ sarflandi.
Tadbir ishtirokchilariga viloyat madaniyat sohasi vakillari va “Metallurg”madaniyat saroyi ijodkorlari hamda san'atkorlar tomonidan tayyorlangan konsert dasturi manzur bo‘ldi.
Endilikda 1000 nafarga yaqin o‘g‘il-qizlar 10 ta turli xil to‘garaklarda shug‘ullanish imkoniga ega bo‘lishdi.
Bir so‘z bilan aytganda, “Chotqol” madaniyat saroyi Parkentliklarga kombinatning o‘ziga xos sovg‘asi bo‘ldi.

Gift to residents of Parkent district
On behalf of the Government of the Republic of Uzbekistan, in April of this year, at the expense of sponsorship funds from Almalyk MMC JSC, the reconstruction of the Chatkal Cultural Center, located in the Faiziobod mahalla in the village of Kiziltog, Parkent district, began.
The reconstruction, which was carried out by TOMK, was completed in six months, and on September 23, the grand opening of the updated Chatkal Central Cultural took place, which was attended by the Minister of Culture of Uzbekistan Ozodbek Nazarbekov, the mayor of the Tashkent region Zoir Mirzaev, the chairman of the board of Almalyk MMC JSC, Senator Oliy Majlis of the Republic Abdulla Khursanov, People's Artist of Uzbekistan Yodgor Sadiev and representatives of the public. In their speeches, they emphasized that the reforms being carried out in our country are aimed, among other things, at developing the creative potential of young people and this center will contribute to this.
During the event, a group of builders and employees who took an active part in the reconstruction of the center were rewarded with valuable gifts.
Then the symbolic ribbon was cut, the director of the Chatkal Central Cultural was presented with a symbolic key and the facility was officially put into operation.
An excursion was held for everyone. A fountain was built in the courtyard of the Central Committee, which was not there before. During the reconstruction, the slate roof of the building was replaced with corrugated sheets, the facade, premises, heating system were updated, modern double-glazed windows were installed, energy-saving equipment was installed, a mobile stage was equipped... The builders decorated the second floor in the hi-tech style.
The Chatkal Central Cultural has an auditorium with 350 seats, premises for amateur art groups, and a library, the fund of which includes 4,000 copies of works of fiction. Musical instruments and equipment were purchased for the opening.
In total, 12 billion soums were spent on repairs and equipment of the Chatkal Central Cultural.
Thus, about 1000 boys and girls of the village of Kiziltog had the opportunity to develop their talents in 10 different clubs.
Representatives of the region’s culture and amateur artists from the Metallurg Palace of Culture prepared a concert program for the participants of the event.