“Chotqol” madaniyat markazi Parkentliklarga sovg‘a
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi hukumatining topshirig‘i bilan "Olmaliq KMK" AJ homiylik mablag‘lari hisobidan joriy yilning aprel oyida Parkent tumani, Qiziltog‘ shaharchasi, "Fayzobod" mahallasida joylashgan "Chotqol" madaniyat markazi binosini mukammal ta'mirlash ishlari boshlangan edi.
Qisqa muddatda ushbu bino zamonaviy qiyofaga keltirilib, joriy yilning 23-sentyabr kuni madaniyat markazi binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov, Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev, OKMK boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov, O‘zbekiston xalq artisti Yodgor Sa'diyev va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan mas'ullar yurtimizda olib borilayotgan islohotlar zamirida inson manfaatlari mujassam ekanligini, ushbu madaniyat markazi ham hudud aholisiga xizmat qilishini ta'kidlashdi.
Tadbir davomida markaz qurilish ishlarida faol bo‘lgan bir guruh quruvchi va mutasaddilar qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Tadbirda ramziy lenta qirqilib, ramziy kalit madaniyat markazi rahbariga topshirildi va maskan rasman foydalanishga topshirildi.
Quruvchilar tomonidan binoning hovlisiga ajoyib favvora o‘rnatilgan.
Obyektning tom qismidagi shiferlar profnastilga almashtirilgan. Fasad qismi va xonalar suvoqdan chiqarilib, pardoz ishlari amalga oshirilgan. Eski turdagi oynalar o‘rniga plastik romli oynalar o‘rnatilib, isitish tizimi ham to‘liq yangilangan. Binoning tungi yoritish tizimi iqtisodiy tejamkor chiroqlar bilan jihozlandi.
Madaniyat saroyida 1 ta katta tomoshalar zali bo‘lib, u 350 o‘ringa mo‘ljallangan. Shuningdek, 4000 dona badiiy adabiyotlarga ega zamonaviy kutubxona, badiiy to‘garaklar uchun xonalar mavjud.
Madaniyat maskani musiqa asboblari, musiqiy markazlar hamda ko‘chma sahnalar bilan ham ta'minlandi.
Ikkinchi qavat esa Hi-Tech usulida bezatildi.
Mazkur binoning ta'mirlash ishlari va jihozlashga jami bo‘lib 12 mlrd so‘mlik mablag‘ sarflandi.
Tadbir ishtirokchilariga viloyat madaniyat sohasi vakillari va “Metallurg”madaniyat saroyi ijodkorlari hamda san'atkorlar tomonidan tayyorlangan konsert dasturi manzur bo‘ldi.
Endilikda 1000 nafarga yaqin o‘g‘il-qizlar 10 ta turli xil to‘garaklarda shug‘ullanish imkoniga ega bo‘lishdi.
Bir so‘z bilan aytganda, “Chotqol” madaniyat saroyi Parkentliklarga kombinatning o‘ziga xos sovg‘asi bo‘ldi.

+998 71 619 23 33По поручению правительства Республики Узбекистан в апреле этого года за счет спонсорских средств АО «Алмалыкский ГМК» была начата реконструкция Центра культуры «Чаткал», расположенного в махалле «Файзиобод» поселка Кизилтог Паркентского района.
Реконструкция, которая проводилась силами ТОМК, была завершена за полгода, и 23 сентября состоялось торжественное открытие обновленного ЦК «Чаткал», в котором приняли участие министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков, хаким Ташкентской области Зоир Мирзаев, председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Олий Мажлиса республики Абдулла Хурсанов, народный артист Узбекистана Ёдгор Саъдиев и представители общественности. В своих выступлениях они подчеркнули, что проводимые в нашей стране реформы направлены, в том числе, и на развитие творческого потенциала молодежи и данный центр будет этому способствовать.
В ходе мероприятия группа строителей и служащих, принимавших активное участие в реконструкции центра, была поощрена ценными подарками.
Затем была перерезана символическая ленточка, директору ЦК «Чаткал» вручен символический ключ и объект был официально сдан в эксплуатацию.
Для всех желающих была проведена экскурсия. Во дворе ЦК построен фонтан, которого ранее здесь не было. В ходе реконструкции шиферная кровля здания была заменена на профнастил, фасад, помещения, система отопления обновлены, установлены современные стеклопакеты, энергосберегающее оборудование, оборудована передвижная сцена… Второй этаж строители оформили в стиле hi tech.
ЦК «Чаткал» располагает зрительным залом на 350 мест, помещениями для кружков художественной самодеятельности, библиотекой, фонд которой насчитывает 4000 экземпляров произведений художественной литературы. К открытию были приобретены музыкальные инструменты и аппаратура.
Всего на ремонт и оснащение ЦК «Чаткал» было израсходовано 12 миллиардов сумов.
Таким образом, около 1000 юношей и девушек поселка Кизилтог получили возможность развивать свои таланты в 10 различных кружках.
Для участников мероприятия представителями культуры региона и самодеятельными артистами ДК «Металлург» была подготовлена концертная программа.