+998 71 619 23 33Bilamizki, tajriba va malaka almashinuvi va jarayonlarga sinalgan amaliyotning bevosita tadbiq etilishi natijadorlikni va samaradorlikni ta'minlaydi. Shu boisdan, yurtimizda halqaro hamkorlik aloqalari hamisha qo‘llab-quvvatlab kelingan. Ko‘plab mamlakatlar bilan hamkorliklarni amalga oshirib kelayotgan korxona quvvatlarining yildan yilga o‘sib borishi esa rivojlangan mamlakatlarning tajribasiga bo‘lgan ehtiyojni oshiradi. OKMKda esa bu borada doimo izlanishlar bardavom. Shu maqsadda 29 iyun kuni Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi hamda uning O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakillari OKMKga tashrif buyurdi. Shu o‘rinda JICA o‘zi qanday tashkilot degan savolga to‘xtalib o‘tish lozim bo‘ladi. Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi ( JICA nomi bilan tanilgan) ma'muriy agentlik hisoblanib 2003 yil 1 oktyabrda tashkil topgan.
JICA Yaponiyada har yili 8000 ga yaqin xorijiy davlat tadqiqotchilari muhandislari, o‘qituvchilari va jamoat yetakchilarini o‘qitish va malakasini oshirishda, shu bilan birga ularga ko‘maklashuvchi xalqaro markazlarni takomillashtirishda amaliy yordam berib keladi.
Bevosita hamkorlik uchrashuviga to‘xtalib o‘tadigan bo‘lsak, tadbir avvalida kombinat va JICA tashkiloti mutaxassislari Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlari faoliyati bilan tanishishdi. OKMKning eng asosiy mis-porfirli rudalari konida olib boriladigan jarayonlar, uning quvvati va istiqbollari haqida texnik bo‘limi boshlig‘i Abduqahhor Saynazarov tomonidan mehmonlarga batafsil ma'umotlar berildi. Shuningdek, o‘quv markazi rahbari Doniyor Karimov tomonidan markaz vakillari va mutaxassis hodimlar tomonidan xorijlik mehmonlarni qiziqtirgan savollarga yetarli javoblar berib o‘tildi.
Tashrif davomida Akita Universiteti professori, Xokkaydo va Osaka universitetlari lektori, kon-qidiruv ishlari bo‘yicha ekspert, doktor Yoshitaka Xosoi boshchiligidagi mehmonlao “Konchilik va metallurgiya sanoati” yo‘nalishida xalqaro tajribaga tayangan taqdimotlarni namoyish etishdi. Uchrashuvda doktor Yositaka Xosoi tomonidan tog‘-kon sohasida rivojlanayotgan mamlakatlar biland aloqalarning yo‘lga qo‘yilishi har ikki tomon uchun ham manfaatli va samarador bo‘lishi ekanligi ta'kidlandi. Suhbat davomida kadrlar malakasini oshirish masalasi ham muhokama qilindi.

+998 71 619 23 33Алмалыкский горно-металлургический комбинат расширяет грани сотрудничества с зарубежными партнерами в различных направлениях. В том числе в сфере подготовки высококвалифицированных кадров.
На днях на АГМК побывала делегация из Японии, эксперты в области геологии и минеральных ресурсов агентства международного сотрудничества Japan International Cooperation Agency.
Основной целью встречи стало обсуждение возможности реализации совместных проектов в горнодобывающей отрасли, а также участие представителей Республики Узбекистан в грантовой программе Джайка, предусматривающей подготовку и переподготовку кадров в данной отрасли.
С делегацией из Японии побеседовали представители Технического отдела и учебного центра АО «Алмалыкский ГМК».
В ходе встречи эксперт по горно-разведовательным работам, профессор Университета Акита, лектор университетов Хоккайдо и Осака, доктор Ёситака Хосои рассказал о деятельности агентства Джайка, основанного в 2003 году, который имеет 15 внутренних и 96 зарубежных филиалов.
Рассказ продолжили видеопрезентации агентства «Джайка» и АО «Алмалыкский ГМК» по направлению «Горно-металлургическая промышленность.
На вопросы гостей ответили начальник технического отдела комбината Абдукаххар Сайназаров, руководитель учебного центра Дониёр Каримов и другие профильные специалисты.
В ходе диалога были обсуждены вопросы плодотворного сотрудничества.
В этот же день гости ознакомились с деятельностью одного из крупнейших в регионе карьеров «Кальмакыр» и с ходом реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения Ёшлик I», побывав на смотровых площадках рудников, где ведущие специалисты подразделений комбината дали исчерпывающую информацию.