+998 71 619 23 33“Olmaliq KMK” AJning “Toshqinlar, sel oqimlari, qor koʻchkisi va yer koʻchki hodisalari bilan bogʻliq favqulodda vaziyatlarning oldini olish, ularning oqibatlarini bartaraf etish, shuningdek, kombinat hududlarida tabiiy, texnogen va ekologik xususiyatli favqulodda vaziyatlar va favqulodda hodisalardan muhofaza qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi buyrug‘i talablari ijrosini ta’minlash maqsadida, kombinat tarkibiy bo‘linmalari va hududlarida 2024-yil 1-yanvardan 2025-yil 1-yanvargacha bo‘lgan davrda suv toshqini, sel oqimlari, yer koʻchkisi va qor koʻchkisi hodisalari bilan bogʻliq favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularning oqibatlarini bartaraf etish yuzasidan bir qator ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, tarkibiy bo‘linmalarga biriktirilgan va ular hududidan oqib o‘tuvchi daryolar, kanallar qirg‘oqlarni, to‘g‘onlarni mustahkamlash uchun 18 292 m³ toshlar, shag‘allar yotqizildi.
Tarkibiy bo‘linmalarga biriktirilgan suv toshqini xavfli hududlarida 69 553 m³ yirik tosh bo‘laklari zahiralari tashkil etildi.
Tarkibiy bo‘linmalarga biriktirilgan va ular hududidan oqib o‘tuvchi soylar, daryolar, kanallar, irrigatsiya ariqlari 14 493 m masofada loy, qum, shag‘allardan tozalash ishlari hamda 2580 m masofada chuqurlashtirish ishlari amalga oshirildi.
Tarkibiy bo‘linmalarda mavjud suv quvurlari, suv olish va kollektorlar 2594 m³ hajmda loy va qumdan tozalandi.
Tarkibiy bo‘linmalarga biriktirilgan ko‘priklarni mustahkamlash uchun 1798 m³ hajmda ballast yotqizildi.
3626 m³ tosh boʻlaklarini yuklash, tushirish, tashish va tozalash ishlari amalga oshirildi.
Ushbu tadbirlarni amalga oshirish uchun 472 nafar ishchi-xodimlar hamda 102 dona maxsus texnikalar va turli asbob-uskunalar jalb qilindi.
O‘tgan 2024-yil davomida toshqinlar, sel oqimlari, qor koʻchkisi va yer koʻchki hodisalari bilan bogʻliq favqulodda vaziyatlar ro‘y bermadi.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining “Toshqinlar, sel oqimlari, qor koʻchish va yer koʻchki hodisalari bilan bogʻliq favqulodda vaziyatlarning oldini olish, ularning oqibatlarini bartaraf etish, shuningdek, “Olmaliq KMK” AJ korxonalarida tabiiy va texnogen xususiyatli favqulodda vaziyatlar va favqulodda hodisalardan muhofaza qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi buyrug‘i hamda favqulodda hodisalardan muhofaza qilish boʻyicha asosiy tadbirlar REJASI ishlab chiqildi.
Kombinat tarkibiy bo‘linmalari hamda ularning hududlarida toshqinlar, sel oqimlari, qor koʻchkisi va yer koʻchki hodisalari bilan bogʻliq tabiiy va texnogen favqulodda vaziyatlarning oldini olish, ularning oqibatlarini bartaraf etish ushbu tadbirlar rejasining asosiy maqsadi hisoblanadi.
Rejaning asosiy vazifalari bahor-yozgi suv toshqinlari mavsumida suv oʻzanlarining avariyasiz oʻtkazish quvvatlarini ta’minlash maqsadida kechiktirib boʻlmaydigan muhofaza, himoya tadbirlari va avariya-tiklash ishlari bajarib borilishini ta’minlash sanaladi.
Shuningdek, daryolar, gidroinshoatlar va soylar qirgʻoqlarida noruda qurilish materiallari, karyerlari sanktsiyalanmagan ravishda qurilishi va qazib borilishi, boshqa xoʻjalik faoliyati yoʻlga qoʻyilishi tufayli daryo, kanal va soylarning oʻtkazish qobiliyatlari kamayishiga olib keladigan holatlarga yoʻl qoʻymaslik rejadan o`rin olgan.
Toʻxtovsiz yogʻingarchiliklar davrida kombinatga biriktirilgan daryo va soylarda sath oʻlchovlarini amalga oshirib borish, kombinatning marksheyderlik va geologiya xizmatlari bilan hamkorlikda xavfli geologik faollashgan zonalardagi geologik jarayonlarning uzluksiz monitoringini olib borish k`ozda tutligan.
Chiqindilarni toʻplash ombori himoya parametrlari va suvlarni oʻtkazish tizimlari bort(cheka)lari, oʻtkaziladigan suvlar, suv havzalari, quduqlar sathi, oʻzi tabiiy oquvchi suv yoʻllari, koʻpriklar, temir yoʻllar va avtomobil yoʻllari peregonlari, koʻchki koʻchishi, sel kelishiga xavfli uchastkalar, tozalash toʻplab borish inshoatlari, havo LEP liniyalari, ehtimolli suv toshqinlari yuz beradigan zonalardagi gidroinshoatlar doimiy ravishda kuzatib borilishini ta’minlash ham rejada belgilangan.
Tarkibiy bo‘linmalarning favqulodda vaziyatlar sharoitlarida harakatlanishga doimiy hozirligini ta’minlash, favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish, xodimlar salomatligi va hayotini, moddiy boyliklarni himoya qilish, shuningdek favqulodda vaziyatlarda uning oqibatlarini bartaraf etish va talofatlar hajmini kamaytirish choralarini ko‘rish rejalashtirilgan.
Xabardor qilishning lokal tizimlarini yaratish va doimiy shay holatda saqlab borish hamda favqulodda vaziyat xavfi yoki yuz berishida oʻz vaqtida xabarlar berilishini amalga oshirish ko`zda tutilgan.
Favqulodda vaziyat yuz berish ehtimollarini hisobga olgan holda moddiy va moliyaviy manbalar zahiralarini belgilangan tartibda yaratib borish, doimiy ravishda ehtimolli favqulodda vaziyatlarda evakuatsiya va profilaktik tadbirlari mashg‘ulotlarini olib borish rejada belgilangan.
Ushbu vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi kombinatning barqaror faoliyat yuritishini ta’minlaydi.

+998 71 619 23 33In pursuance of the requirements of the order of the Chairman of the Board of JSC “Almalyk MMC” on the prevention of emergency situations related to floods, mudflows, avalanches and landslides, as well as on the elimination of their consequences and the protection of the plant from natural, man-made and environmental threats, a number of measures were taken in its structural divisions and in assigned territories from 1 January 2024 to January 2025.
As part of these works, the banks of rivers and canals passing through the territories of the divisions were strengthened: for this, 18,292 cubic meters of stones and gravel were laid, and a reserve of 69,553 cubic meters of large stone debris was created in areas of possible floods.
To improve the throughput capacity of water bodies, river beds, canals and irrigation ditches were cleaned of silt, sand and gravel on a section of 14,493 m, and they were deepened on a section of 2,580 m.
Additionally, water pipes, water intakes and collectors were cleaned, from which 2,594 cubic meters of silt and sand were removed. 1,798 cubic meters of ballast were used to strengthen bridges.
To implement these measures, 472 workers were involved and 102 units of special machinery and equipment were used.
In 2024, no emergency situations related to floods, mudflows, avalanches and landslides were recorded on the territory of the plant.
In accordance with the order of the Chairman of the Board of JSC “Almalyk MMC”, the action plan was developed to prevent and eliminate the consequences of emergency situations. Its main goal is to minimize the risks of natural and man-made disasters on the territory of the plant. The key objectives of the plan include the implementation of emergency recovery and protective work necessary to ensure the safe passage of flood waters in the spring and summer.
Additionally, it provides for control over unacceptable types of economic activity, such as illegal extraction of non-metallic building materials and unauthorized construction in river beds and on hydraulic structures, since this can reduce the capacity of water bodies.
During the periods of intense precipitation, regular measurement of the water level in the rivers and streams assigned to AMMC is provided, as well as continuous monitoring of geological processes in high-risk areas jointly with the mine surveying and geological services of the plant.
The program of actions provides for continuous monitoring of the state of protective parameters of tailings storage facilities, sides (edges) of the drainage system, water levels in reservoirs and wells, natural watercourses, bridges, railways and roads, as well as potentially dangerous areas subject to landslides and mudflows. In addition, monitoring of treatment facilities, power lines and hydraulic structures located in areas of possible flooding is provided.
To ensure prompt response in case of emergency, constant readiness of structural divisions to carry out emergency rescue operations, protect workers and material assets, and minimize possible damage is provided.
It is also planned to create and maintain local warning systems in order to promptly warn of the risk or fact of an emergency.
In order to increase resilience to possible emergencies, it is planned to form reserves of material and financial resources, as well as conduct regular evacuation drills and preventive measures.