19 Sentyabr 2025, 12:44 1808
Bugungi kunda ilm-fan va texnologiyalar jadal sur’atlarda rivojlanib, hayotimizning barcha jabhalariga chuqur kirib bormoqda. Ayniqsa, konchilik sanoatida raqamli yechimlar ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, aniq o‘lchovlarni ta’minlash hamda xavfsizlik darajasini oshirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilyapti.
OKMK marksheyderlari ham ushbu jarayonlardan chetda qolmay, faoliyatida zamonaviy texnologiyalarni keng qo‘llashni boshladilar. Xususan, Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlarida endilikda sanoat dronlari yordamida relyefni tezkor va yuqori aniqlikda o‘lchash, 3D modellar yaratish, burg‘ilash rejasini tuzish va ishlab chiqarish jarayoniga tatbiq etish ishlari amalga oshirilmoqda.
Ma’lumot o‘rnida: LiDAR skaneri bilan jihozlangan uchuvchisiz boshqariladigan apparatlar soniyasiga millionlab impuls yuborib, o‘simliklar orasidan ham yer sathining aniq tasvirini olish imkonini beradi. Natijada relyefning batafsil raqamli modeli, hajm hisoblari va geodezik konturlar aniqlanadi. An’anaviy usullar bilan taqqoslaganda bu jarayon tezroq, xavfsizroq va ishonchliroq hisoblanadi.
Parvoz davomida tasvirga olingan ma’lumotlar Datamine dasturiy ta’minotiga yuklanadi. Bu yerda mutaxassislar nuqtalar bulutini qayta ishlaydi, tarmoq hosil qiladi, konning yangilangan 3D shaklini tuzadi hamda bloklarning geometriyasini aniqlashtiradi. Ochiq kon ishlari uchun Studio OP dasturi yordamida loyihalash va tezkor rejalashtirish vazifalari amalga oshiriladi. Bundan tashqari, DataBlast moduli burg‘ilash-portlatish jarayonlariga tayyorgarlik ko‘rishda keng qo’llanilmoqda.
Dronlardan samarali foydalanish uchun OKMK ijro apparati va tarkibiy bo‘linmalarining marksheyderlik xizmatida faoliyat yurituvchi yigirmaga yaqin mutaxassislar maxsus o‘quv markazida malaka oshirish kurslarini tamomlashdi. Sertifikatga ega bo‘lgan xodimlar bugun ishlab chiqarish jarayonlarida zamonaviy texnologiyalardan unumli foydalanib, marksheyderlik ishlarini yuqori aniqlik va tezkorlik bilan olib borishyapti.

Дроны в помощь маркшейдерам
Наука и технологии сегодня стремительно развиваются и уже прочно вошли во все сферы жизни. Горнодобывающая промышленность — не исключение: цифровые решения здесь помогают повышать производительность, обеспечивать точность измерений и, что особенно важно, уровень безопасности.
Маркшейдеры Алмалыкского горно-металлургического комбината активно внедряют новые технологии в свою деятельность. Так, на рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I» начали применять промышленные дроны. С их помощью можно в кратчайшие сроки и с высокой точностью измерять рельеф, создавать трёхмерные модели, составлять планы бурения и внедрять их непосредственно в производственные процессы.
Как это работает: дроны, оснащённые LiDAR-сканером, посылают миллионы импульсов в секунду и позволяют получать изображение поверхности земли даже через густую растительность. В результате специалисты получают подробную цифровую модель рельефа, точные объёмные расчёты и геодезические контуры. По сравнению с традиционными методами такой подход значительно быстрее, безопаснее и надёжнее.
Все данные, собранные во время полётов, загружаются в программное обеспечение «Datamine», где формируется облако точек, строится сетка, обновляется 3D-модель карьера и уточняется геометрия блоков. Для проектирования и оперативного планирования открытых горных работ используется «Studio OP», а модуль «DataBlast» позволяет эффективно готовиться к буровзрывным процессам.
Чтобы использовать дроны максимально эффективно, около двадцати специалистов маркшейдерской службы исполнительного аппарата и подразделений АГМК прошли курсы повышения квалификации в специализированном учебном центре. Получив сертификаты, они уже сегодня внедряют современные технологии в практику, обеспечивая высокую точность и оперативность маркшейдерских работ.
Итог очевиден: применение дронов в горнодобывающей отрасли открывает новые возможности. Технологии позволяют маркшейдерам собирать обширные данные в короткие сроки, организовывать производство более эффективно и, главное, работать в условиях повышенной безопасности.