Dual ta'lim bo‘yicha har tomonlama foydali uchrashuv
Kuni kecha OKMK xodimlar bilan ishlash bo‘yicha xizmat, O‘quv markazi, muhandislik maktabi, Olmaliq kon-metallurgiya kolleji, Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali mas'ullari hamda Germaniyaning “German industry and Commerce” kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“Dual ta'lim dasturini amalga oshirish – tajriba, muammolar, istiqbollar” mavzusida o‘tkazilgan uchrashuvda loyihaning muhokama jarayonida “German industry and Commerce” kompaniyasi vakillariga kombinatda talab qilinadigan oliy ta'lim mutaxassisliklari hamda elektropayvandchi, elektrouskunalar ta'miri bo‘yicha elektromontyor, tokar kabi mutaxassisliklarga e'tibor qaratish taklifi bildirildi.
Uchrashuvda tomonlar bir qator masalalar bo‘yicha kelishib olindi. Xususan, O‘zbekiston hududida dual ta'lim tizimini joriy etish bo‘yicha hujjatlar muvofiqligini tasdiqlash bo‘yicha oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi vakillari bilan uchrashish belgilandi.
Shuningdek, kombinat mutaxassislari “German industry and Commerce” kompaniyasiga rangli metallar ishlab chiqarish bo‘yicha texnolog kasbiga qo‘yiladigan malaka talablarini taqdim etishi belgilandi.
Bundan tashqari, “German industry and Commerce” kompaniyasi vakillari kombinat va Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialiga rangli metallar ishlab chiqarish va mashinasozlik texnologiyasi, mashinasozlik sanoatini jihozlash va avtomatlashtirish bo‘yicha texnologga bo‘lgan talab to‘g‘risidagi qoidalar tarjimasining muqobilini topshiradigan bo‘lishdi.

+998 71 619 23 33На днях состоялась встреча ответственных лиц службы по работе с персоналом, учебного центра и Инженерной школы АГМК, Алмалыкского горно-металлургического колледжа, Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета с представителями немецкой компании «German Industry and Commerce».
Темой встречи стала «Реализация программы дуального образования – опыт, проблемы и перспективы». В ходе обсуждения проекта было озвучено предложение представителям «German Industry and Commerce» обратить внимание на востребованные на АГМК специальности высшего образования, а также такие на профессии электросварщик, электромонтер по ремонту электрооборудования, токарь.
Кроме этого, стороны достигли соглашений по ряду вопросов. В частности, намечена встреча с представителями Министерства высшего образования, науки и инноваций для подтверждения соответствия документов по внедрению системы дуального образования в нашей стране.
Также специалисты комбината предоставят квалификационные требования к профессии технолога по производству цветных металлов немецкой компании «German Industry and Commerce».
Наряду с этим, представители компании German Industry and Commerce» передадут комбинату и Алмалыкскому филиалу Ташкентского государственного технического университета перевод правил по требованиям к технологу по производству цветных металлов и технологии машиностроения, оснащению и автоматизации машиностроительной промышленности.