«Eng yaxshi hamshira-2024»
Joriy yilning 7 iyun kuni “Metallurg” MSda Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni munosabati bilan “Eng yaxshi hamshira-2024” kasb mahorati tanlovi boʻlib oʻtdi.
Unda OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi Tibbiy sanitariya qismi hamda Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi maktabgacha ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritib kelayotgan hamshiralar ishtirok etishdi.
Tanlovda ishtirokchilar dastlab tanishtiruv sharti boʻyicha bellashdilar.Ushbu shartda ishtirokchilar, shaxsi, kasbi, xizmat vazifasini bajarishda qaysi me’yoriy hujjatlarga amal qilishlari haqida 4 daqiqada ma’lumot berishlari talab etildi.
2-shartda esa hamshiralar tibbiyot boʻyicha savollarga javob berishlari hamda inson a’zolarining lotincha nomlarini 3 daqiqa ichida izohlab berishi soʻraldi.
3-shartda hamshiralar birinchi tibbiy yordam koʻrsatish boʻyicha amaliy koʻnikmalarini namoyish etib berishdi. Bunda ishtirokchilar dismurgiya, ochiq va yopiq suyak sinishlarida taxtakachlash, qon ketishlarini toʻxtatish, jonlantirish usullarini koʻrsatib berishdi.
Tanlovning oxirgi shartida hamshiralari oʻz ijodkorligini namoyish etishdi.
Tanlov natijalariga koʻra, 35-sonli MTT katta hamshirasi Mahbuba Umrzoqova “Eng zoʻr ijodkor hamshira”,  Angren kon boshqarmasi, Oltin saralash fabrikasi navbatchi hamshirasi Ruxsora Ismailova “Eng mas’uliyatli hamshira” nominatsiyalariga loyiq koʻrildi.
Kovuldi koni navbatchi hamshirasi Dilichehra Karimova esa “Eng intiluvchan hamshira” nomiga sazovor boʻldi.
Tibbiy sanitar qismi nevropatolog hamshirasi Maftuna Salimboeva esa “Eng mehribon hamshira” nominanti boʻldi.
33-sonli MTT katta hamshirasa Dilrabo Karimova faxrli 3-oʻrinni egallab, “Eng faol targʻibotchi hamshira” nominatsiyasiga loyiq koʻrildi.
20-sonli MTT katta hamshirasi Feruza Babaeva 2-oʻringa sazovor boʻlib, “Eng tashabbuskor hamshira” nominatsiyasini qoʻlga kiritdi.
Tibbiy sanitariya qismi muolaja hamshirasi Sarvinoz Saydalieva mutlaq gʻolib bo’lib, “Eng yaxshi hamshira-2024” deya e’tirof etildi.

+998 71 619 23 33On June 7 this year in the Palace of Culture “Metallurg” a professional skills competition "Best Nurse-2024", was held dedicated to the World Day of Labor Protection.
The contest was attended by nurses working in the nursing unit of the Trade Union Council of AMMC employees and pre-school educational organizations of social facilities management.
In the first “Greeting” stage the participants talked about themselves and their profession, about what regulatory acts they are guided by in the performance of their duties.
In the second stage, the participants answered theoretical questions about medicine in a definite time.
In the third phase, nurses demonstrated practical first aid skills. Participants showed the procedure to control bleeding and resuscitation, as well as for splinting of open and closed bone fractures.
According to the results of the contest, the jury determined the winners in the following nominations:
Makhbuba Umrzokova, head nurse of preschool educational establishment No. 35 - “The Most Creative”;
Rukhsora Ismailova, a nurse on duty at the gold extraction plant of Angren ore mining department - “The Most Responsible”;
Dilichekhra Karimova, a nurse on duty at the Kauldy mine - “The Most Motivated”;
Maftuna Salimboeva, a nurse of the medical unit - “The Kindest Nurse”;
Dilrabo Karimova, a senior nurse of preschool educational establishment No. 33, took the honorable third place and was awarded the nomination “The Most Active Propagandist”;
Feruza Babaeva, a senior nurse of preschool educational establishment No. 20, was awarded the second place and won in the nomination “The Most Initiative”;
Sarvinoz Saidalieva, a nurse of the medical unit, who took the first place, was recognized as “The Best Nurse-2024”.