10 Yanvar 2025, 10:31 1834
Prezidentimizning 2018-yil 30-sentyabrdagi PQ-3954 sonli qarori asosida “Olmaliq KMK” AJ ning asosiy ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va barqarorlashtirish dasturiga hamda “Olmaliq KMK” AJ ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va barqarorlashtirish investitsiya loyihasining “YO‘L XARITASI”ga asosan Mis boyitish fabrikasida modernizatsiya ishlari amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, fabrikada ma'danlarni yanchish bosqichidagi 23 ta nasos-gidrosiklon qurilmalarini almashtirish ishlari rejalashtirilgan bo‘lib, 2025-yilning 8-yanvar kuni Yanchish va flotatsiyalash sexida Weir Minerals kompaniyasining 4-avtomatlashtirilgan nasos-gidrosiklon qurilmasini o‘rnatish ishlari yakunlanib, foydalanishga topshirildi.
Navbatdagi nasos-gidrosiklon qurilmasi Yanchish va flotatsiyalash sexi I texnologik seksiyasining №3 (1) yanchish tegirmonlarida o‘rnatildi.
Bunga qadar Weir Minerals kompaniyasining 3 ta nasos-gidrosiklon qurilmalari Yanchish va flotatsiyalash sexi VIII, IX va I seksiyalarining №24 (23A), №26 (25) va №2A (2) yanchish tegirmonlarida o‘rnatilib, foydalanishga topshirilgan edi.
Yanchish va flotatsiyalash sexi smena ustasi Yorqinjon Usmonovning ta'kidlashicha, ushbu qurilmalar bir qator afzalliklarga ega. Xususan, yanchilgan mahsulotning sinflanish jarayonini avtomatlashtirish, flotatsiya jarayoniga kiruvchi -0.074 mm sinf o‘lchami bo‘yicha mahsulot kattaligi rejim ko‘rsatkichlarining 10%ga yaxshilash (amalda 60-61%) hamda mahsulotning texnologik jarayondagi aylanma harakatini qisqartirish evaziga ishlab chiqarish unumdorligiga erishiladi. Natijada, rejim ko‘rsatkichlariga ega mahsulotning flotatsiya jarayoniga berilishi ma'dandan metallarni ajratib olish ko‘rsatkichini rejadan og‘ishlarsiz bajarish imkonini yaratadi.
Rejalashtirilgan demontaj va montaj ishlari tufayli belgilangan rejaviy ko‘rsatkichlardan og‘ishlar vujudga kelmasligi uchun Yanchish va flotasiyalash sexi hamda 2-sonli maydalash va boyitish majmuasining har bir yanchish liniyasida ketma-ketlikda tasdiqlangan ta'mirlash jadvallari asosida nasos-gidrosiklon qurilmalarini almashtirish ishlari amalga oshiriladi.
Ma'lumot uchun: shu kunga qadar 4 ta nasos-gidrosiklon qurilmalari jamlanmasi fabrika sexlariga o‘rnatildi. Yana 19 ta ushbu qurilmalarning jamlanmasi 2026-yilning boshiga qadar o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan.

На фабрике поэтапно запускаются автоматизированные насос-гидроциклонные установки
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2018 г. №ПП-3954 «О мерах по реконструкции и стабилизации основных производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК», а также на основании Дорожной карты одноименного инвестиционного проекта на медной обогатительной фабрике ведутся работы по модернизации.
В частности, перед коллективом предприятия стоит задача по замене 23 насос-гидроциклонных установок, участвующих на этапе измельчения руды.
8 января 2025 года в цехе измельчения и флотации завершили установку и ввели в эксплуатацию автоматизированную насосно-гидроциклонная установка №4 производства компании «Weir Minerals».
Новая установка размещена на мельницах №3 технологической секции №1 цеха измельчения и флотации. Ранее на мельницах №24 (23А), №26 (25) и №2А (2) в секциях VIII, IX и I этого же цеха были установлены и запущены в работу три аналогичных насосно-гидроциклонных установки компании «Weir Minerals».
По словам мастера смены дробильно-флотационного цеха Ёркинжона Усмонова, эти установки обладают рядом значительных преимуществ. Благодаря автоматизации процесса классификации измельченного продукта достигается улучшение на 10% показателей по размеру класса -0,074 мм, который поступает в процесс флотации. Также сокращается циркуляция продукта в технологическом процессе, что положительно сказывается на производительности. В итоге обеспечение подачи продукта с заданными параметрами позволяет стабильно достигать плановых показателей по извлечению металлов из руды.
Для предотвращения отклонений от плановых показателей в процессе демонтажно-монтажных работ замена насосно-гидроциклонных установок проводится последовательно на каждой линии цеха измельчения и флотации и дробильно-обогатительного комплекса №2, согласно утвержденным графикам ремонта.
На данный момент на фабрике установлены 4 комплекта насосно-гидроциклонных установок. В течение года планируется установка еще 19 комплектов данных устройств.