+998 71 619 23 33Hozirgi kunda “Raqamli OKMK-2030” konsepsiyasi asosida kombinat faoliyatining barcha sohalariga raqamli texnologiyalarni joriy etish, biznes va ishlab chiqarish jarayonlari samaradorligini oshirish, yoqilgʻi-energetika resurslaridan foydalanish, qogʻoz va hujjatlar aylanishini minimallashtirish va mahsulot tannarxini pasaytirishga qaratilgan keng qamrovli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, 2-Mis boyitish fabrikasi(2-MBF)da ham texnologik jarayonlarni avtomatlashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
2-MBF Texnologik jarayonlarni boshqarish tizimini avtomatlashtirish xizmati boshligʻi Izzatillo Turgunbayevning maʻlumotiga koʻra, fabrikaning Yanchish va flotatsiyalash boʻlimidagi 1-bosqich tegirmonlariga oʻrnatilgan 4 dona mexanik konveyer tarozilari Germaniyaning ilgʻor texnalogiyasi asosida ishlab chiqarilgan EBW 10-HD elektron konveyer tarozilariga almashtirildi. Bu loyiha nafaqat texnik jihatdan, balki ishlab chiqarish natijalariga ham katta taʻsir koʻrsatmoqda.
Mazkur loyihani amalga oshirishda Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish xodimlari hamda fabrika Texnologik jarayonlarni boshqarish tizimini avtomatlashtirish(TJBTA) xizmati xodimlari oʻz hissalarini qoʻshishdi. Jumladan, TJBTA xizmati nazorat oʻlchov asbobi va avtomatika chilangarlari Aleksandr Aliyev, Burxon Xaydarov va Timur Xudoyberdiyev demontaj va montaj ishlarini bajarishdi. Qolaversa, TJBTA xizmati 1-toifali muhandis dasturchisi Ilhom Tursunboyev TIA portal dasturida dastur yozdi. Nazorat oʻlchov asboblari va avtomatika boʻyicha muhandis sozlovchi Sirojiddin Abdisamatov sozlash ishlarini amalga oshirdi.
Ushbu Elektron tarozilarning afzalliklari mexanik tizimlardan farqli ravishda yuqori darajada oʻlchovlarni bajaradi, bu esa xom ashyo sarfini optimallashtirishga va xatoliklarni kamaytirishga imkon beradi. Mexanik tarozilarning xatoligi 5-6%ni tashkil qilgan boʻlsa elektron tarozilardagi xatolik 0-2%ni tashkil qilishi natijasida yanchish jarayonini nazorat qilish yanada ishonchli boʻladi.
Shuningdek EBW 10-HD tarozilari real vaqt rejimida maʻlumotlarni taqdim etadi, bu esa tezkor qarorlar qabul qilishni osonlashtiradi. Yanchish va flotatsiyalash jarayonlarida vaqt tejaladi va energiya sarfi kamaydi. Agar mexanik tarozilarga sozlamasi uchun ishchilar koʻp vaqt sarflagan boʻlsa, yangi elektron tarozilarga xizmat koʻrsatish vaqti kamaydi va osonlashdi. Elektron tizimlar xavfsizlik standartlariga mos keladi va xodimlarni himoya qiladi.
Bu loyiha dunyoning ilgʻor texnologiyalarini Oʻzbekiston sanoatiga joriy etishga yorqin misol boʻldi. Ushbu modernizatsiya loyihasi 2-Mis boyitish fabrikasining ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va xalqaro standartlarga mos kelishi uchun muhim qadamdir.

+998 71 619 23 33В рамках реализации концепции «Цифровой АГМК-2030» на комбинате активно внедряются современные цифровые технологии. Эти меры направлены на повышение эффективности бизнес-процессов и производства, рациональное использование энергоресурсов, сокращение документооборота и снижение себестоимости продукции.
Особое внимание уделяется автоматизации технологических процессов на медной обогатительной фабрике-2.
По словам начальника службы автоматизации системы управления, технологическими процессами (АСУТП) Иззатилло Тургунбаева, в отделении измельчения и флотации на мельницах первого этапа были заменены четыре механических конвейерных весов на современные электронные весы «EBW 10-HD», произведённые по передовой немецкой технологии. «Это обновление оказало ощутимое влияние на производственные результаты», – отметил специалист.
В реализации проекта приняли участие специалисты служб автоматизации производства и службы АСУТП фабрики. Демонтаж и монтаж нового оборудования выполнили слесари контрольно-измерительных приборов и автоматики Александр Алиев, Бурхон Хайдаров и Тимур Худойбердиев. Инженер-программист первой категории Илхом Турсунбаев подготовил программное обеспечение, а инженер-наладчик по КИПиА Сирожиддин Абдисаматов произвёл точную настройку системы.
По сравнению с механическими устройствами новые электронные весы отличаются значительно большей точностью измерений. Это позволяет оптимизировать расход сырья и минимизировать ошибки в производственных расчётах. Если ранее погрешность механических весов достигала 5-6%, то у электронных она не превышает 2%, что обеспечивает более надёжный контроль процесса измельчения.
Ещё одно преимущество новой системы – возможность получения данных в режиме реального времени, что упрощает оперативное принятие решений. В результате удалось сократить время выполнения технологических операций, снизить энергопотребление. Обслуживание электронных весов стало проще и быстрее, а сама система полностью соответствует современным требованиям промышленной безопасности.
Реализация данного проекта стала наглядным примером внедрения передовых мировых технологий в промышленность Узбекистана. Модернизация оборудования на МОФ-2 – это важный шаг на пути к повышению производительности, надёжности и соответствию предприятия международным стандартам.