+998 71 619 23 33Hozirgi kunda “Raqamli OKMK-2030” konsepsiyasi asosida kombinat faoliyatining barcha sohalariga raqamli texnologiyalarni joriy etish, biznes va ishlab chiqarish jarayonlari samaradorligini oshirish, yoqilgʻi-energetika resurslaridan foydalanish, qogʻoz va hujjatlar aylanishini minimallashtirish va mahsulot tannarxini pasaytirishga qaratilgan keng qamrovli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, 2-Mis boyitish fabrikasi(2-MBF)da ham texnologik jarayonlarni avtomatlashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
2-MBF Texnologik jarayonlarni boshqarish tizimini avtomatlashtirish xizmati boshligʻi Izzatillo Turgunbayevning maʻlumotiga koʻra, fabrikaning Yanchish va flotatsiyalash boʻlimidagi 1-bosqich tegirmonlariga oʻrnatilgan 4 dona mexanik konveyer tarozilari Germaniyaning ilgʻor texnalogiyasi asosida ishlab chiqarilgan EBW 10-HD elektron konveyer tarozilariga almashtirildi. Bu loyiha nafaqat texnik jihatdan, balki ishlab chiqarish natijalariga ham katta taʻsir koʻrsatmoqda.
Mazkur loyihani amalga oshirishda Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish xodimlari hamda fabrika Texnologik jarayonlarni boshqarish tizimini avtomatlashtirish(TJBTA) xizmati xodimlari oʻz hissalarini qoʻshishdi. Jumladan, TJBTA xizmati nazorat oʻlchov asbobi va avtomatika chilangarlari Aleksandr Aliyev, Burxon Xaydarov va Timur Xudoyberdiyev demontaj va montaj ishlarini bajarishdi. Qolaversa, TJBTA xizmati 1-toifali muhandis dasturchisi Ilhom Tursunboyev TIA portal dasturida dastur yozdi. Nazorat oʻlchov asboblari va avtomatika boʻyicha muhandis sozlovchi Sirojiddin Abdisamatov sozlash ishlarini amalga oshirdi.
Ushbu Elektron tarozilarning afzalliklari mexanik tizimlardan farqli ravishda yuqori darajada oʻlchovlarni bajaradi, bu esa xom ashyo sarfini optimallashtirishga va xatoliklarni kamaytirishga imkon beradi. Mexanik tarozilarning xatoligi 5-6%ni tashkil qilgan boʻlsa elektron tarozilardagi xatolik 0-2%ni tashkil qilishi natijasida yanchish jarayonini nazorat qilish yanada ishonchli boʻladi.
Shuningdek EBW 10-HD tarozilari real vaqt rejimida maʻlumotlarni taqdim etadi, bu esa tezkor qarorlar qabul qilishni osonlashtiradi. Yanchish va flotatsiyalash jarayonlarida vaqt tejaladi va energiya sarfi kamaydi. Agar mexanik tarozilarga sozlamasi uchun ishchilar koʻp vaqt sarflagan boʻlsa, yangi elektron tarozilarga xizmat koʻrsatish vaqti kamaydi va osonlashdi. Elektron tizimlar xavfsizlik standartlariga mos keladi va xodimlarni himoya qiladi.
Bu loyiha dunyoning ilgʻor texnologiyalarini Oʻzbekiston sanoatiga joriy etishga yorqin misol boʻldi. Ushbu modernizatsiya loyihasi 2-Mis boyitish fabrikasining ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va xalqaro standartlarga mos kelishi uchun muhim qadamdir.

The new electronic conveyor scales at the factory ensure high efficiency
At present, under the “Digital AMMC-2030” concept, large-scale iniativies are underway to integrate digital technologies into all areas of the plant’s operations. These efforts are aimed at improving the efficiency of business and production processes, optimizing the use of fuel and energy resources, minimizing paper and document circulation, and reducing the cost of production.
In particular, special attention is being paid to automating technological processes at the Copper Concentrating Plant-2. According to Izzatillo Turgunbayev, Head of the Plant’s Process Control Automation Service, four mechanical conveyor scales installed on the first stage mills in the Crushing and Flotation Department have been replaced with EBW 10-HD electronic conveyor scales – advanced equipment manufactured in Germany. This project has had a significant impact not only from a technical standpoint but also on the plant’s overall production performance.
The impementation of this project also saw active participation from the Production Automation Department and the Plant’s Process Control Auotomation Service staff. In particular, control and instrumentation mechanics Aleksandr Aliev, Burkhon Khaydarov, and Timur Khudoyberdiev carried out the dismantling and installation works. Additionally, first-category software engineer Ilhom Tursunboyev developed the control program using TIA Portal software, while instrumentation and automation engineer Sirojiddin Abdisamatov performed the calibration and adjustment tasks.
The main advantage of these electronic scales is their ability to deliver highly precise measurements, unlike traditional mechanical systems. This helps optimize raw material consumption and significantly reduce errors. While mechanical scales had an error margin of 5-6%, the electronic scales ensure a precision level of just 0-2%, making the grinding process control much more accurate and reliable.
In addition, the EBW 10-HD scales provide real-time data, enabling faster and more efficient decision-making. This innovation has reduced time and energy consumption in the grinding and flotation processes. Previously, workers spent considerable time adjusting mechanical scales, whereas the new electronic systems require much less maintanance and are easier to operate. Moreover, the electronic systems fully comply with safety standards, ensuring greater protection for employees.
This project stands as a vivid example of integrating the world’s most advanced technologies into Uzbekistan’s industrial sector. The modernization initiative marks a significant step toward enhancing the production efficiency of the Copper Concentration Plant-2 and aligning its operations with international standards.