22 May 2026, 15:11 706
Favqulodda vaziyatlarning oldini olishga qaratilgan “Dolzarb 30 kun” oyligi doirasida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida muntazam ravishda profilaktika tadbirlari va o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda.
Joriy yilning 21-may kuni Sanoat temiryo‘l transporti boshqarmasining (STTB) 4-sonli temiryo‘l sexi hududida “Temiryo‘l yog‘och shpallari saqlanadigan ochiq omborda ehtiyotsizlik natijasida yong‘in chiqishi va buning oqibatida yuzaga kelgan favqulodda vaziyatni bartaraf etish” mavzusida taktik o‘quv mashg‘uloti bo‘lib o‘tdi. Unda qutqaruv tuzilmalarining shayligi sinovdan o‘tkazildi.
Tadbirda OKMK obyektlarida favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish bo‘limi 51-sonli harbiylashgan yong‘indan qutqaruv qismi boshlig‘i o‘rinbosari A.Sobirjonov, Fuqaro muhofazasi otryadi komandiri Q.Dushanov, STTB boshlig‘ining tovar-moddiy boyliklari butligini saqlash bo‘yicha o‘rinbosari M.Madmarov, STTBning sanoat xavfsizligi bo‘yicha yetakchi muhandisi Sh.Nomozov hamda korxonaning ko‘ngilli o‘t o‘chirish drujinalari ishtirok etdi.
Mashg‘ulot ssenariysiga ko‘ra, temiryo‘l yog‘och shpallari saqlanadigan ochiq omborda ehtiyotsizlik natijasida yong‘in kelib chiqadi. Yuzaga kelgan yong‘in zudlik bilan bartaraf etilib, jabrlanganlar voqea joyidan evakuatsiya qilindi va ularga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatildi.
Mas’ullar tadbir ishtirokchilariga favqulodda vaziyatlar va yong‘in xavfsizligi qoidalari hamda ularga amal qilish to‘g‘risida tushunchalar berib o‘tdi. Shuningdek, ishchi-xodimlarga shaxsiy xavfsizlik qoidalariga har qanday vaziyatda rioya etishlari lozimligi eslatildi.

The readiness of rescue sections was checked
As part of the month-long “30 Striking Days” program aimed at prevention of emergency situations, preventive measures and exercises are being conducted on an ongoing basis in the Complex structural divisions.
On May 21 of this year, special tactical training exercises were held on the territory of railway workshop No. 4 of the Industrial Railway Transport Department (IRT) on the topic: “Elimination of an emergency situation that arose as a result of a fire caused by careless handling at an open warehouse for storage of wooden railway sleepers”. During the exercises, the readiness of rescue units for operational actions was tested.
The event was attended by A. Sobirjanov, Deputy Chief of the Paramilitary Fire and Rescue Unit No. 51 of the Department for the Prevention of Emergency Situations at AMMC Facilities; K. Dushanov, Commander of the Civil Defense Detachment; M. Madmarov, Deputy Head of the Industrial Rail Transport Department for the Safety of Inventory; Sh. Nomozov, Leading Industrial Safety Engineer of the Industrial Rail Transport Department; and the enterprise volunteer fire brigades.
According to the exercise scenario, a fire broke out in an open warehouse for storage of wooden railway sleepers as a result of careless handling. The fire was quickly contained and extinguished, the victims were evacuated from the scene and given first aid.
Responsible specialists also reminded participants of emergency procedures and fire safety requirements, emphasizing the need to strictly adhere to personal safety rules under all conditions.