Finlyandiya va Vengriya davlatlari elchilari kombinatga tashrif buyurishdi
Dunyoning yetakchi kompaniyalaridan biriga aylanib borayotgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ko‘plab davlatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida ko‘plab yuqori martabali mehmonlar OKMKga tashrif buyurishmoqda. Joriy yilning 19-aprel kuni Finlyandiyaning O‘zbekistondagi favqulloda va muxtor elchisi Ilkka Ryaysanenning kombinatga tashrifi ham hamkorlik aloqalarini yanada rivojlanib borayotganligini bildiradi.
OKMK rahbariyati va yuqori martabali mehmon o‘rtasda o‘tkazilgan uchrashuvda kelgusidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari muhokama etildi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, kombinatda amalga oshirilayotgan “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida barpo etiladigan yangi metallurgiya kompleksida Flash Smelting-Flash Converting texnologiyasi qo‘llaniladi. Flash Smelting – Flash Converting” texnologiyasi litsenziari Finlyandiyaning “Metso” kompaniyasi hisoblanib, yangi metallurgiya kompleksini qurish bo‘yicha bazaviy injiniring ishlab chiqilgan.
Shuningdek, Finlyandiya elchisi MTTU MISiS Olmaliq filiali faoliyati bilan ham tanishdi.
Joriy yilning 23-aprel kuni esa Vengriyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Yojef Roja boshchiligidagi delegatsiya kombinatga tashrif buyurdi.
Delegatsiya tarkibida Ipotekabank OTP Group xalqaro kompaniyalar bilan ishlash bo‘yicha direksiyasi direktori Shandor Reti hamda Ipotekabank OTP Group korporativ biznes boshlig‘i Xilola Abdullayeva ham bo‘lib, OKMK rahbariyati va mehmonlar o‘rtasida kelgusidagi o‘zaro manfaatli aloqalar muhokama etildi.
Mehmonlar Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlari hamda 3-Mis boyitish fabrikalarida ham bo‘lishib, texnologik jarayonlar bilan tanishdilar. Ayniqsa, kombinat tarixi muzeyi ularda katta taassurot qoldirdi.

Послы Финляндии и Венгрии посетили АГМК
Алмалыкский горно-металлургический комбинат, являющийся одним из ведущих промышленных предприятий мира, продолжает расширять границы сотрудничества.
В целях налаживания сотрудничества АГМК посещают представители множества стран. В частности, 19 апреля текущего года состоялась встреча руководства комбината с Чрезвычайным и Полномочным Послом Финляндской Республики Илкка Ряйсаненом. Стороны обсудили развитие партнерских отношений.
Для справки: в новом металлургическом комплексе, строящемся в рамках инвестиционного проекта «Освоение месторождения Ёшлик I», будет применяться технология «Flash Smelting-Flash Converting». Базовый инжиниринг по строительству нового металлургического комплекса разработан лицензиаром данной технологии – финской компанией «Metso».
23 апреля этого года на АГМК прибыла делегация во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом Венгрии в Узбекистане Йожефом Рожа.
В составе делегации были директор дирекции по работе с международными компаниями «Ipotekabank OTP Group» Шандор Рети и руководитель корпоративного бизнеса «Ipotekabank OTP Group» Хилола Абдуллаева. В ходе встречи обсуждался вопрос налаживания сотрудничества.
Гости побывали на смотровых площадках рудника «Кальмаыкыр» и месторождения «Ёшлик I», а также ознакомились с ходом строительства медной обогатительной фабрики-3.
Для справки: «Ipotekabank OTP Group» оказывает услуги акционерному обществу «Алмалыкский горно-металлургический комбинат». «OTB Bank», один из крупнейших банков Венгрии, в настоящее время является владельцем «Ипотека-банка.