+998 71 619 23 33So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari izchil rivojlanib bormoqda. Siyosiy, iqtisodiy hamda madaniy yo‘nalishlardagi o‘zaro munosabatlar ikki davlat o‘rtasidagi ishonchni yanada mustahkamlab, sanoat, energetika va ta’lim sohalarida qo‘shma loyihalarning amalga oshirilishiga keng yo‘l ochyapti. Ayniqsa, ishlab chiqarish tarmoqlarida fransuz texnologiyalari va tajribasining joriy etilishi mamlakatimiz sanoat salohiyatini yuksaltirishda muhim o‘rin tutmoqda.
Shu maqsadda, joriy yilning 22-oktyabr kuni Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Ualid Fuk OKMKga tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida kombinat boshqaruv raisi Abdulla Xursanov korxonada olib borilayotgan modernizatsiya jarayonlari, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish bo‘yicha kelgusi rejalarga to‘xtalar ekan, fransuz kompaniyalari bilan zamonaviy texnologiyalarni qo’llagan holda, yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini alohida ta’kidladi.
Ma’lumot o’rnida: Davlatimiz rahbarining joriy yilning mart oyidagi Fransiya Respublikasiga tashrifi davomida ikki davlat o’rtasidagi Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya, hamda hamkorlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha bitimlarning salmoqli to‘plami tasdiqlangan edi. Shu bilan birga Prezidentimiz Fransiyaning yetakchi kompaniya, bank va tashkilotlari rahbarlari bilan davra suhbatida ishtirok etib, Umumiy qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan aniq kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalarida hamkorlik dasturini ham qabul qildi.
Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Ualid Fukning OKMKga tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi manfaatli aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish, o‘zaro sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi desak, mubolag’a bo’lmaydi.

Ambassador of France to Uzbekistan Visits AMMC
In recent years, cooperation between Uzbekistan and France has been steadily developing. Political, economic, and cultural ties have strengthened mutual trust, creating new opportunities for joint projects in industry, energy, and education. In particular, the introduction of French technologies and expertise into production sectors has played a significant role in enhancing Uzbekistan’s industrial potential.
With this in mind, on October 22, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Uzbekistan, Mr. Walid Fouque, paid a visit to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC).
During the meeting, Chairman of the Management Board of AMMC Abdulla Khursanov spoke about the ongoing modernization processes at the enterprise and future plans to expand production capacities. He also emphasized prospects for new joint projects with French companies based on modern technologies.
For reference: During the President of Uzbekistan’s visit to the French Republic in March of this year, a Joint Declaration on establishing a Strategic Partnership was signed, along with a substantial package of agreements covering various areas of cooperation. In addition, the President met with the heads of France’s leading companies, banks, and organizations, during which an Investment and Innovation Cooperation Program was adopted. The program includes concrete joint projects worth a total of 6.5 billion euros.
The visit of Ambassador Walid Fouque to AMMC can be seen as another important step toward elevating mutually beneficial cooperation between the two countries to a new level and further strengthening partnership relations.