+998 71 619 23 33Xabaringiz bor, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning futbolni rivojlantirishga oid imzolagan bir qancha qarorlariga muvofiq Respublikamiz hududlarida futbol akademiyalarni tashkil etish belgilab qo'yilgan.
Shu munosabat bilan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan ham futbolga katta e’tibor qaratilmoqda. Ayni damda OKMK PFKda futbol maktabidan futbol akademiyasiga bosqichma-bosqich oʻtish ishlari jadal olib borilmoqda. Buning yaqqol namunasi sifatida sunʼiy qoplamali va tabiiy maydonchalarni yosh futbolchilarga foydalanish maqsadida tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda OKMK PFK prezidenti Abdulla Xursanov, OKMK PFK bosh direktori Bahodir Mirzayev, oʻzbek futboli afsonasi va OKMK futbol klubi bosh murabbiyi Mirjalol Qosimov hamda futbol akademiyasiga Ukrainadan olib kelingan mutaxassis, ya'ni, bolalar va o'smirlar futbolini rivojlantirish dasturi rahbari Denis Xomutov, nuroniy va futbol faxriylari ishtirok etib, boshlanayotgan xayrli ishga tamal toshini qoʻyishdi.
Ma’lumot uchun: Ushbu sun'iy maydon o‘lchamlari 52x32 metrni tashkil etadi. Bu kichik arenada 6-10 yoshli bolalar mashg’ulotlar olib borishadi.
OKMK PFK bolalar-o‘smirlar futbol maktabida shu kungacha 500 nafardan ziyod yosh bolalar shug’illanib kelishayotgandi. 2024-yilning sentabr oyiga kelib bu ko‘rsatgich 1000 nafarga yetkazilishi rejalashtirilgan. Boisi shu kunlarda 105x68 o‘lhamli bitta su’niy va yana bitta tabiiy chimli maydon foydalanishga topshiriladi va qo‘shimcha tabiyalanuvchilar qabul qilish imkoniyati yuzaga keladi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyatining hayrixohligi natijasida, Olmaliqdagi “Bahor” mehmonxonasi akademiya tarbiyalanuvchilari uchun ajratildi. Yaqin ikki oy ichida “Bahor” mehmonxonasi qayta rekonstruksiya qilinib, qayta jihozlangan holda 120 nafar akademiya tarbiyalanuvcilari uchun sharoitlar yaratiladi. Shuningdek, 6-12 yoshli bolalar uchun kichik hajmdagi qo‘shimcha yana ikkita mashg‘ulot maydonini foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Qolaversa, mamlakatimizda har yili an’anaviy tarzda may oyining uchinchi yakshanbasi “O‘zbekiston Respublikasi konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni” sifatida keng nishonlanadi. Quvonarlisi, aynan ushbu bayram arafasi oldidan nafaqat kombinat mehnatkashlari, balki, butun Olmaliq ahli uchun bu bolalar maydonchalari yosh sportchilarga ajoyib tuhfa bo'ldi.
Shuni alohida ta'kidlash joizki, Olmaliq shahrining qo‘shni hududlari bo‘lmish Ohangaron shahri va tumani, Bo‘ka, Piskent tumanlari va Angren va Nurafshon shaharlarida hamda Qiziltog'da ham akademiyaning filiallari faoliyati yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu borada Toshkent viloyati hokimligining Sport boshqarmasi bilan kelishuvga erishilgan.
1-iyun — Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni munosabati bilan “OKMK” Professional futbol klubi akademiyasi o‘zining birinchi musobaqasini o‘tkazadi. Ushbu musobaqada Toshkent viloyatining barcha bolalar futbol jamoalari ishtirok etadi. Aynan ushbu turning akademiyaning dastlabki yangi tarbiyalanuvchilari uchun seleksiya vazifasini bajaradi.
Akademiya maqomiga o‘tgani munosabati bilan endilikda OKMK futbol klubi tarbiyalanuvchilari Xalqaro musobaqalarda, O‘zbekistonning har bir hududida o‘tkaziladigan turnirlarda muntazam ishtirok etishadi.

Футбольная школа преобразуется в Академию
В соответствии с рядом Постановлений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, направленных на развитие футбола, предусмотрено создание футбольных академий во всех регионах нашей страны.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат уделяет особое внимание футболу. В настоящее время осуществляется поэтапное преобразование футбольной школы ПФК «ОКМК» в футбольную академию. Для этого создаются возможности и необходимые условия для молодых спортсменов.
Примером может служить новое футбольное поле, открытие которого состоялось в преддверии Дня работников горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан, 17 мая.
На церемонии открытия приняли участие председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», президент профессионального футбольного клуба «ОКМК» Абдулла Хурсанов, директор ПФК «ОКМК» Баходир Мирзаев, легендарный футболист, заслуженный тренер Узбекистана Мирджалол Касымов, высококвалифицированный специалист и тренер Денис Хумутов, любители футбола и представители общественности.
Для справки: размеры нового поля с искусственным покрытием составляют 52х32 метра. На этом поле будут тренироваться дети в возрасте от 6 до 10 лет.
В детско-юношеской футбольной школе ПФК «ОКМК» на сегодняшний день занимаются более 500 детей. К сентябрю 2024 года планируется довести этот показатель до 1 000 человек. Для этого скоро будут введены в эксплуатацию ещё два поля – одно с искусственным покрытием и другое с натуральным газоном размером 105х68, что создаст возможность заниматься ещё большему количеству молодых спортсменов.
Благодаря инициативе руководства Алмалыкского горно-металлургического комбината в ближайшие два месяца гостиница «Весна» будет реконструирована и переоборудована для проживания 120 воспитанников Академии. Кроме этого, планируется ввести в эксплуатацию еще две небольшие площадки для тренировок детей от 6 до 12 лет.
Стоит отметить, что филиалы Академии созданы и в соседних районах и городах – это Ахангаранский, Букинский, Пискентский районы, а также города Ангрен, Нурафшан и Красногорск Паркентского района.
1 июня, в Международный День защиты детей, Академия профессионального футбольного клуба «ОКМК» проведет свое первое соревнование. В нем примут участие все детские футбольные команды Ташкентской области.
Теперь, с получением статуса Академии воспитанники футбольного клуба «ОКМК» смогут регулярно принимать участие в международных соревнованиях и турнирах, проводимых в Узбекистане.