+998 71 619 23 33Ma’lumki, Oliy Majlis Senati, Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tashabbusi bilan “Gender tenglik faoli” milliy tanlovi o‘tkazib kelinmoqda.
Tashkilotlar va jamoatchilik o‘rtasida gender tenglikni ta’minlashga qaratilgan siyosatni shakllantirish, bu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlarga keng jamoatchilik e’tiborini qaratish, soha rivojiga hissa qo‘shayotgan faol subyektlarni rag‘batlantirish hamda ularning ilg‘or tajribalarini ommalashtirish maqsadida o‘tkazib kelinayotgan “Ayol ma’rifati - jamiyat taraqqiyotining mustahkam poydevori!” shiori ostidagi tanlovning Toshkent viloyati bosqichi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bugun “Metallurg” madaniyat saroyida tashkil etildi.
Tadbirda Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev, OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov va soha mas’ullari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida so‘z olgan Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev davlatimiz rahbari rahnamoligida yurtimizda xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, huquq va manfaatlarini ta’minlash borasida keng ko‘lamli, izchil islohotlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Bu kabi tanlovlar mamlakatimizda xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni, salohiyati va faolligini yuksaltirishga qaratilgan ezgu tashabbuslarning yorqin ifodasi ekanligini bildirdi.
Tadbir davomida kombinatda faoliyat yuritib kelayotgan “Oltin qo‘llar” iste’dodli xotin-qizlar klubi tomonidan tayyorlangan qo‘l mehnatini aks ettiruvchi ko‘rgazmalari, milliy liboslar namoyishi taqdim etildi.
E’tiborlisi tanlovning viloyat bosqichida “Olmaliq KMK” AJ "Gender tenglikni ta’minlashda eng faol respublika darajasidagi davlat organi" nominatsiyasi bo‘yicha g‘olib deb topilib, Respublika bosqichiga yo‘llanmaga sazovor bo‘ldi.
Shuningdek, bugun “Yil ayoli”, “Eng namunali mahalla xotin-qizlar faoli” milliy tanlovlarining Toshkent viloyati bosqichi g‘oliblarini taqdirlash marosimi ham o‘tkazildi.

АГМК отмечен в рамках национального конкурса «Активист гендерного равенства»
По инициативе Сената Олий Мажлиса, Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, обеспечения гендерного равенства и семьи, а также Комитета по делам семьи и женщин в стране на регулярной основе проводится национальный конкурс «Активист гендерного равенства».
В рамках конкурса, проходящего под девизом «Просвещённая женщина – прочный фундамент развития общества!», сегодня, 19 декабря, во Дворце культуры «Металлург» состоялась церемония награждения победителей ташкентского областного этапа. Целью конкурса является формирование и продвижение политики гендерного равенства в организациях и обществе, привлечение внимания широкой общественности к реализуемым инициативам, поддержка активных участников и распространение передового опыта в данной сфере.
В торжественном мероприятии приняли участие хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев, заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, а также представители профильных структур.
Выступая на открытии церемонии, хоким области З. Мирзаев подчеркнул, что под руководством Президента в Узбекистане последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на всестороннюю поддержку женщин, повышение их общественно-политической активности, а также защиту их прав и законных интересов. Он отметил, что подобные конкурсы являются наглядным отражением благородных инициатив, способствующих укреплению роли женщин в обществе.
В ходе мероприятия была представлена выставка изделий ручной работы, подготовленная участницами клуба талантливых женщин комбината «Oltin qo‘llar», а также состоялся показ национальных костюмов.
Особо стоит отметить, что по итогам областного этапа конкурса АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» было признано победителем в номинации «Самый активный государственный орган республиканского уровня в обеспечении гендерного равенства» и удостоено права участия в республиканском этапе.
Кроме того, в этот же день прошла церемония награждения победителей областного этапа национальных конкурсов «Женщина года» и «Самая образцовая активистка махалли».