+998 71 619 23 33Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston-Germaniya ikki tomonlama hamkorligi yangi surʼatlarga ega boʻldi. Ikki davlat rahbarlari oʻrtasidagi qizgʻin siyosiy muloqotlar shundan dalolat beradi. Malakali mutaxassislarni tayyorlash borasidagi tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlash koʻp qirrali Oʻzbekiston-Germaniya hamkorligini rivojlantirishning muhim yoʻnalishi hisoblanadi.
Joriy yilning 16-noyabr kuni Geologiya fanlari universitetida Germaniyaning Saksoniya federal yeri oliygohlarining O‘zbekistondagi ofisi ochilishiga bag‘ishlangan anjuman bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri o‘rinbosari A’zam Kadirxodjayev, Innovatsion rivojlanish agentligi direktori Olimjon To‘ychiyev, Germaniyaning O‘zbekistondagi elchisi doktor Tilo Klinner, Saksoniya federal yeri Fan, madaniyat va turizm vaziri Sebastyan Gemkov, Geologiya fanlari universiteti rektori Maqsud Isoqov, Frayberg konchilik akademiyasi rektori, professor Klaus-Diter Barbnext, boshqa mutaxassislar, shuningdek ommaviy axborot vositalari vakillari, jurnalistlar ishtirok etishdi.
Ofisning asosiy maqsad va yo‘nalishlari tog‘-kon, geologiya, mashinasozlik, materialshunoslik, geoekologiya, iqtisodiyot va biznesni boshqarish sohalarida mutaxassislar tayyorlashda o‘zaro hamkorlik, talabalar almashinuvini kengaytirish, Saksoniyada o‘qishni rejalashtirayotgan yoshlarning kasbiy tayyorgarligini oshirish, O‘zbekistonda tayyorlov kurslarini tashkil qilishdan iborat.
Mazkur tadirda "Olmaliq KMK" AJ O‘quv markazining kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘limi boshlig‘i S.Turaboyev va yetakchi muhandisi U.Igamberdiyevlar ham ishtirok etishdi.
Tadbirda Germaniya davlati vakillari “Olmaliq KMK” AJda oliy ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasi borasida amalga oshirilayotgan ishlarni e’tirof etishdi.
Ma’lumot uchun OKMK va Germaniya davlatining bir qator kompaniylari, Frayberg konchilik akademiyasi bilan hamkorlikda kadrlar tayyorlash boʻyicha hamkorlik aloqalari oʻrnatilgan.

+998 71 619 23 33В последние годы Узбекско-Германское двустороннее сотрудничество приобрело новый импульс. Об этом свидетельствует интенсивный политический диалог между лидерами двух стран. Поддержка инициатив в области подготовки квалифицированных специалистов является важным направлением развития многопланового Узбекско-Германского сотрудничества.
16 ноября текущего года в Университете геологических наук прошла конференция, посвященная открытию представительства федеральных государственных университетов Саксонии.
На мероприятии приняли участие заместитель министра горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан Аъзам Кадирходжаев, директор агентства инновационного развития Олимжон Туйчиев, посол Германии в Узбекистане доктор Тило Клиннер, министр науки, культуры и туризма Федеральной земли Саксонии Себастьян Гемков, ректор Университета геологических наук Максуд Исаков, ректор Фрайбергской горной академии профессор Клаус-Дитер Барбнехт и другие эксперты, также представители СМИ и журналисты.
Основными целями и направлениями офиса являются взаимное сотрудничество в подготовке специалистов в области горнодобывающей промышленности и геологии, машиностроения, материаловедения, геоэкологии, экономики и управления бизнесом, расширение студенческого обмена, совершенствование профессиональной подготовки молодых людей, планирующих обучение в Саксонии, организация подготовительных курсов в Узбекистане.
Стоит отметить, что в этом мероприятии участвовал также и начальник отдела подготовки и переподготовки кадров учебного центра АО «Алмалыкский ГМК» С. Турабоев и ведущий инженер У. Игамбердиев.
В ходе мероприятия представители Германии отметили проводимую в АО «Алмалыкский ГМК» работу по интеграции науки, образования и производства.
Для справки, между АГМК, Фрайбергской горной академией и рядом немецких компаний налажено сотрудничество по обучению и подготовке кадров.