Hamjihatlikda kurashsak korrupsiyani yo‘qotamiz
“Korrupsiyaga qarshi kurash – umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishidir. Umuman, bu jarayondan hech kim chetda turmasligi kerak".
Shavkat Mirziyoyev,
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti
Ma‘lumki joriy yilning 5-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi. Yig‘ilishda yurtimizda korrupsiyadan holi muhit yaratish bo‘yicha qilingan ishlarga baho berilib, kelgusi vazifalar belgilandi.
- Hammamiz yagona kuch bo‘lib harakat qilsak, albatta, katta ijobiy samaraga erishamiz. Shu bois mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, san’at va madaniyat xodimlari, tadbirkorlar, taniqli shaxslar, rahbarlar, deputat va senatorlar – umuman butun jamoatchilik birlashib, korrupsiyaga “jamiyat tanasidagi saraton” sifatida qarashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umuman, ilk marotaba bunday yuksak minbarda va eng muhimi tanqidiy ruhda, keng miqiyosda shaxsan davlat rahbari darajasida yig‘ilish o‘tkazilishi davlat rahbarining korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ortga qaytmas siyosiy irodasini namoyish qildi deb oylayman. Davlatimiz rahbari korrupsiya illatini bartaraf etishga qaratilgan 55 ta aniq maqsadlarga yo‘naltirilgan tashabbuslarni ilgari surdi.
Ular doirasida joriy yilda 5 ta alohida qonunlar, 12 ta farmon va qarorlar ishlab chiqiladi. Korrupsiyaga qarshi kurashishda Parlament, Milliy va hududiy kengashlar, fuqarolik jamiyati institutlarining roli sezilarli tarzda oshiriladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy asoslari kuchaytiriladi. Chunonchi, davlat xizmatchilarining mol-mulklari, aktivlarini deklaratsiyalash tizimi, noqonuniy boylik orttirishga oid yangi tartiblar kiritilishi natijasida korrupsiya omillari keskin cheklanishiga erishiladi. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, davlat tashkilotlaridagi ichki nazorat tuzilmalarining vakolatlari esa kengaytiriladi va kuchaytiriladigan boʻldi.
Maishiy korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha vazirlik, idoralar va davlat tashkilotlari rahbarlarining shaxsiy va siyosiy masʼuliyati ham oshiriladi.
Davlat xizmatlari darajasi va sifatini aholi tomonidan baholanadigan tizim joriy qilinadi, eng yomon ko‘rsatkichni qayd etgan ega soha rahbarlariga nisbatan esa taʼsirchan choralar ko‘riladi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalarining mustaqilligi oshiriladi, vakolatlari kuchaytiriladi.
Yirik investitsiya loyihalarida, auksionlarda korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan samarali va taʼsirchan huquqiy mexanizmlar joriy etiladi.
Davlat xaridlarini tartibga solish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xaridlar soni va hajmini karrasiga cheklash hisobiga byudjet mablag‘lari tejalishi taʼminlanadi.
Xalq pulini maqsadsiz sarflash holatlariga barham beriladi.
Sektorlardan ozod bo‘lgan (Prokuror, Ichki ishlar, Soliq xizmatlari) kuch va vositalar jinoyatchilikka qarshi kurashishga safarbar etiladi, pirovardida jamiyatda barqarorlik muhiti va odamlarning roziligi ortadi.
Noqonuniy tekshiruvlar ustidan prokuror nazorati kuchaytirilishi orqali joylarda biznes va investitsiya muhiti yaxshilanadi.
Kelgusida, erishilgan natijalar asosida xalqaro reytinglarda O‘zbekistonni o‘rni yanada yuqori natijalar qayd qilinadi va o’rni sezilarli tarzda yaxshilanadi.
Eng asosiysi odamlarning respublikada amalga oshirilayotgan keng miqiyosdagi islohotlarga, davlatga ishonchi ortadi.
2027-yilda UNCAC konferensiyasi mezbonligiga O‘zbekiston nomzodini maʼqullash uchun zamin hozirlanadi.
Eng muhimi aholining, ayniqsa, yoshlarning huquqiy ongi yuksaltirilib, jamiyatda korrupsiyaga qarshi kurashish ishlariga daxldorlik hissi shakllantiriladi.
Mazkur yig‘ilishda belgilangan vazifalarni ijrosi bo‘yicha "Olmaliq KMK" AJda ham bir qator ishlarni amalga oshirishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ydik.

Борьба с коррупцией – общенациональная задача
«Борьба с коррупцией – это общенациональная задача, дело совести каждого патриота своей страны. В этом процессе никто не должен оставаться в стороне».
Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Узбекистан
5 марта 2025 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Национального совета по противодействию коррупции. На мероприятии были оценены меры, принятые для создания в стране прозрачной и справедливой системы, а также определены дальнейшие задачи.
Если мы все объединим усилия, то обязательно добьемся значительных положительных результатов. Именно поэтому активисты махалли, старшее поколение, интеллигенция, писатели и поэты, работники сферы искусства и культуры, предприниматели, известные деятели, руководители, депутаты и сенаторы – вся общественность должна стать единым целом и рассматривать коррупцию как «язву на теле общества».
Впервые в истории страны заседание на столь высоком уровне, причем в критическом формате, прошло под председательством самого главы государства. Это подтвердило его твердую и необратимую политическую волю в борьбе с коррупцией. В ходе заседания президент представил 55 конкретных инициатив, направленных на искоренение этого зла.
В рамках этих инициатив:
Будут разработаны 5 новых законов и 12 указов и постановлений;
Значительно усилится роль Парламента, Национальных и региональных советов, а также институтов гражданского общества в антикоррупционной борьбе;
Будут внедрены новые механизмы декларирования доходов госслужащих и ограничения незаконного обогащения;
Расширятся полномочия Агентства по борьбе с коррупцией и систем внутреннего контроля государственных организаций.
Также усилится персональная и политическая ответственность руководителей министерств, ведомств и государственных учреждений за искоренение бытовой коррупции.
Будет внедрена система оценки качества государственных услуг населением, а в отношении руководителей сфер с самыми низкими показателями эффективности будут применены строгие меры.
Будет повышена независимость систем внутреннего контроля по борьбе с коррупцией, а их полномочия расширены.
Кроме того, в крупных инвестиционных проектах и аукционах внедрят эффективные правовые механизмы, направленные на предотвращение коррупции и обеспечение прозрачности всех процессов.
В сфере госзакупок введут строгие ограничения на прямые закупки, что позволит значительно сэкономить бюджетные средства и предотвратить их нецелевое расходование.
Кроме того, органы прокуратуры, внутренних дел и налоговой службы сосредоточатся на борьбе с преступностью, что повысит стабильность в обществе и уровень удовлетворенности граждан.
Будут усилены прокурорские полномочия в контроле за незаконными проверками, что улучшит деловой климат и инвестиционную привлекательность страны.
Ожидается, что реализация этих мер положительно отразится на международных рейтингах, укрепит доверие граждан к государственным реформам и создаст прочную основу для проведения в Узбекистане конференции UNCAC в 2027 году.
Самое важное – это формирование в обществе, особенно среди молодежи, правовой культуры и осознания личной ответственности за борьбу с коррупцией.
На основе решений, принятых на этом заседании, мы также берем на себя обязательства по реализации ряда антикоррупционных инициатив на АО "Алмалыкский ГМК".