+998 71 619 23 33“Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022 yil 21 iyuldagi 872-sonli buyrug‘i ijrosini ta'minlash maqsadida ishchi guruh a'zolari tomonidan Texnik xavfsizlik tizimi xizmati hamda Markaziy metrologiya laboratoriyasi ishchi-xodimlari o‘rtasidagi ijtimoiy, ma'naviy-ma'rifiy muhit va yoshlar muammolarini o‘rganish hamda ularni tizimli ravishda hal etish maqsadida o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘tkazilgan o‘rganishlar davomida quyidagilar aniqlandi:
Jumladan, Texnik xavfsizlik xizmati ishchi-xodimlari soni jami 87 nafar, shulardan 41 nafarini yoshlar tashkil etadi. Xizmat ma'muriy binosida ishchi-xodimlar va bo‘linmalar uchun alohida xizmat xonalari ajratilgan. Ma'muriy binoda davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlari ijrosini ta'minlash maqsadida bino hududidagi lozunglar, bannerlar va peshtaxta e'lonlari davlat tilida, ya'ni lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosida chop etilgan.
Mavjud yo‘riqnomalar to‘laqonli o‘zbek tiliga o‘girilmagan. Korxona yoshlari bilan olib borilgan muloqotlar davomida yoshlar tomonidan hech qanday muammo va shikoyatlar aniqlanmadi.
O‘rganish davomida yoshlar tomonidan kelgusida korxonaning alohida ma'muriy binosi bo‘lishi va u yerda yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etishlari uchun alohida kutubxona, zamonaviy oshxona va sport zali uchun sharoit yaratish bo‘yicha alohida takliflar bildirildi.
Monitoring va transport bo‘limi uchun ajratilgan ish taqsimlash xonasida 20 nafar ishchi-xodimlar kunlik yo‘l-yo‘riqdan o‘tkaziladi. Biroq, ushbu xonada ish jarayonida foydalaniladigan maxsus jihozlar ham saqlanmoqda. Mazkur bo‘limning ish taqsimlash bo‘yicha muhandis-texnik xodimi tomonidan maxsus jihozlarni saqlash uchun alohida xona ajratish lozimligi taklifi bildirildi. Ma'muriy binoda ma'naviyat burchagi tashkil etilmagan.
Videokuzatuv guruhi faoliyati o‘rganilganda, ular uchun ajratilgan xona ta'mirtalab ahvolda ekanligi, ushbu xonani ta'mirlashda amaliy yordam ko‘rsatish taklifi bildirildi.
O‘rganish davomida aniqlangan kamchiliklar yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.
Markaziy metrologiya xizmati
Markaziy metrologiya xizmatida ishchi-xodimlari soni jami 16 nafar, shulardan 8 nafarini yoshlar tashkil etadi. Xizmatda ishchi-xodimlar uchun yetarli ish-sharoitlari tashkil etilgan.
Yoshlar bilan o‘tkazilgan muloqotda yoshlar tomonidan kelgusida laboratoriya jihozlari va namunalarini o‘z vaqtida va sifatli manzillariga yetkazish maqsadida transport masalasida muammolar bo‘layotganligini, kelgusida ushbu muammolarni bartaraf etish maqsadida amaliy yordam berish bo‘yicha taklif bildirildi.
Xizmatning Chirchiq shahridagi bo‘linma boshlig‘i bilan olib borilgan muloqot davomida mazkur bo‘linmada faoliyat yuritayotgan xodimlar uchun yetarli miqdorda xonalar ajratilmaganligi ma'lum bo‘ldi.

+998 71 619 23 33In order to ensure the implementation of the order No 872 dated July 21, 2022 of the chairman of the board of "Almalyk MMC JSC the members of the working group carried out the study works among the workers of occupational safety service system and the Central metrology laboratory for learning and systematically resolving social, spiritual and cultural issues and the problemsof youth.
During the conducted studies, the following was determined:
In particular, the number of employees of the occupational safety service system is 87 people, of which 41 are young people. In the administrative building of the service, separate service rooms are allocated for employees and departments. In order to ensure the implementation of legal documents on the state language in the administrative building, slogans, banners and counter announcements in the building are printed in the state language, that is, in the Uzbek alphabet based on the Latin script.
The existing guidelines have not been fully translated into Uzbek. During the dialogues with the young people of the enterprise, no problems and complaints were revealed by the young people.
In the course of the study, the young people made special suggestions to create conditions for a separate administrative building of the enterprise in the future and for a separate library, a modern kitchen and a gym for the purposeful organization of the free time of the young people there.
20 workers are given daily training in the work allocation room for the monitoring and transport department. However, special equipment used in the work process is also stored in this room. The engineer-technical employee of this department suggested that a separate room should be allocated for the storage of special equipment. There is no spiritual corner in the administrative building.
When the activity of the video surveillance team was studied, it was reported that the room allocated for them was in a state of repair, and an offer was made to provide practical assistance in repairing this room.
Instructions were given to the officials regarding the deficiencies identified during the study.
Central metrology service
The Central Metrology Service has a total of 16 employees, 8 of whom are young people. Sufficient working conditions for employees have been established in the service.
During the dialogue with the young people, the young people expressed the fact that there are problems with the transport in order to deliver the laboratory equipment and samples to their destination on time and in good quality.
During the dialogue with the head of the department of the service in Chirchik city, it was revealed that there are not enough rooms for the employees working in this department.