Hududiy sanoat yarmarkasida 102,5 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi
Joriy yilning 4-5 avgust kunlari Chirchiq shahrida bo‘lib o‘tgan hududiy tarmoqlararo viloyat sanoat yarmarkasida 1300dan oshiq mahalliy ishlab chiqaruvchilar 2000dan oshiq mahsulotlari bilan qatnashdi.
Ushbu yarmarkada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham 230dan oshiq import qilinadigan, ishlab chiqarilishi o‘zlashtiriladigan mahsulotlar(kimyoviy mahsulotlar, portlatish vositalari va jihozlari, metallprokat, ferroqotishmalar) bilan ishtirok etdi. Shuningdek, yarmarkada mahalliylashtirish dasturi doirasida ishlab chiqarilayotgan 100dan ortiq mahsulotlar(mis va rux mahsulotlari, sement, fosforit mahsulotlari, sulfat kislotasi, nodir metallar va qattiq qotishmali buyumlar) namoyish etildi.
Mazkur yarmarkada OKMK tomonidan mahalliylashtirish va kooperatsiya bo‘yyicha amalga oshirilayotgan ishlar, asosiy faoliyat, kombinatning 2028 yilgacha rivojlanish dasturiga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazildi.
Sanoat yarmarkasining barcha ishtirokchilariga kombinat tomonidan 2030 yilgacha amalga oshiriladigan investisiyaviy loyihalarda, shuningdek, yangi boyitish fabrikalari(3-MBF, 4-MBF) va metallurgiya kompleksi kengayishida zarur bo‘ladigan uskunalar, texnik va texnologik dastgohlarga bo‘lgan talabi taqdimot qilindi.
Tadbirda OKMK tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni aks ettiruvchi stend namoyish etildi. Va mamlakatimizda ishlab chiqarilishi o‘zlashtiriladigan, import o‘rnini bosuvchi 2500dan oshiq mahsulotlari katologi ham taqdim etildi.
Yarmarka ishtirokchilari va mehmonlar mamlakatimizda yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan yangi loyihalar bilan tanishishdi.
Jumladan, OKMKda Koreya davlati bilan metallni qayta ishlovchi «AGMK-KOMA-HANKOOK» qo‘shma korxonasi, Germaniya bilan metallni qayta ishlovchi markazlar ishlab chiqaruvchi «AGMK-ABM-ME- SOLUTIONS GP» QK tashkil etilmoqda.
Shuningdek Toshkent shahridagi “Krantas Group” MChJ tomonidan og‘ir yuk ko‘taruvchi (110-220 tonnali) tog‘-kon texnikalarini ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda.
Alohida ta'kidlash zarurki, hozirda OKMK yordamida Olmaliq shahrida loyiha qiymati 115 mlrd.so‘mlik bo‘lgan “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” korxonasi ajratilgan yer maydonida zaruriy binolarni qurish ishlarini olib bormoqda. Korxonani oktyabr' oyida ishga tushirish rejalashtirilmoqda va kooperatsiya asosida yillik 200 mlrd.so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi va 200 dan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
“Quyuv-mexanika zavodi” MChJ bilan temiryo‘l transporti uchun 74ta quyuv buyumlarini ishlab chiqarish hamkorlikda o‘zlashtirildi.
Sanoat yarmarkasida OKMK va mahalliy ishlab chiqaruvchilar o‘rtasidagi o‘tkazilgan muzokaralar natijasida mahsulotlar xaridi uchun 102,5 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi.
Bundan tashqari, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan o‘tkazilgan muzokaralar natijasida import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha umumiy qiymati 71 mlrd.so‘m bo‘lgan memorandumlar ham imzolandi.

На промышленной ярмарке подписаны контракты на 102,5 млрд сумов
4 и 5 августа в химико-индустриальном технопарке «Чирчик» прошла региональная межотраслевая промышленная ярмарка, в которой приняли участие более 1300 местных производителей с более чем 2000 видов продукции.
На этом мероприятии Алмалыкский горно-металлургический комбинат представил свыше 230 видов импортируемой технологической продукции для освоения (химическая продукция, средства и принадлежности взрывания, металлопрокат, ферросплавы и др.), также свыше 100 видов производимой продукции по программе локализации (медная и цинковая продукция, цемент, фосфоритная продукция, серная кислота, редкоземельные металлы и твердосплавные изделия и др.).
В данной ярмарке проведена презентация о проводимой работе по локализации и кооперации на АО «Алмалыкский ГМК» об основной деятельности, показатели импортозамещения, осваиваемые продукции комбинатом и за счёт промышленной кооперации, а также программа развития комбината до 2028 года.
Всем участникам данной промышленной ярмарки было презентована потребность комбината в оборудовании, технологических и технических установках при реализации новых инвестиционных проектов до 2030 года, в том числе при строительстве новых обогатительных фабрик (МОФ-3, МОФ-4) и расширения металлургического комплекса.
На промышленной ярмарке АО «Алмалыкский ГМК» принял участие в собственном стенде, где были презентованы выпускаемые продукции и раздача каталога импортных продукции свыше
2 500 видов для освоения производства в республике.
Участники ярмарки и гости были ознакомлены с реализуемыми новыми проектами по освоению новых видов продукции в республике, а именно:
Совместное предприятие с Корейской компанией «AGMK-KOMA-HANKOOK» - по производству металлообрабатывающих станков;
Совместное предприятие с Германской компанией «AGMK-ABM-ME- SOLUTIONS GP» - по производству металлообрабатывающих центров;
Совместный проект с компанией «KRANTAS» – по освоению производства в республике большегрузных карьерных автосамосвалов с грузоподъёмностью 110-220 тонн.;
Стоит отдельно отметить, что в настоящее время в Алмалыке ведется строительство «Алмалыкского литейно-механического завода». Стоимость данного проекта составляет 115 млрд сумов. Предприятие, которое планируется запустить в октябре, будет иметь производственную мощность выпуска продукции на основе кооперации на сумму 200 млрд сумов в год. Также здесь будет создано более 200 новых рабочих мест.
Совместно с ООО «Литейно-механический завод» освоено производство 74 видов литейных изделий для железнодорожного транспорта.
По итогам промышленной ярмарки между АГМК и отечественными производителями были подписаны контракты на закупку продукции на сумму 102,5 млрд сумов.
В результате проведенных с отечественными производителями переговоров подписаны меморандумы на общую стоимость 71 млрд сумов на производство импортозамещающей продукции.