Huquqiy ong va madaniyat — korrupsiyaga qarshi asosiy qalqon
Tadbirda, O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning Olmaliq shahri bo‘yicha vakili, hokim maslahatchisi J.Pardayev, Toshkent viloyati IIB OKMKdagi IIB xodimlari podpolkovnik Sh.Xaydarov va podpolkovnik Sh.Ochilov hamda OKMK Komplayens bo‘limi mas’ul xodimi Gulnoza Sabriyevalar ishtirok etishdi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tkazilgan tadbirda mas’ullar diniy ekstremizm, turli yot diniy oqimlarning ta’siriga tushib qolmaslik, korrupsiyaga qarshi kurashish borasida o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
-  OKMKda Komplayens bo‘limi tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida samarali va izchil chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Xususan, 2025-yilda Manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish yo‘nalishida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 14-noyabrdagi 758-son Qarori  3-ilovasi  bilan  tasdiqlangan  “Qarindoshlarning birga ishlashlarini cheklash to‘g‘risidagi qoidalardan istisnolarga yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan davlat tashkilotlari   xodimlari  Ro‘yxati” tasdiqlangan bo‘lib,  ushbu normativ-huquqiy  hujjatga ilk marotaba “Tog‘-kon  va metallurgiya sanoati   korxona  va  tashkilotlarining  ishchi  va   xodimlarini   ham kiritishga erishildi, deydi G.Sabriyeva. - Prezidentimizning 2022-yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” PQ-81-son qaroriga muvofiq: 2025-yil yakuni bilan 89 ball to‘plashga erishildi. Kombinatda 2021-yil may oyidan joriy qilingan aksilkorrupsiyaviy tizim, Sertifikatsiya  organi  tomonidan  tashqi auditdan  o‘tkazildi hamda ISO 37001:2016 Xalqaro standarti, shuningdek, Oʻz DSt ISO 37001:2019 milliy standartlari qo‘lga kiritildi. PQ-240-son Qaror ijrosi bo‘yicha:  2026-yil yanvar oyida "Olmaliq KMK"AJ Ustavida belgilangan barcha funksiya va vazifalarning korrupsiyaga moyillik darajasi baholashdan o‘tkazildi. Monitoring va nazorat yo‘nalishida: 2025-yil davomida Komplayens xizmati ishtirokida jami – 19 ta xizmat tekshiruvlari o‘tkazilib Kombinatning 2 (ikki) nafar xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilindi va 9 (to‘qqiz) nafar xodimlariga nisbatan intizomiy jazo choralari qo‘llanildi. Hisobot davrida, kombinat manfaatlariga yetkazilgan zarar miqdori – 1,121 mlrd (bir milliard bir yuz yigirma bir million) so‘m miqdordagi pul mablag‘lari, aybdor shaxslar tomonidan ixtiyoriy ravishda zarar miqdorini to‘liq hajmda undirishga erishildi. Bundan tashqari, hisobot davrida monitoring tadbirlari doirasida samarasiz (maqsadsiz) ishlatilishi oldi olingan mablag‘lar miqdori - 1,180 mlrd (bir milliard bir yuz sakson million) so‘mni tashkil qilgan va ushbu mablag‘lar to‘liq hajmda Kombinat balansiga qaytarilishi ta’minlandi.

+998 71 619 23 33В рамках утверждённого плана антикоррупционных инициатив 12 марта текущего года на центральном ремонтно-механическом заводе Алмалыкского горно-металлургического комбината прошла очередная встреча.
В работе приняли участие представитель республиканского комитета по делам религий по Алмалыку, советник хокима Ж. Пардаев, сотрудники ОВД ГУВД Ташкентской области при АГМК подполковники Ш. Хайдаров и Ш. Очилов, а также специалист отдела комплаенса АГМК Гулноза Сабриева.
Мероприятие прошло в формате открытого диалога. Участники обсудили вопросы противодействия религиозному экстремизму, влиянию чуждых религиозных течений, а также меры по борьбе с коррупцией.
По словам Г. Сабриевой, на АГМК отдел комплаенса последовательно реализует эффективные антикоррупционные меры. В частности, в 2025 году в рамках устранения конфликта интересов был утверждён список государственных организаций, где допускаются исключения из правил «Ограничения совместной работы родственников». В этот перечень впервые удалось включить работников горно-металлургических предприятий. Кроме того, согласно Постановлению Президента от 12 января 2022 года «О введении системы рейтинговой оценки эффективности антикоррупционной деятельности» по итогам 2025 года комбинат набрал 89 баллов. Система противодействия коррупции, внедрённая на АГМК с мая 2021 года, прошла внешний аудит и получила международный сертификат ISO 37001:2016, а также национальный стандарт OʻzDSt ISO 37001:2019.
В январе 2026 года в соответствии с постановлением №ПП-240 была проведена оценка всех функций и задач, закреплённых в Уставе АО «Алмалыкский ГМК», на предмет коррупциогенности. В течение 2025 года отдел комплаенс провёл 19 служебных проверок: по их итогам расторгнуты трудовые договоры с двумя работниками, девять работников привлечены к дисциплинарной ответственности.
За отчётный период удалось возместить ущерб комбинату в размере 1,121 млрд сумов – виновные лица добровольно компенсировали нанесённый вред. Кроме того, предотвращено нецелевое использование средств на сумму 1,180 млрд сумов, которые полностью возвращены на баланс предприятия.
В ходе мероприятия были подробно разъяснены виды коррупции: бытовая, деловая, политическая/элитарная, а также их разрушительное влияние на общество. Отдельно подчеркнута неизбежность наказания за любые коррупционные преступления.
Напомним, подобные встречи планируется провести во всех структурных подразделениях комбината. В их рамках будут рассмотрены такие темы, как «Предотвращение и устранение конфликта интересов», «Профилактика и борьба с коррупцией», а также Послание Президента Республики Узбекистан народу и Олий Мажлису от 26 декабря 2025 года.