Huquqiy ong va madaniyat — korrupsiyaga qarshi asosiy qalqon
Tadbirda, O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning Olmaliq shahri bo‘yicha vakili, hokim maslahatchisi J.Pardayev, Toshkent viloyati IIB OKMKdagi IIB xodimlari podpolkovnik Sh.Xaydarov va podpolkovnik Sh.Ochilov hamda OKMK Komplayens bo‘limi mas’ul xodimi Gulnoza Sabriyevalar ishtirok etishdi.
Ochiq muloqot tarzida o‘tkazilgan tadbirda mas’ullar diniy ekstremizm, turli yot diniy oqimlarning ta’siriga tushib qolmaslik, korrupsiyaga qarshi kurashish borasida o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
-  OKMKda Komplayens bo‘limi tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida samarali va izchil chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Xususan, 2025-yilda Manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish yo‘nalishida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 14-noyabrdagi 758-son Qarori  3-ilovasi  bilan  tasdiqlangan  “Qarindoshlarning birga ishlashlarini cheklash to‘g‘risidagi qoidalardan istisnolarga yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan davlat tashkilotlari   xodimlari  Ro‘yxati” tasdiqlangan bo‘lib,  ushbu normativ-huquqiy  hujjatga ilk marotaba “Tog‘-kon  va metallurgiya sanoati   korxona  va  tashkilotlarining  ishchi  va   xodimlarini   ham kiritishga erishildi, deydi G.Sabriyeva. - Prezidentimizning 2022-yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” PQ-81-son qaroriga muvofiq: 2025-yil yakuni bilan 89 ball to‘plashga erishildi. Kombinatda 2021-yil may oyidan joriy qilingan aksilkorrupsiyaviy tizim, Sertifikatsiya  organi  tomonidan  tashqi auditdan  o‘tkazildi hamda ISO 37001:2016 Xalqaro standarti, shuningdek, Oʻz DSt ISO 37001:2019 milliy standartlari qo‘lga kiritildi. PQ-240-son Qaror ijrosi bo‘yicha:  2026-yil yanvar oyida "Olmaliq KMK"AJ Ustavida belgilangan barcha funksiya va vazifalarning korrupsiyaga moyillik darajasi baholashdan o‘tkazildi. Monitoring va nazorat yo‘nalishida: 2025-yil davomida Komplayens xizmati ishtirokida jami – 19 ta xizmat tekshiruvlari o‘tkazilib Kombinatning 2 (ikki) nafar xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilindi va 9 (to‘qqiz) nafar xodimlariga nisbatan intizomiy jazo choralari qo‘llanildi. Hisobot davrida, kombinat manfaatlariga yetkazilgan zarar miqdori – 1,121 mlrd (bir milliard bir yuz yigirma bir million) so‘m miqdordagi pul mablag‘lari, aybdor shaxslar tomonidan ixtiyoriy ravishda zarar miqdorini to‘liq hajmda undirishga erishildi. Bundan tashqari, hisobot davrida monitoring tadbirlari doirasida samarasiz (maqsadsiz) ishlatilishi oldi olingan mablag‘lar miqdori - 1,180 mlrd (bir milliard bir yuz sakson million) so‘mni tashkil qilgan va ushbu mablag‘lar to‘liq hajmda Kombinat balansiga qaytarilishi ta’minlandi.

Legal awareness and culture are a reliable shield against corruption
As part of the approved anti-corruption initiatives plan, the regular meeting was held at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex's central repair and mechanical plant on 12 March this year.
It was attended by the representative of the Republican Committee for Religious Affairs for Almalyk, Mayor’s Adviser J. Pardayev; the officers of the Tashkent Region Department of Internal Affairs at Almalyk Mining and Metallurgical Complex, Lieutenant Colonels S. Haidarov and S. Ochilov; and Gulnoza Sabrieva, the specialist of the compliance department of Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
The event was held in the format of open dialogue. Participants discussed issues of countering religious extremism, the influence of foreign religious movements, and measures to combat corruption.
According to G. Sabrieva, the Compliance Department at Almalyk Mining and Metallurgical Complex is consistently implementing effective anti-corruption measures. In particular, in 2025, as part of the efforts to eliminate conflicts of interest, the list of state organizations allowing exceptions to the "Restrictions on Joint Employment of Relatives" rules was approved. For the first time, employees of the mining and metallurgical enterprises were included in this list. Furthermore, in accordance with the Presidential Resolution dated 12 January 2022, "On the Introduction of a Rating System for Assessing the Effectiveness of Anti-Corruption Activities," the Complex scored 89 points by the end of 2025. The anti-corruption system implemented at AMMC since May 2021 passed an external audit and received the international ISO 37001:2016 certificate, as well as the national O'zDSt ISO 37001:2019 standard.
In January 2026, in accordance with the Resolution No. PP-240, all the functions and tasks set forth in the Charter of JSC “Almalyk MMC” were assessed for potential for corruption. During 2025, the Compliance Department conducted 19 internal audits, resulting in the termination of employment contracts with two employees and disciplinary action against nine employees.
During the reporting period, the Complex compensated 1.121 billion UZS of damages – the perpetrators voluntarily compensated for the damages. Furthermore, the misuse of funds totaling 1.180 billion UZS was prevented, and all funds were returned to the plant's balance sheet.
During the event, the types of corruption: home, business, and political/elite, and their destructive impact on society were explained in detail. The inevitability of punishment for any corruption offenses was emphasized.
As a reminder, similar meetings are planned for all structural divisions of Complex. The discussions will cover topics such as "Preventing and Eliminating Conflicts of Interest," "Preventing and Combating Corruption," and the Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the People and the Oliy Majlis dated 26 December 2025.