“Hushyorlik – xavfsiz hayot kafolati”dir
Yong‘in – bu nazorat qilib bo‘lmaydigan, insonlarning hayotiga xavf soluvchi va ularning mol-mulklariga zarar yetkazadigan hodisa hisoblanadi. Yong‘in deyarli har doim kutilmaganda yuz beradi va katta talafot yetkazadi. Shuning uchun ham yong‘inni o‘chirgandan ko‘ra, uning oldini olish maqsadga muvofiqdir. Bunda profilaktik tadbirlar muhim ahamiyat kasb etadi.
Yong‘in xavfsizligi oyligi doirasidagi navbatdagi ko‘rgazmali seminar Moddiy texnik ta'minot boshqarmasida tashkil etildi.
Unda Loyiha ishlari va kapital qurilish boshqarmalari, Harbiylashtirilgan Idoraviy qo‘riqlash xizmat kabi tarkibiy bo‘linmalari vakillari ham qatnashdi.
Unda, kombinat obyektlarda yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish bo‘limi boshlig‘i A.Axrorov, Fuqaro muhofazasi otryadi boshlig‘i K.Dushanov, Olmaliq shahar favqulodda vaziyatlar bo‘limi boshlig‘i A.Yuldashyev, ishtirok etib, yig‘ilganlarga mavzu yuzasidan atroflicha ma'lumot berdi.
Tadbirda mas'ullar o‘tgan davrda yurtimizda, viloyatda va kombinatda sodir bo‘lgan yong‘inlar haqida ma'lumot berishib, ularning kelib chiqish sabablari tahlil etishdi.
MTTB bo‘lim va uchastkalarida yong‘in xavfsizligi chora-tadbirlarini kuchaytirish maqsadida tashkil etilgan tadbirda mavzus yuzasidan videorlik namoyish etildi.
Tadbirda yong‘in xavfsizligi texnika uskunalari, qutqaruv jihozlari, o‘t o‘chirish vositalarini ko‘rgazmasi tashkil etildi. Ishtirokchilar har bir o‘t o‘chirish va qutqaruv vositalari bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Bundan tashqari yong‘inni o‘chirish bo‘yicha ularni ishlatish tartibi ham ko‘rsatildi.

+998 71 619 23 33В рамках месячника пожарной безопасности 23 ноября в управлении материально-технического снабжения АГМК провели показательный семинар на тему «Обеспечение пожарной безопасности – прежде всего!»
В мероприятии приняли участие также представители таких структурных подразделений, как управление проектных работ, управление капитального строительства, ведомственная военизированная охрана.
В семинаре приняли участие начальник начальник отдела обеспечения пожарной безопасности объектов АГМК А. Ахроров, начальник отдела по чрезвычайным ситуациям Алмалыка подполковник А. Юлдашев, командир отряда гражданской защиты комбината К. Душанов.
А. Ахроров в своем выступлении отметил, что в последнее время увеличиваются случаи возникновения пожаров. Наиболее частой причиной этих пожаров является неправильное использование электроприборов, использование не соответствующих требованиям электронагревательных приборов.
Также участников семинара проинформировали о произошедших пожарах в Республики Узбекистан за отчетный период. Отмечено, что необходимо усилить контроль за соблюдением правил пожарной безопасности как на территории предприятия, так и за её пределами.
По завершению выступлений были показаны видеоролики, последствий травм по произошедшим случаям пожаров и возгораний.
По окончанию теоретической части участникам семинара были продемонстрированы боевое снаряжение пожарной и специальной техники. Специалисты ООПБО АГМК, ОЧС Алмалыка, отряд ГЗ АГМК подробно рассказали о назначении и применении пожарного снаряжения и инвентаря.