+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan amalga oshirilayotgan, megaloyiha deya e'tirof etilayotgan “Yoshlik I konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasi bo‘yicha bir qator ishlar bajarilmoqda.
Jumladan, joriy yilning yanvar oyida “Yoshlik I konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasi doirasida “Razvyazka – Yoshlik” stansiyalarini bog‘lovchi ikki izli temir yo‘llar qurilishi” obyekti bo‘yicha qurilish-montaj ishlari boshlangan edi.
Joriy yilning o‘tgan davri davomida Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasi, “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti va “Yoshlik I” direksiyasi tomonidan jadal sur'atlarda amalga oshirilgan qurilish ishlari natijasida ushbu obyekt qurib bitkazildi.
Bugun ushbu obyektning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda OKMK rahbariyati, obyekt qurilishida ishtirok etgan ishchi-xodimlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov “Razvyazka-Yoshlik” stansiyalarini bog‘lovchi ikki izli temir yo‘llarining foydalanishga topshirilishi “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasini amalga oshirilishining muhim bosqichi hisoblanishini ta'kidladi. Va investitsiyaviy loyiha doirasida bu kabi obyektlarning foydalanishga topshirilishi bardavomlik kasb etishini bildirdi.
Mazkur obyekt qurilishida jonbozlik ko‘rsatgan Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi, “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti, Qalmoqqir kon boshqarmasi hamda “Yoshlik-1” koni direksiyasining bir guruh ishchi-xodimlari turli darajadagi “Konchilik shuhrati” ko‘krak nishoni, Faxriy Yorliqlar, qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
OKMK rahbariyati tomonidan STTB boshlig‘i Bunyod Qurbonovga obyektning ramziy kaliti topshirilib, lenta qirqildi va ushbu temiryo‘l rasman o‘z faoliyatini boshlab, ushbu yo‘ldan yuk ortgan dastlabki lokomotiv tarkibi harakatlandi.
Ushbu loyihaning maqsadi – “Qalmoqqir” koni tog‘ jinslarini “Olmaliqsoy” zahira koniga tashishni “Yoshlik I” konida ishlarning uzluksizligiga ta'sir qilmasdan tashish imkonini beradi.
Mazkur loyihaga muvofiq 7,4 kilometr elektrlashtirilgan temir yo‘llar, 9 komplekt strelkali o‘tkazgichlar qurildi.
Yangi markazlashtirilgan mikroprosessor va poezd g‘ildiraklari o‘qlarini elektron hisoblash tizimi (MPS I ESSO) uskunalari o‘rnatildi. Mazkur obyekt qurilishida jami 51,2 mlrd. so‘mlik mablag‘ yo‘naltirildi.
Ikki izli temiryo‘lning qurilishi “Qalmoqqir” konining ustki qatlam jinslarini tashish masofasini - 2,9 kmga qisqartirib, lokomotiv tarkibi harakatlanishi vaqtini taxminan 8,42 daqiqaga kamaytiradi va bu qo‘shimcha ravishda yiliga 1 mln 200 ming metr kub (Qalmoqqir konidan 500 ming metr kub. “Yoshlik-1” konidan 700 ming metr kub) ustki qatlam jinsini tashishga zamin hozirlaydi.
Ushbu qaror amaldagi tashish sxemasi bilan taqqoslaganda yiliga 12,8 mlrd so‘m mablag‘ni tejashga sabab bo‘ladi. Avtomobil transportiga qaraganda taxminiy tejamkorlik yiliga 153 mlrd so‘mni tashkil etilishi kutilmoqda.
Shuningdek, bu loyiha elektr energiya tejalishiga hamda tog‘ jinslarini tashish tannarxini tushirilishiga olib keladi. Bundan tashqari, poezdlarning xavfsiz harakatini ta'minlagan holda stansiyalarning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini 35-40%ga oshiradi.
Mazkur asoslangan qarorning eng afzalik jihatlari yiliga 5,6 mln. metr kub ustki qatlam jinslarini Qalmoqqir koni kar'erlaridan “Olmaliqsoy” tashlanmalar zahira koniga tashish( olib chiqish)da 7,5 km masofada o‘ziga xos qulayliklar yaratiladi.
Ushbu ob'ektning foydalanishga topshirilishi natijasida Qalmoqqir konida kon ishlari hajmini tushirmagan holda “Yoshlik - 1” konining markaziy qismida kon-kapital ishlarini rivojlantirish bo‘yicha front ochiladi. Shuningdek, boy mis va oltin tarkibli hamda yo‘ldosh rangli, nodir metallar mavjud kon gorizontlarini ochish imkonini beradi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, bugungi kunda “Yoshlik-1” konida tog‘-kon ishlari jadal sur'atlarda davom etayapti. Bosh loyihachi “Giprosvetmet” AJ tomonidan bugungi kunga qadar loyihaning birinchi navbati bo‘yicha texnik-iqtisodiy asos 100 foizga, tog‘-kon qismi bo‘yicha ishchi hujjatlar 40 foizga bajarildi.
Konda ruda qatlamiga yetish va uni qazib olish maqsadida tuproq ishlari jadallik bilan olib borilmoqda. Jumladan, 2022 yil 1 sentyabr holatiga jami bajarilgan kon qazish ishlari 127,9 million metr kubni tashkil etmoqda.
Kon ishlarini bajarish uchun bugungi kungacha umumiy qiymati 415 million dollardan ziyod bo‘lgan 593 donadan ortiq texnika yetkazib berildi.
Loyiha doirasida kombinat Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasi tomonidan 27,8 km temiryo‘l izlari yotqizildi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1 martdagi PQ–2807-sonli hamda “Olmaliq KMK” AJ konlari negizida rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020 yil 26 maydagi PQ–4731-son qarorlariga muvofiq mazkur loyihani amalga oshirish natijasida:

+998 71 619 23 33Со стороны Алмалыкского горно-металлургического комбината осуществляется ряд работ в рамках реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I».
В частности, в январе текущего года в рамках данного проекта были начаты работы по строительству двухпутных железнодорожных путей перегона станции «Развязка» и станции «Ёшлик».
Благодаря слаженному, неустанному и самоотверженному труду работников управления промышленного железнодорожного транспорта, треста «Олмаликметаллургкурилиш» и дирекции «Ёшлик I» объект был сдан в эксплуатацию досрочно.
Сегодня, 9 сентября, состоялось торжественное открытие этого объекта, участие в котором приняли руководство и работники АГМК, а также представители средств массовой информации нашей страны.
Открыл мероприятие председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов. В своем выступлении он отметил, что ввод в эксплуатацию этого объекта является важным этапом в реализации крупного инвестиционного проекта.
В ходе мероприятия за активное участие в строительстве данного объекта группа работников УПЖТ, ТОМК, рудоуправления «Кальмакыр» и дирекции рудника «Ёшлик I» была награждена нагрудными знаками «Горняцкая слава» различных степеней, почетными грамотами и ценными подарками.
Далее состоялась церемония торжественного перерезания символической красной ленточки, давшая старт деятельности электровозов на новом участке железной дороги.
Также в ходе мероприятия была представлена концертная программа коллективов художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».
Стоит отметить, что строительство объекта позволит осуществлять перевозку вскрышных пород карьера «Кальмакыр» на Алмалыксайские отвалы, не сдерживая развитие горных работ центральной части карьера «Ёшлик I».
Произведена укладка всего – 7,4 км электрифицированных железнодорожных путей, 9 комплектов стрелочных переводов, приобретено и установлено оборудование микропроцессорной централизации и электронной системы счёта осей. Всего освоено средств на 51,2 млрд сумов.
Строительство двухпутного железнодорожного перегона даст возможность сократить расстояние транспортировки вскрышных пород карьера «Кальмакыр» на 2,9 км, соответственно время следования в пути 1 локомотиво-состава ориентировочно уменьшается на 8,42 минут, что позволит дополнительно перевезти около 500 тыс. кубометров год вскрышных пород с карьера «Кальмакыр», а также около 700 тыс. кубометров год с месторождения «Ёшлик 1».
Это решение позволит сэкономить по сравнению с существующей схемой транспортировки 12,8 млрд сумов в год. В сравнении с автомобильным транспортом ориентировочная экономия в год составит 153 млрд сумов.
Наряду с этим, данный проект позволит сэкономить электроэнергию, снизить себестоимость перевозок транспортировки горной массы. Также увеличится пропускная способность станции и перегона на 35-40 % при условии обеспечения безопасности движения поездов.
Ввод объекта дает возможность, не снижая объемов горных работ на карьере «Кальмакыр», открыть фронт работы по развитию горно-капитальных работ центральной части карьера «Ёшлик I», позволит вскрыть горизонты карьера с более высоким содержанием меди, золота, а также попутных цветных и редких металлов.
На сегодняшний день горные работы на месторождение «Ёшлик I» ведутся ускоренными темпами. Генеральным проектировщиком АО «Гипроцветмет» на сегодняшний день выполнено технико-экономическое обоснование первой очереди проекта на 100%, рабочая документация разрабатывается.
Для достижения рудного слоя на «Ёшлик I» и его добычи интенсивно ведутся земляные работы. На сегодняшний день общий объем выполненных работ на руднике (по состоянию на 1 сентября 2022 года) составляет 127,9 млн кубометров.
На сегодняшний день для проведения горных работ приобретено более 593 единиц техники на общую сумму более 415 миллионов долларов США.
В рамках проекта управлением промышленного железнодорожного транспорта комбината проложено 27,8 км железнодорожных путей.
Напомним, что в результате реализации данного проекта в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О внесении изменений в Постановление Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2020 года № ПП-4731 «О дополнительных мерах по расширению производства цветных и драгоценных металлов на базе месторождений АО «Алмалыкский ГМК» будет достигнуто производство: