Ilg‘or muhandislik maktabi – yuqori malakali muhandis mutaxassislarni tayyorlaydi
Ma'lumki, Ayni kunlarda poytaxtimizda o‘tkazilayotgan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” V Xalqaro sanoat ko‘rgazmasi davomida MISiS Fan va texnologiyalar universiteti rektori Alevtina Chernikova va "Olmaliq kon-metallurgiya kombinati" AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov o‘rtasida mazkur maktab faoliyatini tashkil etish bo‘yicha bitim imzolandi.
Ko‘rgazmaning ikkinchi kunida "GeoMetTex" ilg‘or muhandislik maktabini ochish bo‘yicha imzolangan mazkur bitimning taqdimoti o‘tkazildi.
Tadbirda MISiS Fan va texnologiyalar universiteti rektori Alevtina Chernikova, OKMK rahbariyati, kombinat tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, mutaxassislari, o‘qituvchi va talabalar ishtirok etishdi.
Tadbir doirasida "MAST" ilg‘or muhandislik maktabi ilmiy rahbari I.Ivanov va MISIS Ilg‘or muhandislik maktabi direktori A.Komissarov bitimning asosiy jihatlari bo‘yicha tushuntirishlar berishdi.
Taqdimot davomida ilg‘or muhandislik maktabining faoliyati, unga qabul va o‘qitish tartibi, sanoat hamkor hisoblangan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga maktab tomonidan malakali mutaxassislar yetkazib berish masalalari bo‘yicha to‘liq ma'lumot berildi.
Taqdimotdan so‘ng, MISiS Fan va texnologiyalar universiteti rektori Alevtina Chernikova, OKMK rahbariyati hamda talabalar va o‘qituvchi-professorlar o‘rtasida ochiq muloqot ham tashkil etildi.
Samimiy ruhda o‘tkazilgan muloqot davomida ilg‘or muhandislik maktabi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Ma'lumot uchun: “GeoMetTex” ilg‘or muhandislik maktabini tashkil etishdan asosiy maqsad O‘zbekiston Respublikasi sanoat majmuasini, shu jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini yangi bilim va ko‘nikmalarni qo‘llagan holda tarmoqlarni istiqbolli rivojlantirishning strategik vazifalarini hal etishga qodir bo‘lgan yuqori malakali muhandis mutaxassislar bilan ta'minlashdan iborat.
Ilg‘or muhandislik maktabida “Kon ishi va boyitish”, “Nodir, noyob, kamyob yer va og‘ir metallar metallurgiyasi”, “Raqamli materialshunoslik va yangi texnologiyalar”, “Texnologik jarayonlarning raqamli transformatsiyasi” kabi asosiy yo‘nalishlar qamrab olinadi.
O‘qitish 2025-yil 1-sentyabrdan "Metallurgiya" ta'lim dasturi bo‘yicha boshlanadi. 2025/2026 o‘quv yilida magistratura talabalari ikkita yo‘nalishni tanlashlari mumkin bo‘ladi: "Foydali qazilmalarni boyitish" va "Texnologik jarayonlarni raqamli boshqarish." Kelgusida dasturlar ro‘yxati kengaytiriladi.

+998 71 619 23 33В рамках V Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», которая проходит в эти дни в Ташкенте, ректор Университета науки и технологий «МИСиС» Алевтина Черникова и председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Абдулла Хурсанов подписали договор о создании Передовой инженерной школы.
На второй день выставки прошла презентация подписанного соглашения об открытии школы под названием «ГеоМетТех». В мероприятии приняли участие ректор «МИСиС» Алевтина Черникова, руководство АГМК, руководители и специалисты подразделений комбината, а также преподаватели и студенты.
В рамках презентации научный руководитель передовой инженерной школы «МАСТ» Игорь Иванов и директор Передовой инженерной школы «МИСиС» Андрей Комиссаров подробно рассказали об основных положениях соглашения.
Были представлены ключевые сведения о деятельности школы, правилах поступления, формате обучения, а также о взаимодействии с индустриальным партнёром — АГМК, которому школа будет готовить квалифицированные инженерные кадры.
После презентации состоялся открытый диалог между ректором «МИСиС», руководством АГМК, студентами и преподавателями, прошедший в тёплой и конструктивной атмосфере. Участники обсудили приоритетные направления и перспективы работы школы.
Для справки: создание Передовой инженерной школы «ГеоМетТех» направлено на подготовку высококвалифицированных инженеров, способных решать стратегические задачи развития промышленных отраслей Узбекистана, включая АГМК, с применением современных знаний и технологий.
Программа обучения охватит такие ключевые направления, как «Горное дело и обогащение», «Металлургия редких, редкоземельных и тяжёлых металлов», «Цифровое материаловедение и новые технологии», а также «Цифровая трансформация технологических процессов».
Обучение стартует 1 сентября 2025 года по программе «Металлургия». В 2025/2026 учебном году магистранты смогут выбрать одно из двух направлений: «Обогащение полезных ископаемых» или «Цифровое управление технологическими процессами». В дальнейшем планируется расширение списка образовательных программ.