+998 71 619 23 33“Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” munosabati bilan o‘tkazilayotgan “Ilmli ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusidagi haftalik doirasida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida bir qator tadbirlar tashkil etilmoqda.
Jumladan, kuni kecha OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi xotin-qizlar masalalari bo‘yicha komissiyasi va Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi bilan hamkorlikda haftalik doirasida xotin-qizlarning ilmiy salohiyatlarini rivojlantirishga qaratilgan tadbir tashkil etildi.
Tadbirda IOB maktabgacha ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritib kelayotgan, ta’lim va fan sohasida izlanayotgan pedagog xodimlarning loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Shuningdek, "Ilk qadam" Davlat dasturi asosida OKMK boshqaruv raisining taklifiga asosan, kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi xotin-qizlar masalalari bo‘yicha komissiyasi va Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi hamkorligida yaratilgan "Qadriyat sari ilk qadam" loyihasi ham taqdimot qilindi.
Tadbir davomida "OKMK kids" platformasi yaratilish jarayonlari va izlanishlar, pedagog xodimlarning mualliflik ta’limiy o‘yinlari, maktabgacha ta’limda STEAM texnologiyasining joriy etilishi, ta’limda sun’iy intellekt yuzasidan ilmiy-amaliy tajribalar xususida fikr-mulohzalar almashildi.
Ushbu haftalik doirasida IOB tasarrufidagi fan sohasida izlanishlar olib borayotgan pedagog xodimlar S.Umarova, I.Azizova, O.Kamolova, G.Djurayeva, O.Djaynakova hamda F.Aslxo‘jayevalar o‘zlarining samarali loyihalarini taqdim etishdi.
Yangi O‘zbekistonda Uchinchi Renessans poydevorini yaratishda xotin-qizlarning ta’lim olishi va ilm-fan bilan shug‘ullanishi uchun qulay sharoitlar yaratilmoqda. Bu esa yurtimizdan yetishib chiqqan buyuk ajdodlarga munosib vorislarni tarbiyalashga xizmat qiladi.

Образованная женщина – опора устойчивого общества
В рамках недели «Образованная женщина: на пути к устойчивому обществу», приуроченной к Международному дню женщин и девушек в науке, в структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината проходит ряд тематических мероприятий.
В частности, на днях по инициативе комиссии по вопросам женщин Совета профсоюза работников АГМК совместно с управлением социальных объектов было организовано мероприятие, направленное на развитие научного потенциала женщин.
В его рамках состоялась презентация проектов педагогов, работающих в дошкольных образовательных организациях УСО и ведущих исследовательскую деятельность в сфере образования и науки. Кроме того, был представлен проект «Первый шаг к ценностям», разработанный на основе государственной программы «Ilk qadam» («Первый шаг») по предложению председателя правления АО «Алмалыкский ГМК». Проект реализован совместно комиссией по вопросам женщин СПР АГМК и УСО.
В ходе встречи участники обсудили этапы создания платформы «OKMK kids», представили авторские образовательные игры педагогов, обменялись мнениями о внедрении STEAM-технологий в систему дошкольного образования, а также поделились научно-практическим опытом применения искусственного интеллекта в образовательном процессе.
В рамках недели свои эффективные проекты представили педагоги, ведущие научные исследования в системе УСО: С. Умарова, И. Азизова, О. Камолова, Г. Джураева, О. Джайнакова и Ф. Аслхужаева.