+998 71 619 23 33Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2026-yil yanvar-iyun oyilari yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda 133,3 foizga bajarildi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %, affinajli oltin 100,0% va affinajli kumush 100,0 foizni tashkil etdi.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 493,4 mln.doll. (148,6 % prognozga nisbatan) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O’zbekiston Respublikasining 2026 yilga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgrisida” 2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ boʻyicha 7 ta yirik loyiha doirasida 293,6 mln dollar mablagʻlarini oʻzlashtirilishi belgilangan, jumladan:
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 142,8 mln. dollar miqdorida (101,9 % prognozga nisbatan) investitsiyalar oʻzlashtirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh Vazir oʻrinbosari hukumat komissiyasi topshirigʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2026-yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1511,1 mlrd. soʻmlik 40 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha 35 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 649,8 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 102,1 foizni tashkil etdi.
2026-yil yanvar-iyun oylari yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1148,2 mlrd. soʻmni yoki 14,2 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 836,5 mlrd. soʻm yoki 10,4 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Hisobot davrida jami 1004 nafar, jumladan oliy ta’lim bitiruvchilari 361 nafar, kollej bitiruvchilari 560 nafar va ma’lumotsiz 183 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.

Инфографика: Основные показатели Алмалыкского горно-металлургического комбината за первое полугодие 2026 года
22 Июля 2026, 12:20 119
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за январь-июнь 2026 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 133,3%;
катодной меди – на 100,0%, аффинированного золота – 100,0% и аффинированного серебра – 100,0%.
За отчетный период выполнение прогнозного показателя по экспорту продукции составило 148,6%, зарубежным потребителям поставлено продукции на сумму 493,4 млн долларов.
По итогам отчетного периода уже освоено инвестиций на сумму 142,8 млн долларов, что составляет 101,9% от прогнозного показателя.
- за счёт собственных средств предприятия – 1,7 млн долларов;
- за счёт прямых иностранных кредитов – 141,1 млн долларов.
В соответствии с поручением правительственной комиссии под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, АО «Алмалыкский ГМК» в 2026 году планирует реализовать 40 проектов в рамках Программы локализации на общую сумму 1 511,1 млрд сумов.
По итогам первого полугодия в рамках 35 проектов объём локализованной продукции составил 649,8 млрд сумов, что соответствует 102,1% от прогнозного показателя.
По итогам первого полугодия ожидаемый эффект от реализации этих мер составит 1 148,2 млрд сумов, или 14,2%, в том числе снижение себестоимости продукции – 836,5 млрд сумов, или 10,4%.
Всего за отчетный период трудоустроено 1 004 человека, в том числе 361 выпускник высших учебных заведений,  560 – выпускников колледжей, 183 человека без высшего образования.