+998 71 619 23 33Joriy yilning 25-27 aprel kunlari poytaxtimizdagi "O‘zekspomarkaz" “Innoprom. Markaziy Osiyo” Xalqaro sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi hamkorligida tashkil etilgan tadbir mintaqada investisiyaviy, sanoat va savdo-iqtisodiy hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, yangi ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari korxonalari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga qaratilgani bilan ahamiyatli.
Mazkur nufuzli ko‘rgazmada Rossiya, Fransiya, Vengriya, Italiya, Belarus, Germaniya, Qozog‘iston, Turkiya va Tojikiston kabi davlatlardan kelgan 200 dan oshiq kompaniyalar hamda mamlakatimizda faoliyat yurib kelayotgan yirik sanoat korxonalari qatnashdi. Jumladan, ko‘rgazmada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Ko‘rgazma doirasida OKMK rahbariyati hamda Rossiya, Belarus, Tojikiston, Qozog‘iston davlatlarining sanoat vazirlari va Boshqirdiston Respublikasi sanoat vaziri o‘rinbosari bilan respublikada kooperatsiya asosida import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha uchrashuvlar o‘tkazildi.
Shuningdek, Belarus Respublikasining maxsus texnika va ehtiyot qismlar ishlab chiqaruvchi “Belaz”, “MAZ” kompaniyalari rahbarlari bilan, Rossiya Federatsiyasining 40ga yaqin kompaniyalari jumladan, “Rossiyskiy eksportniy sentr”, “USM Urban Mayning”, "Krassvetmet", “Solar Sistems”, “Firma Tvema”, “Iskra”, “STRIM”, “AKSION RUS”, “Kristallogidrat”, “Uralkran”, “1520 Signal”, “UMK” kabi kompaniyalarning rahbarlari va vakillari bilan biznes-uchrashuv o‘tkazildi.
Ko‘rgazmada bir qator o‘zaro manfaatli shartnoma, hamkorlik bo‘yicha kelishuv va memorandumlar imzolandi.
Xususan, ko‘rgazma doirasida 40 dan oshiq korxonalar bilan o‘zaro hamkorlik qilish bo‘yicha biznes-uchrashuv o‘tkazilib, ish tashkil etildi. Natijada, ko‘rgazma yakuni bo‘yicha 1 ta shartnoma va 10 dan oshiq kelishuv memorandumlari imzolandi (28ta memorandum-kelishuv tayyorlash ishlari olib borilmoqda).
Jumladan, “Kristallogidrat” (Rossiya) kompaniyasi bilan 1000 tonna mis kuporosi eksporti bo‘yicha 3 mln. dollarlik shartnoma imzolandi.
“Solar Sistems” (Rossiya) kompaniyasi bilan esa respublikada quyosh panellarini ishlab chiqarishni tashkil etish va 250 MVt kam bo‘lmagan fotoelektrik stansiyasini qurish bo‘yicha kelishuvi hamkorlik memorandumi imzolandi.
Rossiyaning “USM Urban Mining” kompaniyasi bilan Rux changini yetkazib berish bo‘yicha, “Krassvetmet” kompapinyasi bilan mis eritish zavodi sexida ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha, FGUP “SNIIchermet im I.P.Bardina” kompaniyasi bilan metallurgiya kukuni, nodir metallar, sanoat chiqindilaridan temir olish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha, “USM Holdings-Ucell” - raqamlashtirish masalasi bo‘yicha hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Bundan tashqari, MTTU “MISiS” bilan metallurgiya sohasida ilmiy tadqiqotlar bo‘yicha hamkorlik kelishuvi ham imzolandi.
Shuningdek, Rossiyaning “Iskra” kompaniyasi bilan elektr bo‘lmagan ishga tushirish vositalari, portlatish simlari, elektron detonatorlar, kichik o‘lchamdagi oraliq detonatorlar va boshqa ishga tushirish vositalarini hamkorlikda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga, “Vtoroe Dixanie TM” kompaniyasi tomonidan changga qarshi niqob mahsulotini namuna sifatida taqdim qilinib, sinov sharoiti yakuni bo‘yicha xulosasi asosida kelajakda hamkorlik qilishga kelishildi.
"Belaz" kompaniyasi bilan maxsus texnikalar uchun ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish bo‘yicha hamkorlik memorandumi ham imzolandi.

+998 71 619 23 33On April 25-27 this year, the Uzexpocentre of our capital hosted the International Industrial Exhibition “Innoprom. Central Asia".
The event, organized jointly by the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, is aimed at enhancing investment, industrial, trade and economic cooperation in the region, establishing new business ties, as well as developing industrial cooperation between enterprises of the Central Asia countries.
More than 200 companies from Russia, France, Hungary, Italy, Belarus, Germany, Kazakhstan, Turkey and Tajikistan, as well as large industrial enterprises operating in our country, took part in this prestigious exhibition. In particular, the Almalyk Mining and Metallurgical Combine took part in the exhibition with its products.
Within the framework of the exhibition, meetings were held between the management of the AMMC with the ministers of industry of Russia, Belarus, Tajikistan, Kazakhstan and the deputy minister of industry of the Republic of Bashkortostan to organize the production of import-substituting products in the Republic on the basis of cooperation.
A business meeting was also held with the heads of companies producing special equipment and spare parts BelAZ, MAZ of the Republic of Belarus, as well as heads and representatives of about 40 companies of the Russian Federation, in particular such companies as the Russian Export Center, USM Urban Mining, Krastsvetmet, Solar Sistems, Tvema Firm, Iskra, STREAM, AXION RUS, Kristallohydrate, Uralkran, 1520 Signal, UMK.
A number of mutually beneficial contracts, agreements and memorandums of cooperation were signed at the exhibition.
In particular, within the framework of the exhibition, a business meeting was held and work was organized to interact with more than 40 enterprises. As a result, following the results of the exhibition, 1 agreement and more than 10 memorandums of cooperation were signed (the work is underway to prepare 28 memoranda of agreement).
This included the agreement signed with "Crystal Hydrate" (Russia) for the amount of 3 million USD for export of 1000 tons of copper sulphate.
And the memorandum of cooperation was signed with the Solar Sistems (Russia) on organizing the production of solar panels in the Republic and building a photovoltaic station with the capacity of at least 250 MW.
Memorandums of cooperation were signed with the Russian Company USM Urban Mining for the supply of zinc dust, with the Krastsvetmet Company for the expansion of production in the shop of the copper smelter, with the Federal State Unitary Enterprise “TsNIIchermet im. I.P. Bardin" for metallurgical powder, rare earth metals, iron production from industrial waste and other areas, with USM Holdings-Ucell on digitalization issues.
In addition, the cooperation agreement was signed with Moscow State Technical University "MISiS" on scientific research in the field of metallurgy.
Also, the agreement was reached with the Russian Company “Iskra” to establish the production of non-electric starters, explosive wires, electronic detonators, small-sized intermediate detonators and other launchers, and Second Breath TM presented a dust mask as a sample of its products, and agreed with it on further cooperation on the basis of the conclusion based on the results of the test conditions.
The memorandum of cooperation was signed with BelAZ for localization of spare parts for special equipment.